Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jakie są najlepsze metody rehabilitacji blizn po operacji?
Rehabilitacja blizn pooperacyjnych
- Blizna po operacji – fizjoterapia
- Fizjoterapia blizn – fizjoterapia czy zabieg chirurgiczny?
- Kiedy rozpocząć fizjoterapię blizny?
- Fizjoterapia blizn – techniki zabiegów
Rehabilitacja po uszkodzeniu skóry
Uszkodzenie skóry to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny.
Uszkodzenie skóry powoduje wytworzenie się w danym miejscu twardej tkanki łącznej włóknistej, która niejednokrotnie wywołuje ból i wywołuje przykurcze.
Operacja pozostawiła na Twoim ciele nieestetyczne blizny? Dowiedz się, jak może Ci pomóc fizjoterapeuta.
Blizna po operacji – fizjoterapia
Blizny pooperacyjne należą do jednych z najbardziej problematycznych zmian skórnych. Mogą one ulegać zrostom z tkanką podskórną albo powięzią, co wywołuje problemy estetyczne i unieruchomienia.
Rodzaje blizn są różne – w zależności od tego, jak wytworzyła się blizna może być to niemal niewidoczna zmiana skórna, wklęsła zmiana z zanikami tkanki pod blizną lub keloid – wypukły, przerośnięty bliznowiec.
Blizny pooperacyjne są narażone na częste powikłania. W czasie gojenia mogą one ulegać zrostom, co dla pacjenta oznacza dyskomfort, ból, ciągnięcie skóry lub przykurcze.

Gojenie się blizn zależy od indywidualnych uwarunkowań. Podstawą dbania o każdą bliznę jest dbałość o czystość rany – czysta, prawidłowo gojąca się rana to większa szansa na niewielką, dobrze zrośniętą bliznę.
Szczęśliwcy, którzy nie mają skłonności do blizn przerostowych i mogą liczyć na tzw. „rychłozrost”, czyli najszybszy proces gojenia się rany. Sprzyjają mu dobrze założone szwy chirurgiczne oraz odpowiednie dbanie o ranę po operacji.
Innym procesem gojenia się ran jest ziarninowanie. Trwa ono dużej i ma miejsce przy dużych ubytkach skóry, rozchodzącej się ranie lub nieprawidłowym procesie gojenia się.
Kolejny etap trwa nawet rok i jest nazywany bliznowaceniem. To wtedy tkanka ulega przebudowie, zmienia swój kształt i kolor, a ostatecznie zamienia się w bliznowatą tkankę łączną. W tym czasie można też wprowadzić proces terapii blizny u fizjoterapeuty.
Fizjoterapia blizn – fizjoterapia czy zabieg chirurgiczny?
Wiele osób jest zdania, że jedynym sposobem na poprawę stanu nieestetycznej i bolesnej blizny jest chirurgiczna ingerencja. Okazuje się jednak, że równie skuteczne są zabiegi fizjoterapeutyczne.
Dbając o gojenie się miejsc pooperacyjnych we współpracy z fizjoterapeutą masz większą pewność, że po wygojeniu zmiana nie będzie Ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Mobilizację i masaż zmienionych miejsc można rozpocząć niedługo po zabiegu, aby nie dopuścić do przerostów.
Kiedy rozpocząć fizjoterapię blizny?
Czas rozpoczęcia masażu blizny jest zależny od rodzaju zabiegu i rozległości rany. Zdarza się, że terapię można wdrożyć niedługo po zabiegu. Najpewniejszym czasem jest upływ minimum 2 tygodni od wygojenia się rany.
W wielu przypadkach delikatne zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty rozpoczyna się już na etapie założonych szwów, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Fizjoterapia blizn – techniki zabiegów
Fizjoterapeuci korzystają z różnych technik terapii blizn.
Wybór techniki zależy od stanu blizny, momentu zgłoszenia się pacjenta do gabinetu fizjoterapii po zabiegu chirurgicznym i miejsca, w którym blizna się tworzy.
Najczęściej stosowane są techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, suche igłowanie i masaż.
- Mobilizacja blizn – mobilizacje wywołują lepsze odżywienie tkanek w danym miejscu i zwiększenie ich przesuwalności w zmienionym miejscu. Zaawansowane techniki pozwalają na poprawę jakości tkanki bliznowatej, zmianę jej struktury na bardziej miękką, doprowadzenie do lepszego wyglądu blizny i zapobieganie przerostom (keloidom).
- Poizometryczna relaksacja mięśniowa – terapia ma na celu maksymalne uelastycznienie tkanek w obrębie blizny. Terapia tego typu umożliwia normalizację napięcia, relaksację i uelastycznienie tkanek otaczających zmianę skórną.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Osteopatia dziecięca i dla kobiet (leczenie bóli menstruacyjnych i PMS)
Osteopatia dziecięca Osteopatia w bólach miesiączkowych Chcesz wiedzieć więcej o Osteopatii w Szczecinie? Osteopata... - Porównanie masażu Kobido z innymi technikami masażu twarzy
Kobido - sztuka starożytnej japońskiej pielęgnacji twarzy Co wyróżnia japoński masaż twarzy na tle... - Akupunktura. Czy igły naprawdę leczą?
Co to jest akupunktura? Jak wygląda zabieg akupunktury? Na co działa akupunktura? Czy akupunktura... - Kiedy ignorowanie bólu jest błędem – znaczenie wczesnej fizjoterapii
Konsekwencje opóźniania fizjoterapii Odzyskaj swoją sprawność dzięki fizjoterapii Znaczenie siły i elastyczności mięśni Znajdź... - Fizjoterapia dla kobiet – wsparcie na każdym etapie życia
Dolegliwości kobiece – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Jak fizjoterapia może...