Blizna po cesarskim cięciu

Blizny po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu jest nieodwracalną pamiątką po przeprowadzeniu jednej z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych operacji położniczej, którą jest cięcie cesarskie. Metoda ta w dużej mierze przyczyniła się do spadku powikłań okołoporodowych i jest ważną procedurą ratującą życie, mimo że powrót do pierwotnej formy zajmuje więcej czasu. 

Czym jest cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się w sytuacji, gdy poród naturalny jest niemożliwy z powodu choroby ciężarnej kobiety lub przeciwwskazań położniczych, np. w sytuacji nieprawidłowego ułożenia główki dziecka.

Operacja ta rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj o rodzaju podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, aby pacjentka szybciej wstała z łóżka i wykonywała ruch, który zmniejsza ryzyko występowania zakrzepicy i zrostów pooperacyjnych.

Cesarskie cięcie polega na wykonaniu poziomego cięcia na dolnej części brzucha (o długości średnio 10-15 cm.), a następnie nacinaniu kolejnych tkanek i mięśni by dostać się do macicy. Po etapie wyjęcia dziecka przez lekarzy następuje wydobycie łożyska i czyszczenie macicy z pozostałości oraz zszywanie jamy brzusznej. Zabieg ten pozostawia niewielką bliznę, która zazwyczaj jest ukryta pod bielizną.

Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

W szpitalu na blizny zakładany jest jałowy opatrunek, który zakrywa nierozpuszczalne zewnętrzne szwy. Opatrunek ten należy utrzymywać w suchości i czystości, a także obserwować pod kątem krwawienia. Jeśli przypadkowo zamoknie lub przesiąknie krwią należy poprosić o jego zmianę. Warto także zrezygnować z tradycyjnej bielizny, żeby nie uciskać ani nie podrażniać rany (to samo tyczy się obcisłych ubrań). Po zdjęciu opatrunku blizny po cesarskim cięciu, powinno się delikatnie przemywać wodą z szarym mydłem (co najmniej dwa razy dziennie).

Dodatkowo, jeśli lekarz zaleci, można je dezynfekować spirytusem lub specjalnym środkiem odkażającym. Szwy pooperacyjne po cesarskim cięciu zdejmowane są po 8 dniach od zabiegu. Jednak czasem lekarze podczas cięcia cesarskiego mogą założyć szwy rozpuszczalne śródskórne, których nie trzeba zdejmować.

Czego powinnaś unikać po cesarskim cięciu?

Najważniejszą czynnością, którą powinno się unikać jest dźwiganie, czyli nadwyrężania mięśni brzucha, ponieważ założone na nie szwy mogą je poważnie uszkodzić. W pierwszych miesiącach powinno się przestrzegać kilku zasad:

 • staraj się nie podnosić ciężkich przedmiotów,
 • staraj się nie schylać,
 • unikaj chodzenia po schodach,
 • unikaj długich spacerów,
 • unikaj ćwiczeń fizycznych szczególnie angażujących mięśni brzucha.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji blizn po cesarskim cięciu?

Gdy blizny po cesarskim cięciu się zagoją, można zacząć stosować specjalne maści na blizny. Pomagają one w tym, aby blizna stała się płaska i jasna. Jednakże same maści mogą nie wystarczyć, dlatego aby przyspieszyć regenerację skóry i zapobiec powstawaniu zrostów, zalecany jest masaż i specjalna fizjoterapia kobieca, którą wykonujemy w naszym gabinecie fizjoterapii w Szczecinie.

Dzięki naszym fizjoterapeutom ze Szczecina zdecydowanie przyśpiesza się okres gojenia blizn, abyś mogła wrócić jak najszybciej do poprzedniej formy.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Damian Ulewski
  Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Porady fizjoterapia

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.