Przewaga rehabilitacji domowej nad ambulatoryjną

Rehabilitacja domowa to wygodna forma leczenia, która wcale nie odbiega jakością od rehabilitacji ambulatoryjnej. Zabiegi wykonywane przez profesjonalnych fizjoterapeutów w warunkach domowych przynoszą tak samo skuteczne efekty terapeutyczne i wiele innych zalet, o których warto byłoby powiedzieć. Sprawdź zatem, jakie zalety zalicza się do domowej rehabilitacji, by wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie formę leczenia.

Powody, dla których warto wybrać rehabilitację domową

Gdy możliwości pacjenta są mocno ograniczone bardzo ważne jest wprowadzenie wczesnej terapii, aby mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia i poprzedniej formy. Im szybciej pacjent zacznie zabiegi rehabilitacyjne, tym lepiej dla niego. Dziś gabinety oferując prywatną rehabilitację domową umożliwiają szybko umówić wizytę fizjoterapeuty bez czekania w kolejkach, przy okazji oszczędzając cenny czas klienta na dojazdy. Co więcej gwarantują bardziej elastyczne godziny pracy, by dopasować spotkanie do potrzeb pacjenta. Ma to ogromne znaczenie dla osób pracujących, które mają problem z załatwieniem wolnego na czas zabiegów rehabilitacyjnych. Już nawet nie ma co wspominać o osobach starszych z niepełnosprawnościami fizycznymi, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do placówki. Stąd też rehabilitacja domowa ma dla nich kluczowe znaczenie.

Dużą zaletą rehabilitacji w domu jest to, że domowe otoczenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i motywuje pacjentów do większej pracy nad swoją przypadłością. W swoim mieszkaniu nikt nie czuje się obco i co ważniejsze nie odczuwa wstydu czy stresu w miejscach publicznych. Wizyta domowa skupia uwagę fizjoterapeuty wyłącznie na jednym pacjencie, dzięki czemu obserwuje każdy postęp i zmienia na bieżąco plan rehabilitacji do jego potrzeb.

Zwykle podczas terapii fizjoterapeuci wykorzystują naturalne przedmioty, których na co dzień używa pacjent. Jest to bardzo istotny aspekt w rehabilitacji, gdyż w efekcie pacjenci uczą się pokonywać naturalne bariery, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Pacjent po przedstawieniu zestawu ćwiczeń związanych z występującym przedmiotem wyposażenia może w dowolnej chwili powtórzyć ćwiczenia przed kolejną wizytą, by przyspieszyć powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Bardzo często zdarza się, że rehabilitacja domowa dotyczy również edukacji pooperacyjnej i nauki chodzenia po zabiegach ortopedycznych. W ten sposób skutecznie zapobiega się negatywnym skutkom pooperacyjnym i pozabiegowym np. bólowi, ograniczeniu ruchomości, opuchliźnie, bliznom, osłabieniu siły czy nawet zanikowi mięśni. Cały plan rehabilitacyjny jest stworzony w oparciu o dokumentację medyczną z zachowaniem jak największego bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że rehabilitacja domowa pozwala zaoszczędzić na kosztach dojazdów, a szczególnie wtedy, gdy placówka medyczna znajduje się daleko od miejsca zamieszkania np. w innym mieście. Koszta takiego dojazdu bywają duże, dlatego też niekiedy warto od razu zdecydować się na wygodniejszą formę, nie marnując swojego lub swoich bliskich wolnego czasu.

Czy każdy może skorzystać z rehabilitacji domowej?

Jak widać rehabilitacja domowa niesie ze sobą sporo różnych korzyści, nie tylko zdrowotnych. Z tej racji stała się niezwykle popularna wśród osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak choroba Parkinsona, Alzheimera a także schorzenia zwyrodnieniowe, uszkodzenia układu ruchu i nerwowego, urazy kończyn czy reumatoidalne zapalenie stawów. Tak naprawdę popularność zabiegów rehabilitacyjnych w warunkach domowych stale rośnie nawet u zwykłych pacjentów, którzy mają do czynienia z innymi bolesnymi dysfunkcjami, utrudniającymi funkcjonowanie. Albowiem gabinety i zakłady fizjoterapii nastawione są na pomoc dla każdego, kto potrzebuje pomocy w odzyskaniu komfortu życia.

Nasi specjaliści od rehabilitacji domowej:

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. 
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.