Rehabilitacja w domu pacjenta
- Jak wygląda fizjoterapia i rehabilitacja w domu?
- Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne obejmuje wizyta domowa?
- Zalety fizjoterapii i rehabilitacji domowej
- Do kogo skierowana jest fizjoterapia i rehabilitacja domowa?
- Jak przygotować się przed wizytą fizjoterapeuty?
Rejestracja telefoniczna
Adres e-mail
Adres placówki
71-125 Szczecin
Jak wygląda fizjoterapia i rehabilitacja w domu?
Tak na dobrą sprawę fizjoterapia i rehabilitacja domowa, nie różni się zbytnio od zwykłej wizyty w centrum medycznym. Podejście terapeuty jest identyczne, jak do pacjentów stacjonarnych, a niezbędny sprzęt i akcesoria do wykonywania zabiegów w zakresie fizykoterapii lub masażu są przywożone prosto do mieszkania pacjenta.
- Kto powinien korzystać z formy rehabilitacji domowej?
- Jakie są wskazania dla domowych wizyt rehabilitanta?
- Zalety rehabilitacji w warunkach domowych
Stosowane przez terapeutę przyrządy zastępują wysokiej klasy maszyny, nie ujmując jakości przeprowadzonego zabiegu w domu. Warto podkreślić, że wszystkie przedmioty fizjoterapeutyczne są regularnie czyszczone i dezynfekowane po każdym pacjencie.
W ramach pierwszej wizyty domowej fizjoterapeuta skupia się na ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, aby ułożyć plan rehabilitacji dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.
Dlatego też wizyta domowa składa się ze szczegółowego wywiadu, określenia zakresu ruchu, oceny czucia, odruchów, chodu, samodzielności, analizy dokumentacji medycznej i w razie potrzeby nawet wydania skierowania na dodatkowe badania.
- Kiedy rehabilitacja domowa jest lepsza od ambulatoryjnej?
- W jakich sytuacjach należy skorzystać z wizyt domowych rehabilitanta?
To wszystko ma na celu prawidłowo zdiagnozować występują dolegliwość, nad którą w czasie kolejnych spotkań będziemy pracować, realizując program leczenia ułożony przez fizjoterapeutę według zebranych informacji.
Podczas jednej wizyty domowej fizjoterapeuci starają się zazwyczaj przeprowadzić do 5 zabiegów (w zależności od wieku, stanu pacjenta i ułożonego planu rehabilitacji).
Do wykonywanych przez nich działań należy między innymi:
- kinezyterapia (ćwiczenia ruchowe),
- terapia manualna,
- masaż leczniczy,
- terapia odruchowa,
- kinesiotaping.
Zalety fizjoterapii i rehabilitacji domowej
Zarówno domowa forma fizjoterapii, jak i rehabilitacji niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim oszczędza ona czas i nerwy nie tylko pacjentów, ale także ich bliskich.
Decydując się na wizytę fizjoterapeuty we własnym domu unikniesz kłopotliwych dojazdów, kolejek, nadmiernego wysiłku, odczuwania większego bólu na skutek przemieszczania się, a także innych stresujących sytuacji.
Oczywiście wymienione sytuacje nie wpływają pozytywnie na komfort życia, dlatego faktycznie warto zastanowić się nad tym, czy aby nie lepiej byłoby umówić się na wizytę domową.
Co więcej fizjoterapeuta świadczący domowe zabiegi fizykoterapeutyczne skupia się wyłącznie na jednej osobie, dzięki czemu stale monitoruje jej jakość wykonywanej pracy, postępy i efekty.
W rezultacie indywidualna praca w zaciszu domowym daje o wiele lepsze i szybsze wyniki, niż w grupie.
Do innych zalet rehabilitacji domowej zaliczamy:
- edukację pooperacyjną,
- naukę chodzenia po zabiegach ortopedycznych,
- poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie,
- dopasowanie godzin do swoich potrzeb,
- brak kosztów transportu na rehabilitację.
Do kogo skierowana jest fizjoterapia i rehabilitacja domowa?
Zabiegi rehabilitacyjne w warunkach domowych są przeznaczone dla każdego pacjenta, który odczuwa dyskomfort fizyczny, umożliwiający codzienne funkcjonowanie.
Szczególnie jednak zaleca się je pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych, uszkodzeniami układu nerwowego, po operacji, urazie, cierpiącymi na choroby przewlekłe, zwyrodnienia i w stanie wegetatywnym.
Oferta rehabilitacji domowej dotyczy również niemowląt, a mianowicie ocenę ich rozwoju psychoruchowego i neurofizjologicznego.
Jak przygotować się przed wizytą fizjoterapeuty?
Aby rehabilitacja domowa przebiegła sprawnie i efektywnie prosimy naszych pacjentów o przygotowanie dokumentacji medycznej swojej choroby i czystych ręczników do wykonywania masażu leczniczego.
Bardzo ważne jest też, by pacjent nie przyjmował tego samego dnia farmakologicznych środków przeciwbólowych ani nie spożywał godzinę przed zabiegiem obfitych posiłków. Pomoże nam to uzyskać prawidłowe wyniki testów diagnostycznych.
Nasi doświadczeni specjaliści od rehabilitacji w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub wizytę domową.
Decydując się na rehabilitację domową z naszej kliniki wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów.
Nasi specjaliści od rehabilitacji domowej:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.