Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Czym różnią się profesje rehabilitanta i fizjoterapeuty?
Rehabilitant a fizjoterapeuta. Jaka jest różnica między tymi profesjami?
- Co różni rehabilitanta od fizjoterapeuty?
- W czym pomaga fizjoterapia?
- Z jakich metod korzystają fizjoterapeuci?
Chociaż w Polsce fizjoterapia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wiele osób wciąż nie potrafi rozróżnić specjalistów obu profesji. Tymczasem między fizjoterapią a rehabilitacją istnieją różnice, które warto znać.
Czym różni się praca rehabilitanta od fizjoterapeuty? Do kogo zwrócić się z konkretnymi problemami zdrowotnymi? Spieszymy z odpowiedzią.
Rehabilitant a fizjoterapeuta. Czym się zajmują?
Rehabilitacja to pojęcie, pod którym kryje się mnóstwo działań, zmierzających do poprawy funkcjonowania pacjenta. Pod tą nazwą może się kryć terapia zajęciowa, psychoterapia, ale także fizjoterapia.
Poprzez rehabilitację poprawia się sprawność fizyczną i psychiczną i umożliwia pacjentowi powrót do komfortowego życia. Można więc powiedzieć, że fizjoterapia może być (lecz nie musi) częścią rehabilitacji.
Holistyczne podejście do powrotu do zdrowia i korzystanie z wielu różnych metod pozwala na szybszą rekonwalescencję.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Spektrum działania fizjoterapii jest bardzo duże. Do gabinetów trafiają osoby z urazami kręgosłupa, kończyn, stawów, z wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy, a także osoby narażone na ciągły stres. W gabinecie fizjoterapeuty można leczyć wiele dolegliwości, które biorą się z chorób cywilizacyjnych.
Bardzo duże znaczenie ma fizjoterapia osób z chorobami neurologicznymi. W takich przypadkach, jak udary, niedowłady czy stwardnienie rozsiane, dobrze przeprowadzona fizjoterapia może być gwarantem powrotu do zdrowia lub do częściowej sprawności i samodzielności.
Innym rodzajem, skierowanym bezpośrednio do kobiet jest fizjoterapia uroginekologiczna. Tutaj specjalista skupia się na dolegliwościach w obrębie miednicy.
Pacjentki, zgłaszające się po pomoc do fizjoterapeuty uroginekologicznego mają problemy z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych, a często również przygotowują się do porodu i połogu. Ta forma fizjoterapii pozwala na zminimalizowanie problemów, z którymi mają do czynienia kobiety po porodach.
Zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty
Fizjoterapeuci korzystają z wielu różnych metod, które pozwalają pacjentom na powrót do zdrowia. Chociaż pacjenci kojarzą przede wszystkim takie zabiegi, jak masaże czy ćwiczenia domowe, to podział nie jest tak prosty.
Metody leczenia dzielą się na dwie główne grupy: kinezyterapię oraz fizykoterapię. Jaka jest różnica? Fizykoterapia to wszystkie zabiegi, podczas których korzysta się z bodźców fizykalnych.
Należą do nich np. kąpiele zdrowotne, sauny, prądy czy krioterapia. Kinezyterapia to ćwiczenia oparte o ruch: ćwiczenia rozciągające, techniki walczące z dysfunkcjami ruchu i inne metody.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Kiedy udać się do fizjoterapeuty?Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą? Dolegliwości leczone przez fizjoterapeutę Kto może skorzystać z...
- Fizjoterapia w dysfunkcjach narządu ruchuJak diagnoza pomaga w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu? Skuteczność terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji...
- Jak wygląda rehabilitacja w domu?Jak przebiega rehabilitacja w domu pacjenta? Ile trwają zabiegi rehabilitacyjne w domu? Kto może...
- Profesjonalny masaż u fizjoterapeutyJakie różnice występują w masażu wykonywanym przez fizjoterapeutę? Zalety wizyty u fizjoterapeuty Korzystny wpływ...
- Jakie zabiegi należą do fizjoterapii?Rola fizjoterapeuty Fizykoterapia - leczenie przy pomocy czynników fizycznych Zabiegi rehabilitacyjne Znaczenie indywidualnego podejścia...