Kręcz szyi – przyczyny, objawy, leczenie

Kręcz szyi

Objawy kręczu szyi

Charakterystycznym i ogólnym objawem kręczu szyi jest przechylenie głowy oraz karku ku barkowi. Dzieli się na zniekształcenie wrodzone oraz nabyte.

Kręcz wrodzony może być pochodzenia mięśniowego, kostnego, lub ułożeniowy spowodowany nieprawidłowym ułożeniem już w łonie matki.

Jak powstaje kręcz szyi?

Mięśniowy powstaje na skutek skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego przez zwłóknienia we wczesnym okresie rozwojowym, zaś kostny spowodowany jest asymetrią kręgosłupa szyjnego przez jego wadę budowy.

Oba obrazy kliniczne choroby nie objawiają się bólem, tylko widoczną asymetrią pomiędzy głową, a barkami. Niestety w kręczu kostnym potrzebne jest leczenie operacyjne.

Przykład kręczu szyi u dziecka
Przykład jak objawia się kręcz szyi u dzieci

Aby w pełni zdiagnozować młodego pacjenta potrzebne jest badanie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa.

Kręcz nabyty objawia się dolegliwością bólową w obrębie karku oraz asymetrią zakresu ruchów szyi. Najczęściej borykają się z tym osoby dorosłe. Najczęstsze przyczyny to: wzmożone napięcie mięśniowe, zmiany zapalne krążka międzykręgowego oraz urazowe uszkodzenie kręgosłupa.

Rehabilitacja kręczu szyi

U najmłodszych pacjentów u których wykryto kręcz wrodzony, rehabilitację należy rozpocząć jak najwcześniej. Wykorzystywane są techniki: terapii tkanek miękkich, bierne rozciąganie mięśniowe i pozycje ułożeniowe normalizujące napięcia tkanek miękkich.

U dorosłych przychodzących z niemożnością wykonywania ruchów szyi rehabilitacja ma na celu szybki powrót do prawidłowej funkcji górnego odcinka kręgosłupa.  

Nie należy zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty, ponieważ po dłuższym czasie unieruchomienia, mogą powstać zrosty kostne w obrębie kręgów szyjnych, co wydłuży czas rehabilitacji, a nawet może dojść do stanu, w którym potrzebne będzie leczenie operacyjne.

Fizjoterapia kręczu szyi w gabinecie fizjoterapeuty
Rehabilitacja kręczu szyi u dorosłych ma na celu szybki powrót do prawidłowego funkcjonowania górnego odcinka kręgosłupa

W sklepie FizjoBox znajdziesz wiele produktów fizjoterapeutycznych, które chętnie są wykorzystywane przez specjalistów do fizjoterapii i rehabilitacji. Polecamy szczególnie profesjonalną matę z kolcami do samodzielnego masażu w domu, którą możesz znaleźć tutaj

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinek szyjny kręgosłupa (szyja)

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.