Fizjoterapia zachowawcza, pooperacyjna i pourazowa - porównanie podejść

Fizjoterapia jest niezwykle istotnym elementem holistycznego podejścia do zdrowia i dobrostanu. Jest to dziedzina, która nie tylko zajmuje się leczeniem różnych dolegliwości, ale również ich zapobieganiem. W ramach fizjoterapii wyróżnia się trzy kluczowe obszary: fizjoterapię zachowawczą, pooperacyjną i pourazową. Specjalizacje te, mimo że różnią się swoim podejściem i obszarem działania łączy wspólny cel – poprawę jakości życia i funkcjonowania pacjentów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu indywidualnie dobranych technik i metod, które są dostosowane do specyficznych potrzeb każdego pacjenta.

Fizjoterapia zachowawcza

Fizjoterapia zachowawcza koncentruje się na prewencji i leczeniu schorzeń, mogących prowadzić do długotrwałych problemów z ruchem. Jest to forma terapii skupiająca się na zachowaniu zdrowia i zapobieganiu problemom z układem mięśniowo-szkieletowym, zamiast na leczeniu już istniejących dolegliwości. Może obejmować ćwiczenia na poprawę postawy, techniki relaksacyjne, porady dotyczące zdrowego stylu życia i wiele innych technik, które pomagają zapobiegać urazom i chorobom.

Odgrywa kluczową rolę nie tylko w leczeniu różnych dolegliwości, ale także w profilaktyce chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe, które mogą negatywnie wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy. Specjalistyczne programy treningowe, edukacja w zakresie prawidłowej biomechaniki ruchu oraz nauka technik samodzielnego radzenia sobie z bólem są tylko niektórymi z działań oferowanych w ramach fizjoterapii zachowawczej.

Dodatkowo, ta forma terapii zajmuje ważne miejsce w poprawie jakości życia pacjentów z przewlekłymi schorzeniami reumatycznymi, poprzez wspieranie ich samodzielności i zdolności do funkcjonowania w codziennym życiu.

Fizjoterapia pooperacyjna

Jak sama nazwa wskazuje, fizjoterapia pooperacyjna jest stosowana po operacjach. Jej głównym celem jest przyspieszenie procesu rekonwalescencji, poprawa ruchomości, siły i ogólnej sprawności fizycznej pacjenta. Ta forma terapii jest często kluczowa dla pacjentów po operacjach ortopedycznych, kardiologicznych, neurologicznych, czy nawet operacjach w obrębie układu oddechowego. Fizjoterapeuta pooperacyjny koncentruje się na indywidualnych potrzebach pacjenta, aby zapewnić najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą rehabilitację.

Oferuje różnorodne formy leczenia, takie jak ćwiczenia wzmacniające, terapia manualna, terapia oddechowa i wiele innych, które są dobrane do rodzaju przeprowadzonej operacji. Kluczowym aspektem terapii pooperacyjnej jest przywrócenie funkcji fizycznych, promowanie zdrowego stylu życia i poprawa jego jakości, a także zapobieganie powikłaniom oraz ogólne polepszenie samopoczucia pacjenta. Co ważne, fizjoterapia pooperacyjna jest stale dostosowana do postępów chorego, by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Fizjoterapia pourazowa

Fizjoterapia pourazowa skupia się na rehabilitacji osób, które doznały urazów, takich jak złamania, skręcenia, naderwania mięśni i innych obrażeń powstałych w wyniku wypadków czy upadków. Głównym celem tej terapii jest zatem przywrócenie pełnej funkcji ciała po urazie, zminimalizowanie bólu oraz przyspieszenie procesu gojenia. Ćwiczenia i techniki stosowane w fizjoterapii pourazowej zależą od rodzaju i nasilenia urazu.

Zazwyczaj opiera się na indywidualnie dostosowanych programach ćwiczeń, obejmujących rozciąganie, wzmacnianie i poprawę koordynacji, aby sprostać potrzebom pacjenta. Terapeuci skupiają się również na doskonaleniu równowagi i zwinności, żeby zapobiec przyszłym urazom. Dodatkowo, wykorzystanie terapii manualnej, masażu oraz technik zastosowania ciepła i zimna przynosi ulgę w łagodzeniu bólu i zwiększa mobilność. Wszystko to ma na celu kompleksowe wsparcie pacjenta w procesie powrotu do pełnej sprawności po urazie.

Porównanie podejść

Chociaż te trzy dziedziny fizjoterapii mają różne cele i są stosowane w różnych sytuacjach, wszystkie dążą do poprawy jakości życia pacjenta.

Fizjoterapia zachowawcza koncentruje się na prewencji, pomagając pacjentom unikać problemów zdrowotnych w przyszłości. Fizjoterapia pooperacyjna skupia się na pomocy pacjentom w powrocie do zdrowia po operacji, podczas gdy fizjoterapia pourazowa koncentruje się na pomocy pacjentom w radzeniu sobie z urazami i ich skutkami.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Natalia Raj
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.