Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jak radzić sobie z bólem stawu biodrowego?
Ból w stawie biodrowym podczas ruchu
- Przyczyny bólu w stawie biodrowym podczas chodzenia
- Leczenie bólu w stawie biodrowym przy przemieszczaniu się
- Podstawowe zalecenia przy bólu biodra podczas chodzenia
Staw biodrowy to jeden z najbardziej złożonych mechanizmów w organizmie człowieka. Może wytrzymać powtarzające się ruchy i spore zużycie, a jednocześnie zapewnia nam możliwość płynnego poruszania się. jest przy tym narażony na znaczne przeciążenia.
- Więcej informacji: Ból biodra podczas chodzenia
Czasami podczas aktywności fizycznej może towarzyszyć ból biodra, np. wynikający z urazu lub choroby. Ból biodra przy chodzeniu może oznaczać początek problemów ze zdrowiem i powodować dyskomfort. Z czasem utrudniający całkowicie przemieszczanie się.
Przyczyny bólu w stawie biodrowym podczas chodzenia
Przyczyną bólu w stawie biodrowym nie jest sama aktywność fizyczna. Ból biodra przy chodzeniu to objaw, który może być konsekwencją wykonywanych ruchów, ale jego pojawienie się najczęściej zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym urazy lub choroby stawu biodrowego.
Ból biodra może być więc zarówno następstwem zbyt dużego obciążenia stawu, jak również jego małej ruchliwości. Dotyczy to osób aktywnych fizycznych, osób prowadzących siedzący tryb życia, a także osób z nadwagą.
Pierwszą i najbardziej widoczną przyczyną bólu stawów podczas chodzenia jest ich zapalenie. Zapalenie stawów obciąża staw biodrowy, powodując jego przyśpieszone zużycie.
Najczęstszymi przyczynami bólu biodra podczas chodzenia mogą być m.in:
- nacisk na nerw, np. rwa kulszowa związana z przepukliną lub wypukliną dysku międzykręgowego,
- zapalenie mięśni i ścięgien, grupy mięśniowej,
- zapalenie stawów oraz kaletek maziowych,
- uszkodzeniu kości udowej lub uszkodzeniu miednicy, a więc i kontuzjach, w wyniku których mogło dojść do ich uszkodzenia.
Przy występowaniu bólu w stawie biodrowym nie wyklucza się także procesów nowotworowych, osteoporozy, chorób kości czy przepukliny.
Leczenie bólu w stawie biodrowym przy przemieszczaniu się
W celu prawidłowego zdiagnozowania przyczyn bólu biodra podczas chodzenia wymagana jest konsultacja lekarska. Powinna ona oprzeć się na badaniu rentgenowskim, a także wywiadem obejmującym, m.in.
- listę objawów stwierdzonych przez pacjenta,
- przechodzonych chorób oraz przebytych kontuzji,
- zażywanych leków mogących mieć kluczowe znaczenie dla kondycji organizmu.
Lekarz rodzinny rozpoznając problem, może skierować do ortopedy czy reumatologa, którzy skierują pacjenta na dalsze odpowiednie badania.
Pacjent, który zostanie właściwie zdiagnozowany, może otrzymać zalecenia w postaci:
- skierowania na rehabilitację,
- stosowanie leków zmniejszających ból i zapalenie,
- zmianę, a zarazem dostosowanie aktywności fizycznej do wymagań pacjenta oraz do jego kondycji,
- odciążenie stawu biodrowego poprzez zalecenie wypoczynku,
- stosowanie innych leków i zabiegów, a nawet zabiegów chirurgicznych.
Podstawowe zalecenia przy bólu biodra podczas chodzenia
Żadne objawy nie powinny być lekceważone, dlatego w chwili pojawienia się bólu w stawie biodrowym, warto zasięgnąć porady lekarza, a także zastanowić się nad prowadzonym trybem życia. Uwzględniając przy tym ostatnio przebyte choroby, kontuzje, zażywane leki czy aktywność fizyczną lub jej brak.
Często przyczyną bólu biodra podczas chodzenia (poza typowymi przyczynami chorobowymi) są przebyte kontuzje oraz aktywność fizyczna. Wielu pacjentów skarży się na bóle w miarę unikania aktywności fizycznej, a więc objawy pojawiają się, np. przy długotrwałej pracy siedzącej.
Analogicznie bóle w stawie biodrowym mogą pojawić się także u osób uprawiających aktywnie sport lub poddających się zwiększonemu obciążeniu fizycznemu, zwłaszcza, nie mając odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
To co wydaje się przyczyną powstawania bólu, staje się jednocześnie zaleceniem zmian. Dotyczy to zmiany diety, uzupełnienia witamin, zmniejszenia lub zwiększenia aktywności fizycznej, a także wprowadzenia wydłużonego odpoczynku.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Skutki niestosowania rehabilitacji w stanie pooperacyjnymRehabilitacja w stanie pooperacyjnym Jakie są skutki niestosowania rehabilitacji? Jakie są zalety stosowania rehabilitacji...
- Terapia manualna jako jedna z metod fizjoterapiiZalety holistycznego podejścia w terapii manualnej Znaczenie dokładnej diagnozy w gabinecie Terapia manualna -...
- Masaż leczniczy kręgosłupa. Czy to terapia dla każdego?Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa? Jak działa masaż leczniczy kręgosłupa? Jak działa masaż? Masaż...
- Rehabilitacja kolanaDlaczego bolą kolana? Jak diagnozować ból kolan? Leczenie dysfunkcji kolana poprzez rehabilitację Jakie działania...
- Zapalenie stawu biodrowegoKto jest narażony na stan zapalny stawu biodrowego? Jak rozpoznać zapalenie? Co może wywołać...