Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jak przywrócić sprawność po skręceniu kostki?

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Skręcenie kostki zdarzyło się każdemu

„Skręcenie kostki”, czyli uraz stawu skokowego zdarzył się niemal każdej osobie czynnie uprawiającej sport lub prowadzącej aktywny tryb życia.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego
Rehabilitacja po skręceniu kostki w gabinecie fizjoterapeuty

Kontuzja pojawia się, gdy zakres ruchu w stawie skokowym zostanie przekroczony. 

Fizjoterapeuta pomoże Ci leczeniu stawu, odzyskaniu pełnej sprawności i pozbyciu się dolegliwości bólowych. Sprawdź, na czym polega leczenie stawu skokowego w gabinecie fizjoterapii.

Rodzaje urazów stawo skokowego – fizjoterapia

Urazy stawów skokowych są wyjątkowo częste. Szacuje się, że u koszykarzy jest to nawet 40% powikłań! Leczenie stawów skokowych zależy od stopnia urazu. Warto pamiętać, że po urazie pacjent odruchowo odciąża kończynę.

Może to wpływać na całe grupy mięśniowe i stawy kolanowe, w dłuższym czasie doprowadzając do ich znacznego przeciążenia. 

W najłagodniejszych przypadkach często wystarczy odciążenie nogi, jednak cięższe uszkodzenia wymagają profesjonalnej pomocy.

  • Najłagodniejsze skręcenie stawu skokowego – uraz I stopnia. W tym przypadku należy ograniczyć ruch stawu i nosić stabilizator, a także chłodzić obolałe miejsce.
  • Średni uraz stawu skokowego – uraz II stopnia. Chłodzenie i odciążanie stawu do momentu, w którym ból ustąpi.
  • Ciężkie skręcenie stawu – uraz III stopnia. W tym przypadku leczenie i noszenie stabilizatora może trwać nawet 6 tygodni. W tym przypadku często wymagana jest operacja.
Staw skokowy (stopa)
Leczenie skręconej kostki w gabinecie fizjoterapeuty

Rehabilitacja po skręceniu kostki

Fizjoterapia jest najlepszym pomysłem po skręceniu stawu skokowego. Niezadbanie o odpowiednią terapię po urazie może doprowadzić do późniejszych problemów, bolesności i podatności na kolejne kontuzje.

Fizjoterapeuta nie tylko zapewni odpowiednią rehabilitację stawu, ale może też zalecić ćwiczenia, które znacznie poprawią stan pacjenta i przywrócą pełną funkcję stopy.

Popularne terapie po urazie stawu skokowego, wykonywane w gabinecie fizjoterapeuty to:

  • Terapia manualna. Zabiegi pozwalające na mobilizację stawu skokowego, zwiększające ruchomość stawu, zwiększające elastyczność tkanek otaczających.
  • Kinesiotaping. Zabieg polegający na naklejanie specjalistycznych plastrów zmniejszających obrzęk i ból w leczonej okolicy. Plastry minimalizują napięcie mięśniowe i stabilizują staw.
  • Suche igłowanie. Terapia polega na nakłuwaniu partii mięśni w celu ich rozluźnienia, zmniejszająca przy okazji ból i obrzęk.
  • Hydromasaż. Terapia działa rozluźniająco i przeciwbólowo.

Ćwiczenia po skręceniu kostki

Oprócz fizjoterapii w gabinecie warto podpytać specjalisty o ćwiczenia, które mogą pomóc w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie w zależności od formy urazu.

Najczęściej wykonywane są ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające, wykonywane na podłożu stabilnym lub niestabilnym. 

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na staw skokowy (stopa)

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: