Ból biodra podczas chodzenia

Ból biodra podczas chodzenia

Ból biodra podczas chodzenia może być bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy. Niekiedy mogą mu towarzyszyć inne dolegliwości, które znacznie ograniczają codzienną aktywność i obniża jakość życia. Ból może dotyczyć każdego niezależnie od wieku, wagi czy poziomu aktywności fizycznej.

Co może oznaczać ból biodra?

Biodro jest stawem, które umożliwia szeroki zakres ruchów. Zbudowany jest z panewki miednicznej i głowy kości udowej. To właśnie dzięki niemu możemy chodzić czy biegać. Niestety pojawiający się ból znacznie ogranicza ruchomość funkcji biodra.

Jego ból może być spowodowany przez wiele przyczyn, które mogą rozpocząć się od przeciążeń stawu biodrowego po różne choroby. Przewlekła dolegliwość powoduje, że chory zaczyna unikać obciążenia jednej z nóg, obarczając ciężarem drugą kończynę dolną. Prowadzi to nie tylko do zaburzenia stawów miednicy i mięśni, a także do całej postawy ciała. 

Jakie są przyczyny bólu biodra?

Do przyczyn bezpośrednio związanych z bólem biodra podczas chodzenia zaliczamy:

 • zespół podrażnionego stawu biodrowego,
 • urazy,
 • zwyrodnienie stawu,
 • ucisk na nerw w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa,
 • nadmierny wysiłek,
 • choroba Parthesa,
 • predyspozycje genetyczne.
Ból biodra podczas chodzenia
Ból biodra podczas chodzenia może być bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy (w każdym wieku)

Jak się objawia ból biodra? 

Głównym objawem schorzenia jest silny i promieniujący ból biodra, który pojawia się przy próbie jego obciążenia, czyli między innymi w trakcie poruszania się.

Charakterystyczny ból występuje w takich miejscach jak: boczna strona biodra, wokół krętarza większego, w pachwinie, w okolicy pośladków i kości krzyżowej. Towarzyszyć mu może uczucie mrowienia, obrzęki i krwiaki. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe uaktywniają się w nocy poprzez leżenie na boku, budząc tym samym chorego ze snu.

Jak leczyć ból biodra?

Istnieje wiele metod łagodzenia bólu biodra oraz stanu zapalnego przy pomocy leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych a także fizjoterapii. Zamiast tony środków farmaceutycznych stosuje się skuteczniejszą metodę, którą jest osteopatia. Wykorzystuje ona przede wszystkim bezpieczne metody i techniki mobilizuje stawy kręgosłupa oraz obwodowe.

Osteopatia za pomocą technik manualnych nie leczą konkretnych miejsc, lecz rozluźniają i leczą całe ciało. Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci za pomocą ćwiczeń z pacjentem minimalizują dolegliwości bólowe, pogłębiają zakres ruchu w biodrach i dbają o utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Dzięki odpowiednio przeprowadzonej osteopatii można zahamować lub spowolnić zmiany chorobowe. Jednak zwlekając z leczeniem bólu biodra, zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia stawu biodrowego mogą pogłębić się tak, że głównym wyjściem będzie operacja.

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na staw biodrowy (biodro)

Nasi specjaliści od osteopatii:

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.