Rehabilitacja w domu pacjenta

Z myślą o pacjentach po kontuzjach, urazach, operacjach, udarze mózgu, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych, a także osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać stworzyliśmy ofertę fizjoterapii i rehabilitacji domowej.
Oferta zapewnia wygodną formę leczenia w zakresie porady lekarskiej i profesjonalnych zabiegów terapeutycznych pod okiem profesjonalnych fizjoterapeutów w warunkach domowych.

Jak wygląda fizjoterapia i rehabilitacja w domu?

Tak na dobrą sprawę fizjoterapia i rehabilitacja domowa, nie różni się zbytnio od zwykłej wizyty w centrum medycznym. Podejście terapeuty jest identyczne, jak do pacjentów stacjonarnych, a niezbędny sprzęt i akcesoria do wykonywania zabiegów w zakresie fizykoterapii lub masażu są przywożone prosto do mieszkania pacjenta. Stosowane przez terapeutę przyrządy zastępują wysokiej klasy maszyny, nie ujmując jakości przeprowadzonego zabiegu w domu. Warto podkreślić, że wszystkie przedmioty fizjoterapeutyczne są regularnie czyszczone i dezynfekowane po każdym pacjencie.

W ramach pierwszej wizyty domowej fizjoterapeuta skupia się na ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, aby ułożyć plan rehabilitacji dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego też wizyta domowa składa się ze szczegółowego wywiadu, określenia zakresu ruchu, oceny czucia, odruchów, chodu, samodzielności, analizy dokumentacji medycznej i w razie potrzeby nawet wydania skierowania na dodatkowe badania.

To wszystko ma na celu prawidłowo zdiagnozować występują dolegliwość, nad którą w czasie kolejnych spotkań będziemy pracować, realizując program leczenia ułożony przez fizjoterapeutę według zebranych informacji.

Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne obejmuje wizyta domowa?

Podczas jednej wizyty domowej fizjoterapeuci starają się zazwyczaj przeprowadzić do 5 zabiegów (w zależności od wieku, stanu pacjenta i ułożonego planu rehabilitacji). Do wykonywanych przez nich działań należy między innymi:

 • kinezyterapia (ćwiczenia ruchowe),
 • terapia manualna,
 • masaż leczniczy,
 • terapia odruchowa,
 • kinesiotaping.

Zalety fizjoterapii i rehabilitacji domowej

Zarówno domowa forma fizjoterapii, jak i rehabilitacji niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim oszczędza ona czas i nerwy nie tylko pacjentów, ale także ich bliskich. Decydując się na wizytę fizjoterapeuty we własnym domu unikniesz kłopotliwych dojazdów, kolejek, nadmiernego wysiłku, odczuwania większego bólu na skutek przemieszczania się, a także innych stresujących sytuacji. Oczywiście wymienione sytuacje nie wpływają pozytywnie na komfort życia, dlatego faktycznie warto zastanowić się nad tym, czy aby nie lepiej byłoby umówić się na wizytę domową.

Co więcej fizjoterapeuta świadczący domowe zabiegi fizykoterapeutyczne skupia się wyłącznie na jednej osobie, dzięki czemu stale monitoruje jej jakość wykonywanej pracy, postępy i efekty. W rezultacie indywidualna praca w zaciszu domowym daje o wiele lepsze i szybsze wyniki, niż w grupie.

Do innych zalet rehabilitacji domowej zaliczamy:

 • edukację pooperacyjną,
 • naukę chodzenia po zabiegach ortopedycznych,
 • poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie,
 • dopasowanie godzin do swoich potrzeb,
 • brak kosztów transportu na rehabilitację.

Do kogo skierowana jest fizjoterapia i rehabilitacja domowa?

Zabiegi rehabilitacyjne w warunkach domowych są przeznaczone dla każdego pacjenta, który odczuwa dyskomfort fizyczny, umożliwiający codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jednak zaleca się je pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych, uszkodzeniami układu nerwowego, po operacji, urazie, cierpiącymi na choroby przewlekłe, zwyrodnienia i w stanie wegetatywnym.

Oferta rehabilitacji domowej dotyczy również niemowląt, a mianowicie ocenę ich rozwoju psychoruchowego i neurofizjologicznego.

Jak przygotować się przed wizytą fizjoterapeuty?

Aby rehabilitacja domowa przebiegła sprawnie i efektywnie prosimy naszych pacjentów o przygotowanie dokumentacji medycznej swojej choroby i czystych ręczników do wykonywania masażu leczniczego. Bardzo ważne jest też, by pacjent nie przyjmował tego samego dnia farmakologicznych środków przeciwbólowych ani nie spożywał godzinę przed zabiegiem obfitych posiłków. Pomoże nam to uzyskać prawidłowe wyniki testów diagnostycznych. 

Nasi doświadczeni specjaliści od rehabilitacji w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub wizytę domową.

Decydując się na rehabilitację domową z naszej kliniki wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów.

Nasi specjaliści od rehabilitacji domowej:

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. 
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjo-Pomoc to fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim codziennym zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.