Terapia manualna leczy i niweluje ból. A co z powikłaniami?

Co z powikłaniami terapii manualnej?

Męczy Cię ból kręgosłupa? Myślisz o zabiegach, które pozwolą odstawić leki na stałe? Wielu pacjentów, walczących z dolegliwościami bólowymi wybiera terapie manualne. Zwolennicy zachwalają efekty zabiegów, mówiąc o szybkich efektach. Warto znać wszystkie plusy i minusy terapii manualnej. Czy terapia manualna powoduje powikłania? Jakie dolegliwości leczy? 

Wady i zalety terapii manualnej w fizjoterapii
Każdy zabieg, podczas którego następuje manipulacja stawami ze strony rehabilitanta, wiąże się z ryzykiem powikłań

Zalety i wady terapii manualnej

Terapia manualna to popularna metoda zwalczania bólu i poprawy stanu zdrowia, polecana przez fizjoterapeutów. Jej pierwszym etapem jest dokładny wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne, dzięki któremu specjalista zyskuje wiedze na temat stanu zdrowia pacjenta. Dopiero po przeprowadzeniu wstępnej weryfikacji przechodzi się do właściwej terapii. Prawidłowe przeprowadzenie wywiadu minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. 

Zabieg jest wskazany przy występowaniu dolegliwości bólowych głowy, karku, pleców, a także wadach postawy, migrenach czy rwie kulszowej. Nie powinno się go wykonywać, jeśli pacjent posiada mechaniczne uszkodzenia tkanek lub uraz kości, przechodzi chorobę nowotworową lub jest świeżo po inwazyjnych zabiegach operacyjnych w okolicy kręgosłupa. Innymi przeciwskazaniami jest duży ból w miejscu leczenia, zaawansowana osteoporoza lub brak współpracy ze strony pacjenta.

 • Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi produktami fizjoterapeutycznymi w sklepie FizjoBox. Znajdziesz tutaj niezbędne produkty do ciała i masażu wykorzystywane przez szerokie grono fizjoterapeutów. 

Terapia manualna – powikłania

Każdy zabieg, podczas którego następuje manipulacja stawami ze strony rehabilitanta, wiąże się z ryzykiem powikłań. Można zminimalizować ryzyko, wybierając doświadczonego specjalistę i przestrzegając wskazań pozabiegowych. Pamiętajmy, aby nie ukrywać żadnych problemów zdrowotnych – tego typu informacje pozwalają terapeucie dobrać najlepszą możliwą terapię.

Możliwe powikłania po terapii manualnej:

 • nasilenie bólu w miejscu, które zostało poddane leczeniu,
 • zawroty głowy,
 • większa tkliwość mięśni i tkanek.

Warto pamiętać, że podczas zabiegu terapii manualnej należy ściśle współpracować z terapeutą i słuchać jego poleceń. Współpraca i przestrzeganie wskazań pozabiegowych sprawiają, że ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.