Rehabilitacja blizn pooperacyjnych

Rehabilitacja po uszkodzeniu skóry

Uszkodzenie skóry to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Uszkodzenie skóry powoduje wytworzenie się w danym miejscu twardej tkanki łącznej włóknistej, która niejednokrotnie wywołuje ból i wywołuje przykurcze. Operacja pozostawiła na Twoim ciele nieestetyczne blizny? Dowiedz się, jak może Ci pomóc fizjoterapeuta.

Blizna po operacji – fizjoterapia

Blizny pooperacyjne należą do jednych z najbardziej problematycznych zmian skórnych. Mogą one ulegać zrostom z tkanką podskórną albo powięzią, co wywołuje problemy estetyczne i unieruchomienia. Rodzaje blizn są różne – w zależności od tego, jak wytworzyła się blizna może być to niemal niewidoczna zmiana skórna, wklęsła zmiana z zanikami tkanki pod blizną lub keloid – wypukły, przerośnięty bliznowiec.

Blizny pooperacyjne są narażone na częste powikłania. W czasie gojenia mogą one ulegać zrostom, co dla pacjenta oznacza dyskomfort, ból, ciągnięcie skóry lub przykurcze.

Gojenie się blizn zależy od indywidualnych uwarunkowań. Podstawą dbania o każdą bliznę jest dbałość o czystość rany – czysta, prawidłowo gojąca się rana to większa szansa na niewielką, dobrze zrośniętą bliznę.

Szczęśliwcy, którzy nie mają skłonności do blizn przerostowych i mogą liczyć na tzw. „rychłozrost”, czyli najszybszy proces gojenia się rany. Sprzyjają mu dobrze założone szwy chirurgiczne oraz odpowiednie dbanie o ranę po operacji.

Innym procesem gojenia się ran jest ziarninowanie. Trwa ono dużej i ma miejsce przy dużych ubytkach skóry, rozchodzącej się ranie lub nieprawidłowym procesie gojenia się.

Kolejny etap trwa nawet rok i jest nazywany bliznowaceniem. To wtedy tkanka ulega przebudowie, zmienia swój kształt i kolor, a ostatecznie zamienia się w bliznowatą tkankę łączną. W tym czasie można też wprowadzić proces terapii blizny u fizjoterapeuty. 

Fizjoterapia blizn – fizjoterapia czy zabieg chirurgiczny?

Wiele osób jest zdania, że jedynym sposobem na poprawę stanu nieestetycznej i bolesnej blizny jest chirurgiczna ingerencja. Okazuje się jednak, że równie skuteczne są zabiegi fizjoterapeutyczne.

Dbając o gojenie się miejsc pooperacyjnych we współpracy z fizjoterapeutą masz większą pewność, że po wygojeniu zmiana nie będzie Ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Mobilizację i masaż zmienionych miejsc można rozpocząć niedługo po zabiegu, aby nie dopuścić do przerostów.

Kiedy rozpocząć fizjoterapię blizny?

Czas rozpoczęcia masażu blizny jest zależny od rodzaju zabiegu i rozległości rany. Zdarza się, że terapię można wdrożyć niedługo po zabiegu. Najpewniejszym czasem jest upływ minimum 2 tygodni od wygojenia się rany.

W wielu przypadkach delikatne zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty rozpoczyna się już na etapie założonych szwów, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Fizjoterapia blizn – techniki zabiegów

Fizjoterapeuci korzystają z różnych technik terapii blizn. Wybór techniki zależy od stanu blizny, momentu zgłoszenia się pacjenta do gabinetu fizjoterapii po zabiegu chirurgicznym i miejsca, w którym blizna się tworzy.

Najczęściej stosowane są techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, suche igłowanie i masaż.

 • Mobilizacja blizn – mobilizacje wywołują lepsze odżywienie tkanek w danym miejscu i zwiększenie ich przesuwalności w zmienionym miejscu. Zaawansowane techniki pozwalają na poprawę jakości tkanki bliznowatej, zmianę jej struktury na bardziej miękką, doprowadzenie do lepszego wyglądu blizny i zapobieganie przerostom (keloidom).
 • Poizometryczna relaksacja mięśniowa – terapia ma na celu maksymalne uelastycznienie tkanek w obrębie blizny. Terapia tego typu umożliwia normalizację napięcia, relaksację i uelastycznienie tkanek otaczających zmianę skórną.

 

 

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Damian Ulewski
  Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.