Rodzaje masażu leczniczego. Najskuteczniejsze techniki

Rodzaje masażu leczniczego

Masaż leczniczy może być doskonałym remedium na wiele dolegliwości. W zależności od wybranej przez fizjoterapeutę techniki i rodzaju masażu możemy spodziewać się zróżnicowanych efektów terapeutycznych. Z artykułu dowiesz się, jakie techniki masażyści stosują podczas wykonywania zabiegu masażu leczniczego i jakich efektów możemy się spodziewać. 

Techniki wykorzystywane w masażu leczniczym

Masaż leczniczy pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów terapeutycznych w krótkim czasie. Jest wskazany zwłaszcza przy przewlekłych bólach mięśniowo – stawowych i zwyrodnieniach. Najczęściej wykonywane techniki w masażu leczniczym to:

  • Głaskanie. Technika delikatnego głaskania polega uciskaniu palcami powierzchni skóry i wykonywaniu ruchów posuwistych. Masażysta wykonuje ruch w taki sposób, aby jego kierunek przebiegał w zgodzie z przebiegiem naczyń krwionośnych. Technika dzieli się na powierzchniową (łagodne, uspokajające ruchy, obniżające napięcie i rozluźniające) i głęboką (rytmiczne, energiczne ruchy, pozwalające na zmniejszenie obrzęków i przyspieszenie krążenia krwi).
  • Ugniatanie. Technika ugniatania pozwala fizjoterapeucie na pobudzenie procesów regeneracyjnych masowanej tkanki mięśniowej. Technika dzieli się na wałkowanie, zruszanie i zwijanie. Masażysta uciska masowaną część ciała, stymulując jednocześnie jej odżywienie.
  • Rozcieranie. Technika, która pozwala na leczenie przykurczy, bliznowców czy zrostów, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Rozcieranie dzieli się na powierzchniowe i głębokie.
  • Oklepywanie. Technika oklepywania w masażu leczniczym służy głównie rozszerzeniu naczyń krwionośnych i podniesieniu temperatury w konkretnej partii ciała. Technikę dzieli się na łyżeczkową, miotełkowanie i siekanie. Oklepywanie jest intensywnym mechanicznym bodźcem, którego siłę dobiera się w zależności od leczonego problemu.
  • Wstrząsanie. Technika wstrząsania to inaczej potrząsanie tkankami. Ruchy masażysty powinny być zdecydowane i rytmiczne. Drgania stymulują gruczoły i przyspieszają obieg krwi i limfy. Wstrząsanie zwiększa też elastyczność więzadeł, obniża napięcie mięśniowe, ułatwia rozprowadzanie limfy w organizmie.
  • Wibracje. Technika, która polega na wprawianiu wybranej partii ciała w drgania (często wykorzystywane są tu aparaty wibrujące). Wibracje działają przeciwbólowo, obniżają napięcie nerwowe i zmniejsza obrzęki.
  • Wyciskanie. Technika jest zbliżona do techniki głaskania głębokiego. Ruchy, wykonywane przez fizjoterapeutę pozwalają na pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz usprawnienie przemiany materii.
Profesjonalne masaże lecznicze w Szczecinie
Masaż leczniczy jest wskazany zwłaszcza dla osób, które odczuwają nawracające dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, ramion, nóg czy głowy.

Masaż leczniczy – dla kogo? Zalety masażu leczniczego

Masaż leczniczy jest wskazany zwłaszcza dla osób, które odczuwają nawracające dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, ramion, nóg czy głowy. Regularnie praktykowany może znacząco poprawić stan osób unieruchomionych lub będących po kontuzjach. Zaleca się go podczas leczenia napięć mięśniowych wywołanych stresem lub fizyczną pracą, a osobom starszym dla zniwelowania dolegliwości reumatologicznych. 

Więcej o masażu leczniczym w Szczecinie

Nasze masażystki i masażyści w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub masaż leczniczy.

Decydując się na zabieg w naszym gabinecie wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów. Zabiegi, które przeprowadzamy są wykonywane w czystych, profesjonalnych gabinetach zaopatrzonych w niezbędny sprzęt.

Sprawdź również jakie produkty do ciała i masażu zapewniamy dla profesjonalnych fizjoterapeutów, bądź domowych użytkowników na naszym sklepie FizjoBox. To właśnie dzięki specjalnie przygotowanym woskom, masażyści mogą zapewnić niezwykłe odprężenie i relaks.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

  • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Masaż leczniczy Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.