Różnice między przepukliną, a wypukliną

Różnice między przepukliną, a wypukliną

Przepuklina i wypuklina to schorzenia kręgosłupa związane z krążkiem międzykręgowym, który przy nieprawidłowych zmianach prowadzi do dolegliwości bólowych. Mimo jednej przyczyny, oba problemy mają zupełnie inny charakter.

Co to jest krążek międzykręgowy?

Krążek międzykręgowy nazywany jest potocznie dyskiem i pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa, przenosząc wszelkie obciążenia. Dysk zbudowany jest z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Składa się głównej mierze z wody, która za przyczyną nadmiernego obciążenia ucieka z krążka międzykręgowego. W następstwie obniża się jego odporność na uszkodzenia, wielkość i elastyczność.

Czym jest wypuklina?

Wypuklina krążka międzykręgowego powstaje, gdy jądro miażdżyste ulega różnym deformacją lub przesunie się w którąś stronę, tworząc ucisk nerwów rdzeniowych. Pierścień włóknisty natomiast pozostaje w odpowiednim miejscu i jest w pełni sprawny. Dlatego też często pierwsze dolegliwości bólowe mogą pojawić się nieco później, ponieważ zewnętrzna struktura pozostaje w stanie nienaruszonym.

Czym jest przepuklina?

Dolegliwość tą zazwyczaj nazywa się wypadnięciem dysku. Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje w wyniku przerwania pierścienia włóknistego. Prowadzi to do wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału rdzenia kręgowego. Przepuklina jest poważniejszym problemem, ponieważ zewnętrzna i wewnętrzna struktura krążka międzykręgowego zostaje naruszona.

Różnice pomiędzy przepukliną i wypukliną
Jak rozpoznać przepuklinę i wypuklinę? Jakie są różnice między wypukliną i przepukliną?

Jakie są przyczyny wypukliny i przepukliny?

W obu sytuacjach wszystkie przeciążenia kręgosłupa, urazy i długotrwała nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy, powodują zniszczenie krążka międzykręgowego. Przepuklina i wypuklina mają bardzo podobne czynniki wywołujące schorzenie.

Do ich przyczyn zaliczamy:

 • wiek,
 • otyłość,
 • predyspozycje genetyczne,
 • wady postawy,
 • brak aktywności fizycznej.

Jakie są objawy wypukliny, a jakie przepukliny?

Jednym z głównych objawów przepukliny lub wypukliny jest ostry ból umożliwiający wykonanie ruchu podczas uniesienia nogi w pozycji leżącej. Do objawów przepukliny najczęściej zalicza się silny ból i stan zapalny wraz z obrzękiem miejsca, w którym wypadł dysk. 

Zwykle ból nasila się podczas siedzenia i może wystąpić znaczne osłabienie kończyny dolnej. Wypadnięcie dysku ma miejsce wielokrotnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym lub szyjnym kręgosłupa. Natomiast do objawów wypukliny zalicza się silny ból kręgosłupa, promieniujący aż do łydki podczas chodzenia.

Oprócz bólu w kończynie dolnej może także pojawić się w okolicy pośladka. Na dodatek wypuklina charakteryzuje się odruchowym napięciem mięśni grzbietu.

Jak leczyć wypuklinę i przepuklinę?

Nieleczona wypuklina lub przepuklina może stać się poważną chorobą kręgosłupa, dlatego już w jej wczesnych etapach, powinno się podać specjalnej fizjoterapii.

Na szczęście obie dolegliwości są wyleczalne przy odpowiedniej rehabilitacji. Różnicą w ich leczeniu jest między innymi czas. Przy wypuklinie fizjoterapia wymaga mniej czasu niż przy rehabilitacji przepukliny.

Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci w Szczecinie prowadzą zabiegi w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni podłużnych grzbietu oraz brzucha. Dodatkowo fizjoterapia minimalizuje dolegliwości bólowe kręgosłupa. Natomiast, aby zapobiec przepuklinie i wypuklinie należy przede wszystkim dbać o regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinki szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.