Ból karku po nocy

Ból karku po spaniu – przyczyny

Może istnieć wiele przyczyn tego, że po przebudzeniu będziesz odczuwał ból karku. Mogą nimi być zarówno problemy z kręgosłupem, które nie zostały w ogóle lub jeszcze zdiagnozowane, a także pozycja spania czy nawet nieodpowiednia poduszka, na której kładziesz głowę. Powodem bólu karku po nocy może być też suma powyższych czynników.

Odcinek szyjny kręgosłupa rehabilitacja

Ból karku z powodu stresu lub pozycji pracy

Ból karku znajduje też przyczynę występowania w stresie, jak również w pozycji w jakiej pracujemy, siedzimy czy śpimy. Budowane napięcia mięśniowego może mieć wiele przyczyn i może być też następstwem zdarzeń lub niepełnosprawności, które mogą przekładać się m.in. na brak możliwości rozluźnienia mięśni, a tym samym umożliwienie im przybrania właściwej do odpoczynku pozycji.

Ból karku po nocy może dodatkowo potęgować niektóre z przyczyn jego występowania, a więc np. stres, zmieniający nasze samopoczucie, a przez to budujący w nas napięcie, przekładające się na pracę mięśni.

Kręgosłup i napięcie mięśni jako przyczyna bólu karku

Kręgosłup składa się z sumy poszczególnych jego elementów. Chociaż wiele z nich jest wyjątkowo delikatnych i podatnych na uszkodzenia. Jako całość, stanowią silną konstrukcję podtrzymującą nasze ciało we właściwej pozycji przez 24h na dobę.

Na szczególną uwagę zasługuje tu m.in. kręgosłup szyjny. Stanowi on nieodłączną część naszego kręgosłupa, a jednocześnie przez większą część dnia utrzymuje naszą głowę we właściwej pozycji. Może to powodować silne zmęczenie mięśni.

To napięcie mięśni oraz przeciążenie jakiemu poddajemy nasz kręgosłup w tym kręgosłup szyjny stają się najczęściej przyczyną późniejszego bólu karku. Jednak przyczyny te mogą wynikać zarówno z naszego trybu życia, środowiska w jakim przebywamy (np. przeciągi) czy sposobów w jaki odpoczywamy (nieprawidłowe techniki podtrzymywania czy opierania głowy).

Pokazuje to, że niewłaściwa pozycja głowy oraz kondycja / stan mięśni szyi i kręgosłupa, mają największy wpływ na występowanie bólu karku.

Jeśli podczas snu, kiedy teoretycznie powinieneś dać możliwość odpocząć kręgosłupowi, będziesz w nieodpowiedniej pozycji służącej do regeneracji (np. zła pozycja snu, niewłaściwa poduszka lub materac), to tego następstwem może być występujący ból karku po przebudzeniu

Porady na rozwiązanie problemów z bólem karku po spaniu

Zanim rozpoczniesz konsultacje z lekarzem, możesz podjąć się kilku prostych działań, które mogą rozwiązać problem bólu karku lub pozwolą Ci znaleźć jego przyczynę:

 • zmień pozycję do spania, starając się ułożyć kręgosłup w prostej linii, śpiąc na boku z właściwym podparciem głowy lub na plecach,
 • zadbaj o możliwość spania na materacu dopasowanym do Twojej wagi oraz właściwie podpierającym odpowiednie odcinki kręgosłupa,
 • zadbaj o poduszkę, która pozwoli utrzymać Twoją głowę i szyjny odcinek kręgosłupa w jednej linii z całym kręgosłupem. Nie bój się sięgnąć po twardą poduszkę, zamiast zapadającej się i miękkiej poduszki,
 • weź ciepłą kąpiel i pozwól rozluźnić napięte mięśnie,
 • wyjdź z domu, skorzystaj z kąpieli słonecznych, pozwól organizmowi się rozluźnić,
 • skorzystaj z mat do akupresury, które pozwalają skutecznie rozluźnić spięte mięśnie oraz poprawić krążenie krwi, wspomóc uwalnianie endorfin do organizmu,
 • zadbaj o ruch, nie jest konieczne uprawianie sportów ekstremalnych, ale jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, wprowadź do niego urozmaicenie,
 • zadbaj o właściwe podparcie głowy i karku, np. oglądając telewizje lub czytając książkę, korzystaj z każdej okazji, aby dać kręgosłupowi szyjnemu odpocząć,
 • jeśli wiesz, że mogłeś doznać urazu w okolicy szyi w ostatnim czasie, skonsultuj to z lekarzem.

Bolący kark po przebudzeniu

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.