Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa to choroba układu ruchu, która powoduje ból i ogranicza poruszanie się. Powstaje na skutek zmian w obszarze kości, krążków międzykręgowych i tkanek miękkich. Schorzenie zwykle dotyka osoby starsze, ale coraz częściej z tą przypadłością spotyka się osoby młodsze.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa polega na przedwczesnym zużyciu organizmu, w którym przez upływ czasu kręgosłup traci elastyczność, kręgi twardnieją a krążki międzykręgowe kurczą się i przesuwają.

Wraz z postępem choroby zostają uszkodzone także torebka stawowa, kości, ścięgna i mięśnie. Poprzez brak mazi stawowej między chrząstkami sąsiadujące kości zaczynają ocierać się o siebie nawzajem. W konsekwencji wszystkie te zmiany powodują ból, niestabilność i deformację całego kręgosłupa, które prowadzą do pogorszenia jakości życia.

Ze względu na miejsce schorzenia dzielimy je na: zwyrodnienie kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa pojawia się przede wszystkim u osób starszych, mimo to dotyka także osoby dorosłe. Do przedwczesnego zużycia stawów najczęściej przyczynia się długotrwała nieprawidłowa pozycja ciała w pracy i nadmierna aktywność fizyczna.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa?

Na wystąpienie zwyrodnienia stawów kręgosłupa wpływają poszczególne przyczyny:

 • wiek,
 • otyłość,
 • wady postawy,
 • uraz,
 • przeciążenia kręgosłupa,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zapalenie stawów,
 • zmiany hormonalne,
 • czynniki wrodzone.

Jak objawia się choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?

Głównym objawem zwyrodnienia stawów kręgosłupa jest ból, który może być nagły, ostry lub przewlekły. Najczęściej pojawia się podczas poruszania się i mogą towarzyszyć mu trzaski. Gdy choroba zajmie określone stawy, to tracą one stopniowo pełny zakres ruchu.

Dochodzi także do zmiany osi ustawienia stawu, skutkując zniekształceniami i poszerzaniem obrysów. Innym charakterystycznym symptomem jest sztywność występująca zazwyczaj po przebudzeniu się, którą należy rozchodzić, by przywrócić pracę ciała. 

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – fizjoterapia

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa jest dopasowywane indywidualnie od rodzaju i nasilenia schorzenia. Niestety schorzenie nie jest uleczalne i można jedynie łagodzić jego objawy i spowolnić postęp. Najskuteczniejszą metodą w minimalizowaniu dolegliwości bólowych jest fizjoterapia. Obejmuje ona zabiegi manualne i rehabilitację ruchową poprzez ćwiczenia, w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni grzbietu oraz brzucha. W tym celu możesz dodatkowo wykorzystać matę z kolcami do leżenia na plecach, którą oferujemy na naszym sklepie z produktami fizjoterapeutycznymi.

Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci ze Szczecina dodatkowo uczą pacjenta na temat ćwiczeń i codziennych nawyków, które mogą pomóc w spowolnieniu choroby i zmniejszeniu objawów. Oprócz fizjoterapii powinno się utrzymywać prawidłową masę ciała i unikać nadwyrężania kręgosłupa.

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinki szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Natalia Raj
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.