Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Różnice między fizjoterapią a rehabilitacją
Czy fizjoterapia i rehabilitacja to to samo?
- Czym jest fizjoterapia?
- Czym jest rehabilitacja?
- Różnice i powiązania między fizjoterapią a rehabilitacją
Choć wiele osób używa terminów fizjoterapia i rehabilitacja wymiennie, są to dwie różne dziedziny.
Rozumienie różnic między nimi jest kluczowe dla właściwego podejścia do leczenia i terapii. Poznaj główne różnice i zastosowania obu tych terminów.
Co to jest fizjoterapia?
Fizjoterapia koncentruje się na leczeniu fizycznym pacjentów, którzy doświadczają bólu, urazów lub innych problemów związanych z narządem ruchu.
To podejście terapeutyczne łączy różne metody, w tym ćwiczenia, masaż, terapię manualną, a także techniki wykorzystujące różne rodzaje energii takie jak ciepło, światło czy pole magnetyczne.
Fizjoterapeuci dążą do eliminacji bólu, poprawy funkcji ruchowych oraz zapobiegania dalszym urazom. Ich działanie jest zwykle skoncentrowane na konkretnej dolegliwości fizycznej.
Co to jest rehabilitacja?
Rehabilitacja ma szerszy zakres działania, obejmujący nie tylko aspekty fizyczne zdrowia, ale również psychiczne, emocjonalne i społeczne. Jej celem jest przywrócenie pacjenta do możliwie najlepszego funkcjonowania po urazach, operacjach czy w wyniku chorób przewlekłych.
Rehabilitacja może obejmować fizjoterapię, ale także wsparcie psychologiczne, terapie zajęciowe i pomoc w reintegracji społecznej i zawodowej. Specjaliści z różnych dziedzin współpracują, by pomóc pacjentom wrócić do zdrowia na wielu poziomach.
Jak fizjoterapia i rehabilitacja się uzupełniają?
Fizjoterapia jest częścią procesu rehabilitacyjnego, który może być niezbędny, na przykład, po poważnym wypadku, skomplikowanej operacji czy w trakcie choroby zwyrodnieniowej.
Pacjenci korzystający z rehabilitacji mogą potrzebować wsparcia psychologicznego, by poradzić sobie z emocjami wywołanymi przez ich stan zdrowia, a także strategii na powrót do pracy czy aktywności społecznych.
Na przykład proces leczenia sportowca z naderwanym mięśniem obejmie fizjoterapię, która pomoże mu odzyskać sprawność fizyczną. Może on także potrzebować stabilizatora lub ortezy, a nawet interwencji chirurgicznej.
Jednak pełna rehabilitacja sportowca będzie również wymagała wsparcia psychologicznego w radzeniu sobie ze stresem i zmianami w życiu związanymi z kontuzją.
Mimo że fizjoterapia i rehabilitacja są ściśle powiązane, to nie są tożsame.
Fizjoterapia skupia się na leczeniu i poprawie stanu fizycznego, podczas gdy rehabilitacja ma za zadanie kompleksowe przywrócenie zdolności funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Fizjoterapia zachowawcza, pooperacyjna i pourazowa – porównanie podejśćPopraw jakość życia dzięki fizjoterapii zachowawczej Odbuduj siłę i mobilność poprzez fizjoterapię pooperacyjną Skuteczna...
- Rehabilitant a fizjoterapeuta. Jaka jest różnica między tymi profesjami?Co różni rehabilitanta od fizjoterapeuty? W czym pomaga fizjoterapia? Z jakich metod korzystają fizjoterapeuci?...
- Fizjoterapeuta wizyty domowe (co to jest fizjoterapia domowa?)Dla kogo stworzono ofertę fizjoterapii w domu? Co różni fizjoterapię domową od stacjonarnej? Dlaczego...
- Co się robi na fizjoterapii?Diagnoza i planowanie terapii Edukacja i porady Terapia manualna Fizykoterapia i kinezyterapia Ćwiczenia i...
- Kiedy ignorowanie bólu jest błędem – znaczenie wczesnej fizjoterapiiKonsekwencje opóźniania fizjoterapii Odzyskaj swoją sprawność dzięki fizjoterapii Znaczenie siły i elastyczności mięśni Znajdź...