Rehabilitacja i fizjoterapia » Fizjoterapia » Dlaczego budzisz się z bólem karku?
Ból karku po przebudzeniu
- Co to jest sztywność karku?
- Od czego jest ból karku?
- Jak się objawia ból karku?
- Jak leczyć sztywność karku?
Bardzo często zdarza się, że po przebudzeniu występuje ból i sztywność karku, który przez jakiś czas uniemożliwia swobodne poruszanie się głową.
- Więcej informacji: Ból karku po nocy
Dolegliwość ta dotyka prawie każdego, ponieważ jest spowodowana nadmiernym napięciem szyi podczas niewłaściwej pozycji ciała.
Co to jest sztywność karku?
Sztywność karku pojawia się tuż po przebudzeniu i towarzyszy mu ból, który promieniuje do głowy, szyi, barków, pleców czy ramion.
Dolegliwość jest wynikiem mocnego napięcia mięśni i przeciążenia kręgów kręgosłupa, gdy utrzymuje się kark w jednej niewygodnej i wymuszonej pozycji. Dlatego ból szyi może dotknąć każdego człowieka.
Sztywność karku po nocy powoduje takie drętwienie szyi i ramion, że jakakolwiek próba poruszenia nimi wywołuje ból.
Najczęściej można zaobserwować sytuację, w której osoba dotknięta dolegliwością, aby spojrzeć w bok, obraca się całym ciałem, a nie tylko głową. Niedbanie o pozycję pracy może spowodować oprócz przykurczów mięśni, także zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków. W zależności od przyczyny ból karku może nasilać się i zajmować coraz większy obszar ciała.
Od czego jest ból karku?
Główną przyczyną nadmiernego napięcia tkanek miękkich jest często powtarzana zła pozycja ciała.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia kręgosłupa, dlatego jej brak powoduje zanik stabilizacji w odcinku szyjnym.
Czynniki wywołujące ból karku mogą być rozmaite, dlatego zalicza się do nich również:
- przeciąg (zimne powietrze),
- brak rozgrzewki przed ćwiczeniami,
- wysoko uniesiona, skręcona i opuszczona głowa,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- przewlekły stres i nerwica,
- nieergonomiczne stanowisko pracy.
Jak się objawia ból karku?
Sztywność karku najczęściej objawia się po przebudzeniu się ze snu. Rozpoczyna się bólem karku i szyi w okolicy potylicznej i może ulec stopniowemu nasileniu.
Zwykle towarzyszy mu jeszcze uczucie drętwienia i mrowienia. W zależności od przyczyny i stopnia naciągnięcia mięśni, ból może utrzymywać się od kilku godzin aż do kilkunastu dni, ograniczając poruszanie się.
Jak leczyć sztywność karku?
Tuż po przebudzeniu sztywność karku można załagodzić ciepłym prysznicem lub porannymi ćwiczeniami rozciągającymi.
Aby zapobiec bólowi powinno się regularnie uprawiać aktywność fizyczną, która reguluje pracę mięśni.
Fizjoterapia jest skutecznym sposobem na pozbycie się bólu karku bez konieczności użycia silnych środków przeciwbólowych. Nasi doświadczeni fizjoterapeuci w Szczecinie wykorzystują techniki fizjoterapeutyczne o działaniu rozluźniającym i wzmacniającym mięśni podpotylicznych.
Leczenie fizjoterapeutyczne jest wskazane nawet w przypadku łagodnych objawów, ponieważ oprócz wymienionych wcześniej celów, dodatkowo poprawiana jest postawa ciała i ergonomii pracy, aby zapobiec i zminimalizować nawroty dolegliwości bólowych.
Zestaw ćwiczeń na odcinek szyjny kręgosłupa
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Cieśń nadgarstka – operować czy rehabilitować?Czym jest zespół cieśni nadgarstka? Objawy cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka – operacja czy...
- Silny ból ucha promieniujący do szczękiCo może powodować ból ucha i szczęki? Objawy bólu związanego z chorobą zębów Czym...
- Stożek rotatorów – najczęstszy uraz barkuCzym jest stożek rotatorów? Co się dzieje przy uszkodzeniu stożka rotatorów? Ile trwa rehabilitacja...
- Migrena i przewlekły ból głowyCo oznacza ból głowy? Co to migrena? Co oznacza przewlekły ból głowy? Przyczyny przewlekłych...
- Trzaski i zablokowanie szczękiCzym jest staw skroniowo-żuchwowy? Przyczyny zaburzeń szczęki Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego Czym charakteryzują się...