Rehabilitacja i fizjoterapia » Fizjoterapia » Jak złagodzić ból w ciąży?
Dolegliwości bólowe w ciąży
- Czym charakteryzują się dolegliwości bólowe w ciąży?
- Przyczyny i objawy dolegliwości bólowych w ciąży
- Jak leczyć dolegliwości bólowe w ciąży?
- Aktywność fizyczna, a dolegliwości bólowe w ciąży
- Chcesz wiedzieć więcej o dolegliwościach bólowych podczas ciąży?
Dolegliwości bólowe w ciąży to problem prawie każdej ciężarnej kobiety, ponieważ w jej organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, anatomicznych i czynnościowych.
Ból ten pojawia się w różnych trymestrach ciąży – niekiedy może pojawić się bardzo wcześnie. Bóle ciążowe najczęściej pojawiają się w okolicy lędźwiowej, krzyżowej i tylnej części miednicy.
Czym charakteryzują się dolegliwości bólowe w ciąży?
Podczas ciąży zmienia się postawa ciała związana z przyrostem masy ciała, pochylenie miednicy oraz przesunięciem środka ciężkości do przodu i w dół – to skutkuje tym, że kręgosłup musi znieść dodatkowe obciążenia.
Dodatkowo dochodzi również do powiększenia kifozy piersiowej poprzez powiększające się piersi a także zwiększeniu się lordozy w odcinku lędźwiowym.
Przyczyny i objawy dolegliwości bólowych w ciąży
Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych w ciąży to dysfunkcje stawowe, więzadłowe i mięśniowo-powięziowe. W ciele przyszłej matki część mięśni ulega rozciągnięciu i osłabieniu, a pozostałe nawet skróceniu i nadmiernemu napięciu.
To właśnie te nieprawidłowe napięcia mięśni powodują powstawanie punktów spustowych, które objawiają się dużym bólem w obrębie zajętego pasma mięśniowego. W rezultacie zaburzona praca mięśni przyczynia się do powstania bólu (w obrębie kręgosłupa, obręczy miedniczej oraz kończyn dolnych).
Jak leczyć dolegliwości bólowe w ciąży?
W leczeniu dolegliwości bólowych w ciąży proponuje się stosowanie metod farmakologicznych, kinezyterapii, zabiegów fizykalnych i różnego rodzaju ćwiczeń.
Aby uniknąć stosowania środków farmakologicznych, kobiety powinny skorzystać z fizjoterapii kobiecej. Nasi fizjoterapeuci ze Szczecina potrafią w szybki sposób znieść ból brzucha poprzez kinesiotaping lub masaż.
Kinesiotaping polega na oklejaniu taśmami wybranych partii mięśni w celu zmniejszenia ich napięcia i stabilizacji stawów. Zaaplikowany plaster tworzy przestrzeń pod skórą ułatwiając odpływ chłonki, usprawniając krążenie krwi, zmniejszając ucisk na mechanoreceptory, a tym samym zmniejszając odczucia bólowe. Metodę tą można stosować przez cały okres trwania ciąży, ponieważ nie zagraża w żaden sposób życiu dziecka lub matki.
Najlepsze efekty w pozbyciu się bólu można uzyskać poprzez powiązanie aktywności fizycznej z fizjoterapią kobiecą. Oprócz wymienionej rehabilitacji, aby pozbyć się bólu doskonale sprawdza się także masaż. Pozwala on:
- zmniejszyć dolegliwości kręgosłupa i grzbietu,
- zmniejsza napięcie kończyn dolnych,
- niweluje obrzęki.
Masaż działa odprężająco i relaksująco poprawiając kobiecie nastrój. Dodatkowo, gdy połączy się masaż z ćwiczeniami ruchowymi dla kobiet w ciąży – efekty przeciwbólowe utrzymują się nawet do kilkunastu godzin dłużej niż z samymi ćwiczeniami.
Aktywność fizyczna, a dolegliwości bólowe w ciąży
Aktywność fizyczna w czasie ciąży ma wiele zalet wpływa m.in. na wydzielenie endorfin, które mają bardzo korzystny wpływ na stan psychiczny kobiety i wzmacnia mięśnie szczególnie potrzebne podczas porodu.
Bardzo istotnym faktem dla kobiet w ciąży jest to, że aktywność fizyczna doskonale uzupełnia fizjoterapie kobiecą wykonywaną przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów ze Szczecina. Do zalecanych form ruchu należą:
- pływanie,
- spacer,
- rower stacjonarny,
- gimnastyka dla ciężarnych kobiet,
- joga dla ciężarnych kobiet.
Chcesz wiedzieć więcej o dolegliwościach bólowych podczas ciąży?
Dzięki naszym fizjoterapeutom ze Szczecina możesz pozbyć się dolegliwości bólowych podczas ciąży. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy jak możemy ci pomóc.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Rehabilitacja nabytych skoliozCzym jest skolioza? Rodzaje skolioz – fizjoterapia i rehabilitacja Ćwiczenia dla osób ze skoliozą...
- Czym jest chiropraktyka i kiedy warto udać się na tę terapię?Co kryje się pod pojęciem chiropraktyki? Przebieg zabiegu chiropraktycznego w gabinecie fizjoterapii W jakich...
- Akupunktura. Czy igły naprawdę leczą?Co to jest akupunktura? Jak wygląda zabieg akupunktury? Na co działa akupunktura? Czy akupunktura...
- Profesjonalny masaż u fizjoterapeutyJakie różnice występują w masażu wykonywanym przez fizjoterapeutę? Zalety wizyty u fizjoterapeuty Korzystny wpływ...
- Bóle głowy – jako dolegliwość z perspektywy fizjoterapiiBóle głowy czym są? Leczenie bólu głowy u fizjoterapeuty Bóle głowy czym są? Temat...