Bóle głowy - jako dolegliwość z perspektywy fizjoterapii

Bóle głowy czym są?

Temat bólów głowy można wiązać z wieloma czynnikami przyczynowymi tj.:

 • bezpośrednie urazy głowy, choroby np. nowotwory, zaburzenia naczyniowo-krążeniowe w obrębie mózgu, stres czy choćby zmiany pogodowe, itp.

Praktyka, a konkretnie obserwacja gabinetowa, skłania nas do wniosków iż większość, bo ok. 90 % wszystkich bólów głowy z jakimi borykają się nasi pacjenci wywoływane są z zupełnie innych powodów.

Co ciekawe typowy, ostry migrenowy ból głowy wywołany przez chorobę, to rzadkość. Jeżeli w codziennej praktyce podejmujemy tematy bólów związanych z obszarem głowy, to również pogłębiamy w tym zakresie wywiad i diagnostykę.

Co to jest i jakie są przyczyny migreny?
Nigdy nie należy ignorować nawracających bólów głowy (tzw. migren)

W wywiadzie dotyczącym bólu głowy niemal zawsze towarzyszą inne objawy bólowe np. w odcinku szyjnym kręgosłupa, uczucie napięcia i bólu mięśni karku, często też dolegliwości zlokalizowane w odległych partiach narządu ruchu np. stawy krzyżowo- biodrowe.

Bardzo często u pacjentów cierpiących na bóle głowy pojawiają się rozmaite zaburzenia posturalne, czyli wady w postawie ciała tj.

 • asymetryczne, wysokie ustawienie barków i łopatek,
 • nierówne ustawienie miednicy,
 • różna długość kończyn,
 • problemy z narządem żucia (zaburzenie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych).

Leczenie bólu głowy u fizjoterapeuty

Z uwagi na szerokie spektrum działań diagnostycznych i terapeutycznych jakimi dysponują fizjoterapeuci możemy skutecznie redukować napięciowe bóle głowy wywołane podrażnieniem głównych struktur nerwowych tj. opony rdzenia kręgowego, sploty nerwowe leżące w bliskim położeniu odcinka szyjnego i samo połączenie głowowo szyjne – podrażnione i bardzo czułe więzadła odcinka szyjnego wywołują ogólnoustrojowe wzmożone napięcie mięśni.

Wówczas, nasze działania skoncentrowane są na ściśle określonych strukturach mięśniowych, stawowych, a także więzadłowych. Terapia owych struktur wywołuje bardzo dynamiczne i charakterystyczne reakcje, które są znane przez pacjenta ( pacjent wiąże je ze znajomym bólem głowy).

Ból, który często wypromieniowuje w określone rejony głowy, (w tym też twarzoczaszki) zostaje stopniowo wyciszany. Na skutek regularnej terapii manualnej i działań osteopatycznych możemy bardzo skutecznie eliminować bóle głowy, poprzez normalizację napięcia ww. struktur, a także ustrzec pacjenta przed często nadużywanymi i szkodliwymi dla organizmu środkami przeciwbólowymi.

Współpracujemy ze sklepem z produktami fizjoterapeutycznymi, w którym znajdziesz wiele przedmiotów do uśmierzania bólu głowy. Zapraszamy do zapoznania się z chińskimi bańkami HACI do stawiania na ciele. 

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinek szyjny kręgosłupa (szyja)

Nasi specjaliści od osteopatii:

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. 
 • Rafał Antczak
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.