Rehabilitacja i fizjoterapia » Fizjoterapia » Jak odróżnić przepuklinę od wypukliny?
Różnice między przepukliną, a wypukliną
- Co to jest krążek międzykręgowy?
- Czym jest wypuklina?
- Czym jest przepuklina?
- Jakie są przyczyny wypukliny i przepukliny?
- Jakie są objawy wypukliny, a jakie przepukliny?
- Jak leczyć wypuklinę i przepuklinę?
Przepuklina i wypuklina to schorzenia kręgosłupa związane z krążkiem międzykręgowym, który przy nieprawidłowych zmianach prowadzi do dolegliwości bólowych. Mimo jednej przyczyny, oba problemy mają zupełnie inny charakter.
Co to jest krążek międzykręgowy?
Krążek międzykręgowy nazywany jest potocznie dyskiem i pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa, przenosząc wszelkie obciążenia. Dysk zbudowany jest z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego.
Składa się głównej mierze z wody, która za przyczyną nadmiernego obciążenia ucieka z krążka międzykręgowego. W następstwie obniża się jego odporność na uszkodzenia, wielkość i elastyczność.
Czym jest wypuklina?
Wypuklina krążka międzykręgowego powstaje, gdy jądro miażdżyste ulega różnym deformacją lub przesunie się w którąś stronę, tworząc ucisk nerwów rdzeniowych.
Pierścień włóknisty natomiast pozostaje w odpowiednim miejscu i jest w pełni sprawny.
Dlatego też często pierwsze dolegliwości bólowe mogą pojawić się nieco później, ponieważ zewnętrzna struktura pozostaje w stanie nienaruszonym.
Czym jest przepuklina?
Dolegliwość tą zazwyczaj nazywa się wypadnięciem dysku. Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje w wyniku przerwania pierścienia włóknistego.
Prowadzi to do wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału rdzenia kręgowego.
Przepuklina jest poważniejszym problemem, ponieważ zewnętrzna i wewnętrzna struktura krążka międzykręgowego zostaje naruszona.
Jakie są przyczyny wypukliny i przepukliny?
W obu sytuacjach wszystkie przeciążenia kręgosłupa, urazy i długotrwała nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy, powodują zniszczenie krążka międzykręgowego.
Przepuklina i wypuklina mają bardzo podobne czynniki wywołujące schorzenie.
Do ich przyczyn zaliczamy:
- wiek,
- otyłość,
- predyspozycje genetyczne,
- wady postawy,
- brak aktywności fizycznej.
Jakie są objawy wypukliny, a jakie przepukliny?
Jednym z głównych objawów przepukliny lub wypukliny jest ostry ból umożliwiający wykonanie ruchu podczas uniesienia nogi w pozycji leżącej. Do objawów przepukliny najczęściej zalicza się silny ból i stan zapalny wraz z obrzękiem miejsca, w którym wypadł dysk.
Zwykle ból nasila się podczas siedzenia i może wystąpić znaczne osłabienie kończyny dolnej. Wypadnięcie dysku ma miejsce wielokrotnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym lub szyjnym kręgosłupa. Natomiast do objawów wypukliny zalicza się silny ból kręgosłupa, promieniujący aż do łydki podczas chodzenia.
Oprócz bólu w kończynie dolnej może także pojawić się w okolicy pośladka. Na dodatek wypuklina charakteryzuje się odruchowym napięciem mięśni grzbietu.
Jak leczyć wypuklinę i przepuklinę?
Nieleczona wypuklina lub przepuklina może stać się poważną chorobą kręgosłupa, dlatego już w jej wczesnych etapach, powinno się podać specjalnej fizjoterapii.
Na szczęście obie dolegliwości są wyleczalne przy odpowiedniej rehabilitacji. Różnicą w ich leczeniu jest między innymi czas. Przy wypuklinie fizjoterapia wymaga mniej czasu niż przy rehabilitacji przepukliny.
Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci w Szczecinie prowadzą zabiegi w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni podłużnych grzbietu oraz brzucha. Dodatkowo fizjoterapia minimalizuje dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Natomiast, aby zapobiec przepuklinie i wypuklinie należy przede wszystkim dbać o regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną.
Zestaw ćwiczeń na odcinki szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Fizjoterapia uroginekologicznaCel fizjoterapii uroginekologicznej Jak pomaga fizjoterapia uroginekologiczna? Kiedy fizjoterapia uroginekologiczna? Fizjoterapia uroginekologiczna zalicza się...
- Uszkodzenie stożka rotatorów – ból barkuCo oznacza uszkodzenie stożka rotatorów? Uszkodzenie stożka rotatorów czego unikać? Jak rozpoznać uszkodzenie stożka...
- Ból karku po nocyBól karku z powodu stresu lub pozycji pracy Kręgosłup i napięcie mięśni jako przyczyna...
- Migrena i przewlekły ból głowyCo oznacza ból głowy? Co to migrena? Co oznacza przewlekły ból głowy? Przyczyny przewlekłych...
- Rehabilitacja po zapaleniu kaletki podbarkowejPrzyczyny zapalenia kaletki podbarkowej Objawy zapalenia kaletki podbarkowej Rehabilitacja po zapaleniu kaletki podbarkowej –...