Na co pomaga terapia falą uderzeniową?
- Fala uderzeniowa jako wsparcie w walce z bólem mięśni i stawów
- Holistyczne podejście do zdrowia kości
- Terapia falą uderzeniową w procesie rehabilitacji po operacjach
- Poznaj zakres zastosowań fali uderzeniowej
Terapia falą uderzeniową (TFU) to technika leczenia, która zrewolucjonizowała świat fizjoterapii i rehabilitacji. W tej niefarmakologicznej metodzie wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej energii, które są kierowane w obszary ciała dotknięte kontuzjami lub przewlekłymi schorzeniami. Stymulują one procesy regeneracyjne w ciele, poprawiając krążenie krwi, zwiększając produkcję kolagenu i przyspieszając tym samym procesy gojenia. Pomimo że metoda ta jest stosunkowo nowa jej, skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach naukowych. Ale na jakie konkretnie problemy i dolegliwości może pomóc terapia falą uderzeniową?
Zastosowanie w leczeniu bólu mięśni i stawów
Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań terapii falą uderzeniową jest leczenie różnych form bólów mięśni i stawów. Obejmuje to takie schorzenia jak: przewlekłe zapalenie ścięgien, bóle stawów biodrowych, kolanowych i barkowych, zespoły przeciążeniowe czy tendinopatie różnego pochodzenia. Fale uderzeniowe dostarczają precyzyjnie skierowaną energię w miejsca dotknięte problemem, co stymuluje organizm do samoistnej regeneracji. Oprócz tego biorą udział w poprawie krążenia krwi i zwiększeniu dostępności składników odżywczych, przez co uszkodzone tkanki mają możliwość szybszego i skuteczniejszego leczenia.
Wspomaganie gojenia złamań
Terapia falą uderzeniową ma zastosowanie również w leczeniu złamań. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy złamanie goi się wolniej niż oczekiwano lub w ogóle nie dochodzi do zrostu, TFU może przynieść znaczącą poprawę. Fale uderzeniowe przyspieszają produkcję nowych komórek kostnych i poprawiają krążenie krwi w obszarze złamania, co zdecydowanie przyspiesza proces gojenia.
Rehabilitacja po operacjach
Fala uderzeniowa jest coraz częściej wykorzystywana jako element rehabilitacji po operacjach ortopedycznych. Po zabiegach takich jak operacje kręgosłupa, stawu biodrowego czy kolanowego wspomaga zmniejszyć ból i obrzęk, przyspiesza procesy gojenia i co ważniejsze pomaga pacjentowi szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. W efekcie pacjenci mogą skrócić czas swojej rekonwalescencji i szybciej powrócić do normalnego funkcjonowania.
Kto może skorzystać z terapii falą uderzeniową?
Praktycznie każdy, kto doświadcza bólu czy dyskomfortu związanego z narządem ruchu może rozważyć terapię falą uderzeniową jako część swojego planu leczenia. Szczególnie korzystne może to być dla osób aktywnych fizycznie, w tym sportowców, którzy doświadczają przewlekłych lub nawracających kontuzji. Ponadto, pacjenci z przewlekłymi schorzeniami takimi jak zapalenie kaletki maziowej czy ostroga piętowa bez wątpienia powinni skorzystać z terapii falą uderzeniową.
Jednakże, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, w tym ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, wstawiony rozrusznik serca, choroba nowotworowa, a także metalowe implanty w obszarze leczenia. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym terapeutą przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do terapii falą uderzeniową.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
- Rafał Antczak Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
- Katarzyna Błaszczyk Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM.
- Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
- Natalia Raj Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Marek Skawiński Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.