Czy rehabilitacja pomoże przywrócić prawidłową funkcję przy porażeniu nerwu?
- Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja
- Leczenie porażenia mięśnia twarzowego
- Porażenie mięśnia twarzowego – metody rehabilitacji
- Czy rehabilitacja może cofnąć zmiany po porażeniu nerwu twarzowego?
Czy rehabilitacja pomoże przywrócić prawidłową funkcję przy porażeniu nerwu?
Porażenie nerwu twarzowego to choroba, prowadząca do poważnej asymetrii twarzy i problemów z codziennym funkcjonowaniem. Osoby, które zostały dotknięte tym problemem są przerażone perspektywą stałej utraty kontroli nad mimiką.
Czy rehabilitacja może pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji po porażeniu nerwu? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie zabiegi są stosowane przy leczeniu dolegliwości i jakie są szanse na przywrócenie pełnej sprawności.

Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja
Porażenie nerwu twarzowego to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.
Problemem po porażeniu jest niesymetryczna mimika twarzy przejawiająca się opadaniem kącika ust, utrata możliwości mrugania czy marszczenia czoła po jednej stronie. Inne dolegliwości to ból ucha, nadwrażliwość, zaburzenia smaku, problemy ze łzawieniem i drętwienie strony dotkniętej porażeniem.
Leczenie porażenia mięśnia twarzowego
Leczenie porażenia jest głównie objawowe. Oprócz farmakoterapii stosuje się fizjoterapię, przywracającą kurczliwość mięśni i przywracającą umiejętność wykonywania świadomych ruchów twarzy po stronie dotkniętej porażeniem. Efekty leczenia zależą w głównej mierze od tego, czy pacjent jest zaangażowany w proces i stosuje się do zaleceń terapeuty.
Porażenie mięśnia twarzowego – metody rehabilitacji
Fizjoterapeuci skupiają się na kilku podstawowych technikach terapeutycznych, przywracających sprawność mięśni. Należą do nich:
- Fizykoterapia – rehabilitacja medyczna, podczas której wykorzystywana jest moc prądu elektrycznego, światła czy ultradźwięków. W przypadku porażenia fizykoterapia może polegać na elektrostymulacji punktów motorycznych na twarzy, naświetleń ucha środkowego i nerwu twarzowego czy ultradźwięki, działające przeciwbólowo.
- Kinezytoterapia – inaczej gimnastyka twarzy według zaleceń fizjoterapeuty. Ta część terapii jest w dużej części wykonywana przez pacjenta w warunkach domowych, więc efekty zależą od osobistego zaangażowania w terapię. Ćwiczenia angażują mięśnie mimiczne twarzy i uczą świadomego wykonywania grymasów, a także pozwalają na odzyskanie symetrii rysów twarzy.
- Masaże i techniki manualne (m.in. terapia Castillo Moralesa) – techniki mające na celu stymulowanie czucia powierzchniowego i głębokiego. Fizjoterapeuta masuje po kolei poszczególne partie twarzy, stosując głaskanie, ugniatanie, wibracje i rozcieranie. Sprawdź jakie preparaty do ciała wykorzystują fizjoterapeuci, aby zwiększyć poślizg podczas masażu.
Czy rehabilitacja może cofnąć zmiany po porażeniu nerwu twarzowego?
Powodzenie rehabilitacji zależy w dużej mierze od doświadczenia fizjoterapeuty, zaangażowania pacjenta oraz tego, jak doszło do porażenia. Przy samoistnych porażeniach nerwu można się spodziewać pozytywnych rezultatów i odzyskania funkcji nerwu.
Chociaż każdy przypadek jest indywidualny, duża część pacjentów obciążonych schorzeniem wraca do zdrowia i dobrego funkcjonowania po odbyciu profesjonalnie zaplanowanej rehabilitacji.
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
- Jakie zabiegi realizuje się podczas wizyt domowych fizjoterapeutów?
- Fizjoterapeuta wizyty domowe (co to jest fizjoterapia domowa?)
- Jak wygląda rehabilitacja w domu?
- Jak załatwić rehabilitację w domu (z dojazdem do pacjenta)?
- Dlaczego powinno się wykonać analizę składu masy ciała?
- Na czym polega klawiterapia i jak działa na zdrowie?
- Dlaczego masaż relaksuje? Dlaczego relaks jest ważny dla ciała?
- Czym różni się masaż leczniczy od masażu klasycznego lub relaksacyjnego?
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Katarzyna Błaszczyk
Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Magdalena Białas
Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu. - Natalia Rudnicka
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.