Rodzaje masażu leczniczego. Najskuteczniejsze techniki

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny)

Masaż leczniczy może być doskonałym remedium na wiele dolegliwości. W zależności od wybranej przez fizjoterapeutę techniki i rodzaju masażu możemy spodziewać się zróżnicowanych efektów terapeutycznych. Z artykułu dowiesz się, jakie techniki masażyści stosują podczas wykonywania zabiegu masażu leczniczego i jakich efektów możemy się spodziewać.

Dowiedz się, jak wykonuje się masaż limfatyczny, dlaczego jest on tak skuteczny w likwidowaniu pomarańczowej skórki i kto może korzystać z jego dobrodziejstw.

Masaż limfatyczny Szczecin
Masaże limfatyczne to doskonały sposób na wyszczuplenie sylwetki

Jak działa masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) stymuluje przepływ płynów w organizmie. Wykonywane przez masażystę ruchy uciskające udrażniają węzły chłonne, zmniejszają uciążliwe obrzęki i stymulują krążenie krwi. Dzięki poprawie przepływu limfy drenaż usprawnia pracę organów wewnętrznych, a także odżywia i ujędrnia skórę. 

Masaż limfatyczny polega na wykonywaniu ruchów rozcierających i ugniatających. Ruchy powinny wypychać płyny w kierunku ujścia żył.

Masaż limfatyczny nóg – sposób na cellulit

Masaż limfatyczny nóg pozwala pozbyć się problemu wielu kobiet – cellulitu. Nieestetyczny problem powstaje wskutek zaburzeń krążenia limfy i gromadzenia się wody w tkankach, a masaż pomaga usprawnić przepływ płynów.

Drenaż polega na płynnym ugniataniu okolic nóg tak, aby odprowadzić zgromadzone płyny z opuchniętych okolic. Satysfakcjonujące efekty uzyska się po ok. 10 zabiegach – skóra po serii zabiegów stanie się bardziej jędrna i sprężysta, a pomarańczowa skórka mniej widoczna.

Masaż limfatyczny nóg pomaga również osobom, cierpiącym wskutek zespołu ciężkich nóg. Dolegliwości towarzyszy nieprzyjemne uczucie ciężkości kończyn, uciążliwa opuchlizna, a także pojawiające się po czasie żylaki.

Regularnie wykonywany masaż limfatyczny pozwala na utrzymanie kończyn w zdrowiu, nie dopuszczając do niewydolności obecnych w żyłach zastawek. Łączenie zabiegu z aktywnym trybem życia może znacząco wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania.

Masaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny twarzy może być pomocny w przypadku osób cierpiących wskutek obrzęków twarzy i szyi, a także u pacjentów po zabiegach chirurgicznych i estetycznych. Zabieg likwiduje obrzęki, jednocześnie oczyszczając skórę z zalegających w niej toksyn i wspomaga leczenie zasinień i krwiaków w okolicy twarzy.

Efekty masażu limfatycznego

Masaż limfatyczny polega na rytmicznym uciskaniu tkanki, stymulując krążenie krwi i limfy w naczyniach. Pomaga to uzyskać następujące rezultaty:

  • odżywienie tkanek (skóry, mięśni, narządów wewnętrznych),
  • likwidacja obrzęków, zwłaszcza w okolicy kostek, kolan, twarzy,
  • likwidacja tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach,
  • regulowanie gospodarki hormonalnej,
  • większa elastyczność mięśni,
  • usprawnienie termoregulacji wskutek usprawnienia krążenia.

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.