Bóle głowy - jako dolegliwość z perspektywy fizjoterapii
Bóle głowy czym są?
Temat bólów głowy można wiązać z wieloma czynnikami przyczynowymi tj.:
- bezpośrednie urazy głowy, choroby np. nowotwory, zaburzenia naczyniowo-krążeniowe w obrębie mózgu, stres czy choćby zmiany pogodowe, itp.
Praktyka, a konkretnie obserwacja gabinetowa, skłania nas do wniosków iż większość, bo ok. 90 % wszystkich bólów głowy z jakimi borykają się nasi pacjenci wywoływane są z zupełnie innych powodów.
Co ciekawe typowy, ostry migrenowy ból głowy wywołany przez chorobę, to rzadkość. Jeżeli w codziennej praktyce podejmujemy tematy bólów związanych z obszarem głowy, to również pogłębiamy w tym zakresie wywiad i diagnostykę.

W wywiadzie dotyczącym bólu głowy niemal zawsze towarzyszą inne objawy bólowe np. w odcinku szyjnym kręgosłupa, uczucie napięcia i bólu mięśni karku, często też dolegliwości zlokalizowane w odległych partiach narządu ruchu np. stawy krzyżowo- biodrowe.
Bardzo często u pacjentów cierpiących na bóle głowy pojawiają się rozmaite zaburzenia posturalne, czyli wady w postawie ciała tj.
- asymetryczne, wysokie ustawienie barków i łopatek,
- nierówne ustawienie miednicy,
- różna długość kończyn,
- problemy z narządem żucia (zaburzenie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych).
Leczenie bólu głowy u fizjoterapeuty
Z uwagi na szerokie spektrum działań diagnostycznych i terapeutycznych jakimi dysponują fizjoterapeuci możemy skutecznie redukować napięciowe bóle głowy wywołane podrażnieniem głównych struktur nerwowych tj. opony rdzenia kręgowego, sploty nerwowe leżące w bliskim położeniu odcinka szyjnego i samo połączenie głowowo szyjne – podrażnione i bardzo czułe więzadła odcinka szyjnego wywołują ogólnoustrojowe wzmożone napięcie mięśni.
Wówczas, nasze działania skoncentrowane są na ściśle określonych strukturach mięśniowych, stawowych, a także więzadłowych. Terapia owych struktur wywołuje bardzo dynamiczne i charakterystyczne reakcje, które są znane przez pacjenta ( pacjent wiąże je ze znajomym bólem głowy).
Ból, który często wypromieniowuje w określone rejony głowy, (w tym też twarzoczaszki) zostaje stopniowo wyciszany. Na skutek regularnej terapii manualnej i działań osteopatycznych możemy bardzo skutecznie eliminować bóle głowy, poprzez normalizację napięcia ww. struktur, a także ustrzec pacjenta przed często nadużywanymi i szkodliwymi dla organizmu środkami przeciwbólowymi.
Współpracujemy ze sklepem z produktami fizjoterapeutycznymi, w którym znajdziesz wiele przedmiotów do uśmierzania bólu głowy. Zapraszamy do zapoznania się z chińskimi bańkami HACI do stawiania na ciele.
Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinek szyjny kręgosłupa (szyja)
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
- Fizjoterapia dla kobiet – wsparcie na każdym etapie życia
- Kiedy ignorowanie bólu jest błędem – znaczenie wczesnej fizjoterapii
- Lifting twarzy bez skalpela – poznaj działanie masażu Kobido
- Jak rehabilitacja dziecięca wspiera rozwój maluchów?
- Rehabilitacja kobieca – czyli troska o mięśnie dna miednicy
- Jak rehabilitacja geriatryczna wpływa na seniorów?
- Masaż relaksacyjny czy limfatyczny – który wybrać?
- Fizjoterapia zachowawcza, pooperacyjna i pourazowa – porównanie podejść
Nasi specjaliści od osteopatii:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
- Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.