Rehabilitacja i fizjoterapia kobieca Szczecin

Rehabilitacja kobieca, czyli tzw. uroginekologiczna – przywraca komfort funkcjonowania pacjentkom, cierpiącym na problemy kobiece: dolegliwości wywołane ciążą i porodem, dysfunkcje seksualne lub nietrzymanie moczu.

Dowiedz się co może zaproponować fizjoterapeuta swoim pacjentkom i jak szybko możesz spodziewać się pierwszych rezultatów zabiegów. 

Przygotowanie do ciąży

Ciąża to czas zmian oraz adaptacji wielu układów np. układu ruchu. Zadbamy o przywrócenie balansu w Twoim ciele. Pozbędziemy się napięć oraz ograniczeń w układzie ruchu. Stworzymy jak najlepsze warunki dla pracy narządów wewnętrznych oraz do pracy układu krwionośnego.

Zadbamy o mięśnie dna miednicy i prawidłowy oddech. Zadbamy o jak najbardziej optymalne warunki dla zapłodnienia i rozwoju dziecka.

Pomożemy złagodzić dolegliwości pojawiające się w ciąży:

 • ból kręgosłupa,
 • ból spojenia łonowego,
 • ból kości krzyżowej,
 • ból karku i ramion,
 • zgaga,
 • obrzęki.
Terapia wykonywana jest przy użyciu delikatnych i bezpiecznych technik. Dobrana indywidualne do
etapu Twojej ciąży i do Twoich dolegliwości. Przygotujemy dla Ciebie ćwiczenia, które będziesz mogła
samodzielnie wykonywać w domu.
 
Nauczymy jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy z podziałem na etapy ciąży. Przygotujemy Twoje ciało do porodu. Warunkiem do przeprowadzenia fizjoterapii w ciąży jest ciąża przebiegająca fizjologicznie.
 

Fizjoterapia kobieca – zabiegi

Organizm kobiety jest narażony na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się wskutek nadwyrężenia mięśni i stawów i naturalnych zmian hormonalnych (zwłaszcza w przełomowych momentach życia: okresie pokwitania, ciąży i menopauzy).

Fizjoterapia kobieca jest niezbędnym elementem powrotu do zdrowia dla większości kobiet, które przygotowują się do ciąży lub są już po porodzie. Koncentruje się ona na leczeniu problemów intymnych, spędzających sen z powiek kobietom w każdym wieku.

W gabinecie fizjoterapeuty można zaradzić większości z problemów. Stosuje się m.in. masaż w ciąży, fizjoterapię kobiet w połogu, masaże blizn po cesarskim cięciu, treningi mięśni dna macicy czy terapię kresy białej (po rozejściu się mięśnia prostego brzucha).

Fizjoterapia poporodowa

Optymalny czas na przeprowadzenie wizyty poporodowej to 6 tygodni po porodzie. Za Tobą niezwykłe 9 miesięcy. Rozpoczął się nowy etap życia. Zadbaj o siebie i swoje ciało, aby móc w pełni korzystać i cieszyć się macierzyństwem.

 W trakcie ciąży w Twoim ciele zaszły ogromne zmiany. Przyjmuje się, że potrzeba nawet około roku, żeby wszystko wróciło do stanu z przed ciąży. Na pierwszej wizycie ocenimy, Twoją postawę, poszukamy zaburzeń posturalnych. Sprawdzimy twój wzorzec oddechowy i pracę Twojej przepony. Ocenimy w jakiej formie jest Twój brzuch. 

USG poporodowe fizjoterapia dla kobbiet

W ciąży mięśnie uległy rozciągnięciu, aby zrobić miejsce dla rosnącego dziecka. Sprawdzimy jak się ma Twoja kresa biała. Ocenimy pracę mięśni dna miednicy. Zbadamy bliznę po Cięciu Cesarskim i/lub cięciu krocza. Porozmawiamy o tym jak się czujesz, co Ci przeszkadza, jakie są Twoje cele. Wspólnie ułożymy plan działania.  Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na Twoje zdrowie, dobre samopoczucie oraz bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.  

Fizjoterapia po cięciu cesarskim

Jeżeli masz planowane CC, zgłoś się do fizjoterapeuty jeszcze przed planowaną datą zabiegu. Nauczymy Cię co, kiedy i jak robić, żeby wspomóc prawidłowe gojenie się rany i powstawanie blizny. 

Jeżeli CC nie było planowane, możesz zgłosić się do fizjoterapeuty nawet w 2 dobie po operacji. Bezpośrednią manualną pracę z blizną rozpoczynamy najwcześniej 4 tygodnie po CC.

Fizjoterapia kobieca – kiedy wybrać się do specjalisty?

Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty jest niezbędna, jeśli zauważysz u siebie następujące objawy, których nie warto nigdy lekceważyć. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz zgłosić się z takimi dolegliwościami jak:

 • nietrzymanie moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu),
 • nadreaktywny pęcherz
 • ból kręgosłupa i stawów,
 • ból miednicy,
 • blizna po cięciu krocza,
 • wzmożone lub obniżone napięcie mięśni dna miednicy,
 • blizna po CC (cesarskie cięcie),
 • obniżenie narządów (np. macicy) po ciężkim porodzie oraz u kobiet po menopauzie,
 • ból podczas stosunku,
 • przerost i ból blizn po cesarskim cięciu i/lub nacięciu krocza,
 • rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży,
 • bolesne miesiączki.

Wykwalifikowany fizjoterapeuta może pomóc w powrocie do zdrowia i przywrócenie dobrego funkcjonowania kobietom w każdym wieku. W razie potrzeby na wizycie wykonywane jest badanie per-vaginum (przez pochwę). W diagnostyce i terapii wspieramy się wykorzystaniem obrazowania USG.

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Rehabilitacja kobiet w ciąży jest dla wielu pacjentek jedynym sposobem na uporanie się z bólem i obrzękami, tak powszechnymi w tym stanie. Ciąża powoduje silny ból kręgosłupa, wywołany rozszerzeniem się ścian macicy i zmianę ustawienia kości krzyżowej.

U kobiet, które już wcześniej cierpiały z powodu lordozy następuje nasilenie objawów ze względu na przesuwający się środek ciężkości w ciele. Dodatkowo często występuje ból stawów krzyżowo – biodrowych, obrzęki limfatyczne oraz nietrzymanie moczu.

Odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia mogą sprawić, że okres ciąży jest wiele mniej problematyczny.

Wraz z doświadczonym specjalistą można np.: wzmocnić mięśnie dna macicy, rozluźnić i rozciągnąć newralgiczne partie ciała i skorygować postawę. Warto pamiętać, że rehabilitacja w ciąży przygotowuje organizm na poród i połóg.

Chcesz wiedzieć więcej o fizjoterapii dla kobiet w Szczecinie?

Nasi fizjoterapeuci w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub zabieg z dziedziny fizjoterapii kobiecej.

Decydując się na zabieg w naszym gabinecie wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów. Zabiegi, które przeprowadzamy są wykonywane w czystych, profesjonalnych gabinetach zaopatrzonych w niezbędny sprzęt.

Fizjoterapia Szczecin

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Damian Ulewski
  Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Raj
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

Fizjoterapia Szczecin
Fizjo-Pomoc to fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.