Obniżone napięcie mięśniowe a rozwój intelektualny

Wczesne wykrycie obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci, pozwala szybko rozpocząć właściwą fizjoterapię, by zapobiec opóźnieniu w rozwoju funkcji ruchowych. Jednak, czym objawia się ten zespół i jak sobie z nim radzić? Tych i wielu innych cennych informacji na temat hipotonii, dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.

Co to jest hipotonia?

Obniżone napięcie mięśniowe to schorzenie, które polega na nieprawidłowej umiejętności utrzymania postawy i dużej trudności w wykonywaniu ruchu przeciwko sile grawitacji. Wiotkie mięśnie uniemożliwiają dziecku kontrolować własne ciało oraz swobodnie wykonywać jakikolwiek ruch głową czy rączką.

Objawy obniżonego napięcia mięśniowego

 • wiotkie dziecko,
 • mała aktywność,
 • często zasypia (także przy karmieniu),
 • nie unosi główki podczas leżenia na brzuchu,
 • nie obraca się,
 • nie potrafi utrzymać pozycji siedzącej,
 • krztusi się, bądź dławi,
 • ma problemy z karmieniem,
 • mocno zaciska piąstki
 • zaokrąglone plecy,
 • wypukły brzuch,
 • szybko się męczy.

Jak wpływa na rozwój intelektualny?

Tak naprawdę, hipotonia u dzieci nie wpływa w żaden sposób na jego rozwój intelektualny, lecz na psychomotoryczny. Jest to taki stan, w którym dziecko po prostu nie radzi sobie z działaniem siły grawitacji, w związku z tym uczy się złych wzorców postawy i ruchu.

Obniżone napięcie mięśniowe nie zawsze łączy się z poważniejszymi chorobami, dlatego nie warto panikować, tylko na spokojnie skonsultować się z lekarzem. Bardzo często wystarczą proste ćwiczenia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, by zbudować właściwe napięcie mięśniowe, które pozwoli dziecku rozwijać się podobnie, jak jego rówieśnicy.

NDT Boobath jako metoda leczenia obniżonego napięcia mięśniowego

Jak już wspomnieliśmy hipotonia nie zawsze wiąże się z poważną chorobą, dzięki czemu fizjoterapeuci mogą szybko pomóc w poprawie napięcia za pomocą bezpiecznej metody rehabilitacyjnej – NDT Boobath. Metoda ta skutecznie pomaga dzieciom kształtować prawidłowe umiejętności, które sprawiają dziecku trudność i stymuluje jego ruch w wielu kierunkach. Po odpowiedniej fizjoterapii doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji stanowią ćwiczenia polecane przez terapeutę, w celu samodzielnego kontynuowania terapii w domu.

Proces rehabilitacji u dzieci starszych

Jeśli zespół obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt zostanie szybko rozpoznany – rehabilitacja będzie niezwykle łatwa. We wczesnym okresie wystarczy zaledwie kilka spotkań z fizjoterapeutą, by nauczyć dziecko kontrolować właściwą postawę ciała i utrzymywać równowagę. 

W przypadku starszych dzieci o bardzo słabym napięciu mięśniowym rehabilitacja może potrwać znacznie dłużej, niż u niemowląt, ponieważ bardzo często nabyły już wadę postawy, nad którą trzeba popracować. Oprócz podstawowych wizyt w gabinecie istotną rolę odgrywają ćwiczenia od fizjoterapeuty do samodzielnego wykonywania w domu. Ponadto rodzice muszą mobilizować dziecko do większej aktywności fizycznej podczas codziennych czynności.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

 • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.