Rehabilitacja i fizjoterapia seniorów Szczecin

Żyjemy coraz dłużej i intensywniej. Starość to długi etap życia, który większość osób chce przeżyć aktywnie i satysfakcjonująco. Rehabilitacja geriatryczna (osób starszych) pomaga zminimalizować negatywny wpływ procesu starzenia na codzienne życie i aktywizować seniorów.

Dowiedz się jakie zabiegi fizjoterapii i rehabilitacji dedykowane są osobom w starszym wieku oraz jakie efekty może przynieść terapia. 

Rehabilitacja osób starszych – dłuższe, komfortowe życie

Rehabilitacja seniorów jest szczególnie wymagająca – w grę wchodzi tu dobrostan osób, które mogą wykazywać zmniejszoną sprawność fizyczną i mniejszą odporność na kontuzje. 

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla osób starszych wymagają sporej wiedzy i cierpliwości. Celem jest zazwyczaj utrzymanie jak najdłuższej sprawności i samodzielności pacjenta, cofnięcie istniejących zmian wywołanych wiekiem lub ulżenie w chorobie.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji dla seniorów?

Zabiegi fizjoterapeutyczne są wskazane dla niemal każdej osoby, która wkracza w wiek dojrzały, a zwłaszcza w przypadku zauważenia następujących problemów:

 • osłabienie równowagi,

 • zmniejszona zręczność i koordynacja,

 • zmniejszająca się ruchomość stawów,

 • niższa siła mięśni,

 • zaburzenia krążenia,

 • osłabiona wydolność oddechowa i kondycyjna.

Rodzaje zabiegów przy rehabilitacji osób starszych

Fizjoterapeuci mogą pomóc seniorom na różne sposoby. W przypadku bezruchu i znacznego ograniczenia aktywności największą korzyść dają ćwiczenia. Brak aktywności bardzo obniża sprawność osób w wieku dojrzałym: zanikają mięśnie, spada wydolność układu sercowo – naczyniowego, następują ograniczenia ruchomości w stawach. Brak ruchu skutkuje też apatią, brakiem apetytu i depresją, która jest dla seniorów szczególnie niebezpieczna.

Przy ograniczeniach sprawności, wynikających z zaawansowanego wieku stosuje się zestawy ćwiczeń, wykonywane z pomocą specjalisty oraz zlecane do wykonania w domu. Mają one za zadanie wzmocnić ciało i poprawić kondycję. 

Często wybieraną dyscypliną są zajęcia aqua aerobicu – tego typu ćwiczenia grupowe nie tylko aktywizują, ale są też sposobem na nawiązanie kontaktów i zapobieganie depresji i samotności, tak powszechnej wśród seniorów. 

Pomocny jest trening typu nording walking, pływanie, marszobieg, jazda na rowerze czy regularne spacery. Każdy wysiłek aktywizuje i usprawnia wydolność krążeniowo – oddechową, zwiększa wytrzymałość mięśniową i kondycję. 

Wśród osób, które długo pozostawały w stanie ograniczonej aktywności wskazana jest terapia funkcjonalna. Polega ona na ćwiczeniach oraz nauce samodzielności i wykonywania czynności, które pomogą osobie w codziennym funkcjonowaniu. Pomocne są również masaże lecznicze, pomagające na zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów i poprawę samopoczucia.

Jak długo trwa rehabilitacja osób starszych?

Rehabilitacja seniorów musi odbywać się systematycznie, aby dawać rezultaty na których zależy pacjentowi i rehabilitantowi. Przyjmuje się, że zajęcia powinny odbywać się przynajmniej 3 razy w tygodniu, aby ciało przyzwyczaiło się do regularnego wysiłku. Ćwiczenia aktywizujące powinny wejść osobie starszej w nawyk – to jedyny sposób na komfortowe, długie i aktywne życie.

Chcesz wiedzieć więcej o fizjoterapii seniorów w Szczecinie?

Nasi fizjoterapeuci w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub zabieg z dziedziny fizjoterapii dla osób starszych.

Decydując się na zabieg w naszym gabinecie wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów. Zabiegi, które przeprowadzamy są wykonywane w czystych, profesjonalnych gabinetach zaopatrzonych w niezbędny sprzęt.

Fizjoterapia Szczecin

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Damian Ulewski Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów.
 • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Raj Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

Fizjoterapia Szczecin
Fizjo-Pomoc to fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.