Rehabilitacja dolegliwości bólowych w ciąży

Rehabilitacja dolegliwości bólowych w ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, który warto celebrować. Niestety w radości w tego stanu przeszkadzają dolegliwości, pojawiające się u wielu kobiet: ból pleców, bóle kostno – stawowe i objawy przeciążenia.

Rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeuty może znacznie ułatwić przejście przez ten czas bez większych problemów zdrowotnych. Z artykułu dowiesz się, jak fizjoterapeuta pomoże Ci w łatwym przejściu ciąży i okresu połogu.

Dolegliwości bólowe podczas ciąży
Ból podczas ciąży (np. pleców) możesz skutecznie leczyć w gabinecie fizjoterapeuty

Ból kręgosłupa w ciąży – fizjoterapia

Ciąża jest dla organizmu obciążeniem, prowadzącym do zmian w układzie kostnym i stawowym. Dodatkowe kilogramy przybrane w krótkim okresie czasu oraz zmiana środka ciężkości sylwetki sprawia, że kręgosłup i stawy cierpią. 

Ból kręgosłupa w ciąży to problem powszechny, nasilający się zwykle kiedy zbliża się termin porodu. Ból zwykle dotyczy dołu pleców. Przyszłe mamy, które w przeszłości cierpiały na wady postawy lub te, które mocno przytyły są szczególnie narażone na ostry ból pleców.

Zwykle dolegliwości bólowe w ciąży nie kończą się wraz z przyjściem dziecka na świat, ale przeciągają się na czas połogu. To właśnie wtedy kobieta jest narażona na dalszy wysiłek – podnoszenie ciężarów (dźwiganie dziecka i wózka) oraz przebywanie w nienaturalnej pozycji podczas karmienia.

Rehabilitacja może pozwolić świeżo upieczonej mamie w pełni cieszyć się plusami macierzyństwa.

Rehabilitacja kobiet w ciąży – przebieg i efekty

Rehabilitacja kobiet w ciąży pozwala na usprawnienie układu kostno – stawowego oraz mięśniowego. Pozwala to na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa i wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie dolegliwości, tak częstych w trakcie ciąży.

Za rehabilitacją przemawia też fakt, że wiele leków przeciwbólowych jest w tym czasie niedozwolona. Pomoc fizjoterapeuty do sprawy kobiecych pozwala bezpiecznie wyeliminować problemy w sposób całkowicie bezpieczny.

Niektóre z metod, wykorzystywanych przez fizjoterapeutów u kobiet w ciąży to terapia manualna, masaż relaksujący, masaż sportowy oraz ćwiczenia stabilizujące sylwetkę. Pomocne jest też stosowanie kinesiotapingu, czyli taśm zmniejszających obciążenie mięśniowe.

Kobietom w ciąży, cierpiących na napięcie nerwowe i lęk zaleca się relaksacyjne masaże. Dzięki odpowiednio dobranym technikom masażu ustępują napięcia mięśniowe i niwelowany jest ból w dole pleców.

Rehabilitacja w okresie połogu

Wiele kobiet kontynuuje rehabilitację również w okresie po urodzeniu dziecka.

Pomoc fizjoterapeuty w połogu znacząco skraca czas potrzebny na powrót do formy sprzed ciąży, a także pomaga przejść bezproblemowo przez ciężki i wymagający fizycznie okres opieki nad noworodkiem. Ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia dysfunkcji seksualnych i problemów z nietrzymaniem moczu.

Powrót do formy po porodzie jest możliwy m.in. dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom. Po porodzie ważne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy. Osłabienie tych mięśni zdarza się u wielu kobiet, prowadząc np. do wysiłkowego nietrzymania moczu. Zobacz z jakich dokładnie przedmiotów fizjoterapeutycznych do ćwiczeń korzystają specjaliści, by pomóc kobietom w ciąży. Dodatkowo zabiegi fizjoterapeutyczne pomagają w prawidłowym gojeniu się blizn po cesarskim cięciu oraz zapobiegają przykurczom.

Rehabilitacja w ciąży jest zalecana niemal każdej kobiecie. Doświadczony fizjoterapeuta wybierze zabiegi, które pomogą w wyeliminowaniu problemów doskwierających ciężarnej.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.