Czy rehabilitacja pomoże przywrócić prawidłową funkcję przy porażeniu nerwu?

Czy rehabilitacja pomoże przywrócić prawidłową funkcję przy porażeniu nerwu?

Porażenie nerwu twarzowego to choroba, prowadząca do poważnej asymetrii twarzy i problemów z codziennym funkcjonowaniem. Osoby, które zostały dotknięte tym problemem są przerażone perspektywą stałej utraty kontroli nad mimiką.

Czy rehabilitacja może pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji po porażeniu nerwu? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie zabiegi są stosowane przy leczeniu dolegliwości i jakie są szanse na przywrócenie pełnej sprawności.

Rehabilitacja po porażeniu nerwów
Rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeuty jest wskazana po porażeniu każdego nerwu

Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja

Porażenie nerwu twarzowego to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Problemem po porażeniu jest niesymetryczna mimika twarzy przejawiająca się opadaniem kącika ust, utrata możliwości mrugania czy marszczenia czoła po jednej stronie. Inne dolegliwości to ból ucha, nadwrażliwość, zaburzenia smaku, problemy ze łzawieniem i drętwienie strony dotkniętej porażeniem.

Leczenie porażenia mięśnia twarzowego

Leczenie porażenia jest głównie objawowe. Oprócz farmakoterapii stosuje się fizjoterapię, przywracającą kurczliwość mięśni i przywracającą umiejętność wykonywania świadomych ruchów twarzy po stronie dotkniętej porażeniem. Efekty leczenia zależą w głównej mierze od tego, czy pacjent jest zaangażowany w proces i stosuje się do zaleceń terapeuty.

Porażenie mięśnia twarzowego – metody rehabilitacji

Fizjoterapeuci skupiają się na kilku podstawowych technikach terapeutycznych, przywracających sprawność mięśni. Należą do nich:

 • Fizykoterapiarehabilitacja medyczna, podczas której wykorzystywana jest moc prądu elektrycznego, światła czy ultradźwięków. W przypadku porażenia fizykoterapia może polegać na elektrostymulacji punktów motorycznych na twarzy, naświetleń ucha środkowego i nerwu twarzowego czy ultradźwięki, działające przeciwbólowo.
 • Kinezytoterapia – inaczej gimnastyka twarzy według zaleceń fizjoterapeuty. Ta część terapii jest w dużej części wykonywana przez pacjenta w warunkach domowych, więc efekty zależą od osobistego zaangażowania w terapię. Ćwiczenia angażują mięśnie mimiczne twarzy i uczą świadomego wykonywania grymasów, a także pozwalają na odzyskanie symetrii rysów twarzy.
 • Masaże i techniki manualne (m.in. terapia Castillo Moralesa) – techniki mające na celu stymulowanie czucia powierzchniowego i głębokiego. Fizjoterapeuta masuje po kolei poszczególne partie twarzy, stosując głaskanie, ugniatanie, wibracje i rozcieranie. Sprawdź jakie preparaty do ciała wykorzystują fizjoterapeuci, aby zwiększyć poślizg podczas masażu.

Czy rehabilitacja może cofnąć zmiany po porażeniu nerwu twarzowego?

Powodzenie rehabilitacji zależy w dużej mierze od doświadczenia fizjoterapeuty, zaangażowania pacjenta oraz tego, jak doszło do porażenia. Przy samoistnych porażeniach nerwu można się spodziewać pozytywnych rezultatów i odzyskania funkcji nerwu. 

Chociaż każdy przypadek jest indywidualny, duża część pacjentów obciążonych schorzeniem wraca do zdrowia i dobrego funkcjonowania po odbyciu profesjonalnie zaplanowanej rehabilitacji.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.