Rehabilitacja nabytych skolioz

Rehabilitacja nabytych skolioz

Noszenie torby na jednym ramieniu, dźwiganie ciężkich zakupów w jednej ręce lub zła pozycja podczas pracy – wszystkie te nawyki mają ogromny wpływ na zdrowie Twoich pleców. Lata złych nawyków doprowadzają do poważnych defektów postawy.

Rehabilitacja nabytych skolioz
Nabyte wady postawy (np. skoliozę) możesz skutecznie leczyć w gabinecie fizjoterapeuty

Jedną z częściej występujących jest skolioza. Jak ją leczyć? Czy da się przeprowadzić rehabilitację, która pomoże całkowicie odzyskać zdrowie i zapomnieć o uporczywym bólu pleców? W artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania związane z nabytymi skoliozami i ich rehabilitacją.

Czym jest skolioza?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli odchylenie jego linii od naturalnego, fizjologicznego stanu. Jest to wada spowodowana przez trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa (kąt skrzywienia jest większy niż 10 stopni). Powoduje ona negatywne dla zdrowia następstwa. 

Oprócz dolegliwości bólowych pleców, które postępują w czasie, wywołują zmiany w narządzie ruchu i w narządach wewnętrznych. U osób cierpiących na to schorzenie zmniejsza się też sprawność fizyczna.

Niezwykle ważne jest eliminowanie powstającej skoliozy u dzieci. To wada rozwijająca się szczególnie często w momencie skoków wzrostowych, np. między 7. a 9. rokiem oraz między 12. a 15. rokiem życia.

Szybkie wykrycie wady postawy daje szerokie możliwości przeciwdziałania, np. poprzez zastosowanie gimnastyki korekcyjnej. Niestety zaawansowana skolioza może wymagać leczenia operacyjnego.

Rodzaje skolioz – fizjoterapia i rehabilitacja

Rodzaje skolioz zależą od wieku w których występują (niemowlęce, dziecięce, młodzieńcze oraz dorosłych), a także na czynnościowe oraz strukturalne.

Skoliozy czynnościowe (początkowe) są odwracalne, natomiast strukturalne wynikają z nieleczonej skoliozy czynnościowej i charakterystyczne są dla nich wygięcia kręgosłupa w kilku łukach.

To dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniej terapii skoliozy w jak najwcześniejszej fazie: późniejsza rehabilitacja skoliozy jest o wiele bardziej skomplikowana i nie zawsze kończy się sukcesem.

Objawami skoliozy, widocznymi na pierwszy rzut oka są:

 • widoczne wygięcie kręgosłupa na bok,
 • wystawanie barku do przodu,
 • asymetria talii,
 • cofnięcie klatki piersiowej z jednej strony.

Rehabilitacja skoliozy – metody rehabilitacji

Rehabilitacja skolioz i jej techniki są zależne od indywidualnego przypadku. W leczeniu korzysta się z następujących metod:

 • metody neurofizjologiczne (poprawa funkcji, związanych ze sterowaniem postawą ciała),
 • metody aktywnie redresujące (metoda intensywnie stymulująca układ mięśniowy),
 • metody wyrabiające świadomość ciała i rozluźniające mięśnie.

W leczeniu poważnych skolioz pomocne są również specjalnie dobrane gorsety. Nie każdą skoliozę da się całkowicie cofnąć, jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacji można utrzymać mobilność kręgów i elastyczność mięśni podtrzymujących kręgosłup. W naszym sklepie z produktami fizjoterapeutycznymi możesz sprawdzić również korektor postawy, który długotrwale stabilizuje kręgosłup i wzmacnia jego mięśnie.

Ćwiczenia dla osób ze skoliozą

Osoby ze skrzywieniem kręgosłupa, które ma początkową formę mogą sobie pomóc dzięki specjalistycznym ćwiczeniom, indywidualnie dobieranym razem z fizjoterapeutą.

Leczenie w tym przypadku polega na wzmocnieniu gorsetu mięśniowego oraz mięśni prostownika grzbietu, przykręgosłupowych, ściągających łopatki a także mięśni brzucha i pośladkowych. Przy jakichkolwiek wadach postawy – również przy skoliozie – ważna jest poprawa wydolności mięśni i sprawności całego organizmu.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.