Płaskostopie: podłużne lub poprzeczne

Płaskostopie

Płaskostopie jest deformacją polegającą na całkowitym zaniku sklepienia stopy, bądź jego wyraźnym obniżeniem. Kości śródstopia tworzą fizjologiczny łuk nadając stopie elastyczność i możliwość wykonywania swobodnych ruchów.

  • płaskostopie podłużne jest to obniżenie się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwowa część stopy przylega do podłoża,
  • płaskostopie poprzeczne jest obniżeniem łuku poprzecznego stopy w wyniku którego stopa robi się szeroka i również przylega do podłoża.
Rehabilitacja płaskostopia w gabinecie rehabilitanta
Płaskostopie jest deformacją polegającą na całkowitym zaniku sklepienia stopy, bądź jego wyraźnym obniżeniem

Czy płaskostopie boli i jakie są jego skutki?

Mogą wystąpić dolegliwości bólowe w obrębie podbicia stopy oraz uczucie ciągnięcia w śródstopiu podczas chodu w fazie wybicia, lecz rzadko, gdyż skutki płaskostopia niekoniecznie objawiają się lokalnie. Struktura naszej postawy jest od siebie całkowicie zależna. Jeżeli wada rozpoczyna się w stopie, często sięga wyżej i może powodować ból stawów kolanowych, biodrowych, a nawet kręgosłupa.

Czynniki wpływające na rozwój płaskostopia

Profilaktyka i rehabilitacja – jak leczyć płaskostopie?

Podstawą rozpoczęcia leczenia jest zastosowanie komputerowego badania stóp, dobranie odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych, oraz ćwiczenie mięśni stóp.

Oprócz tego koniecznością są ćwiczenia korekcyjne – nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu wady.

Z kolei do długotrwałego stabilizowania kręgosłupa w domu szczególnie polecamy profesjonalny korektor postawy, który możesz znaleźć tutaj

Nasi specjaliści od profesjonalnego komputerowego badania stóp:

  • Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM w Szczecinie. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu na kierunkach: Terapia Manualna Tkanek Miękkich oraz Holistyczna Opieka Okołoporodowa.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.