Dlaczego powinno się wykonać analizę składu masy ciała?

Obecnie dużą część społeczeństwa dotykają choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Wynika to z tego, że coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia i nie przestrzega zasad zdrowego żywienia. Zbyt mała aktywność fizyczna jest właśnie jednym z głównych powodów otyłości u młodych osób. Aby temu zaradzić należy przede wszystkim zmienić styl życia. Jednakże w niektórych przypadkach zdarza się, że stosowana dieta i ćwiczenia nie przynoszą zakładanych efektów, dlatego też zaleca się wykonać dokładną analizę składu masy ciała przy użyciu specjalistycznego urządzenia. 

Analiza składu masy ciała co to takiego?

Analiza składu masy ciała to metoda bioimpedancji elektrycznej, którą przeprowadza się za pomocą specjalistycznej wagi diagnostycznej – nazywanej także jako analizator. Maszyna ta jest w stanie szybko, wiarygodnie i skutecznie rozdzielić masę tłuszczową od beztłuszczowej w każdym badaniu. Dzięki temu otrzymujemy dokładny pomiar tkanki tłuszczowej, mięśniowej, zawartości wody, masy kostnej i wagi ciała. Wyniki badania mówią również o wieku metabolicznym pacjenta i jego zapotrzebowaniu na energię.

Elektroniczny analizator ciała wykorzystuje prądy o niewielkim natężeniu, które pozwalają uzyskać dogłębny obraz czyjegoś wnętrza. Takich wyników nie otrzymamy za pomocą klasycznych wag w swoim domu.

Na czym polega bioimpedancja elektryczna?

Każda zdrowa i cierpiąca na choroby przewlekłe osoba może zapisać się na badanie metodą bioimpedancji elektrycznej. Analiza ta jest w pełni bezpieczna i bezbolesna, gdyż waga wykorzystuje bardzo słaby prąd, który w żaden sposób nie uszkadza nerwów czy mięśni.

Pacjent do badania ustawia się na specjalnej wadze do pomiaru ciała, bądź kładzie się na macie a do jego dłoni i stóp przyczepiane są elektrody. Po włączeniu maszyny wystarczy kilka sekund, by dowiedzieć się w jakich proporcjach występuje tkanka tłuszczowa, mięśniowa, zawartość wody i zmineralizowanie kości w poszczególnych częściach ciała.

Wszystkie ważne parametry niezbędne do prawidłowego ustalenia indywidualnego planu żywienia i ćwiczeń uzyskuje się za pomocą informacji otrzymanych przez impulsy prądu o różnicach przewodzenia elektryczności w odpowiednich tkankach. Wewnątrz organizmu tam, gdzie znajduje się duża ilość wody impulsy elektryczne szybko przechodzą przez poszczególne tkanki, natomiast w przypadku jej mniejszej zawartości napotykają większy opór. Dane te odbierane są przez profesjonalny program, wykonujący potrzebne obliczenia i końcowe zestawienie. Wynikiem badania jest szczegółowy raport na podstawie którego dowiesz się, jakie części ciała posiadają dopuszczalną ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kości czy wody.

Przeciwwskazania do zrobienia pomiaru analizy składu ciała

  • kobiety w trakcie menstruacji,
  • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami.

Korzyści wykonania bioimpedancji elektrycznej w gabinecie

Pacjent po jednorazowym badaniu ma pojęcie, jaką część masy jego ciała stanowi woda, tkanka tłuszczowa, mięśniowa i kostna. Pozwala to skutecznie kontrolować skład ciała w trakcie odchudzania. W wynikach można nawet zauważyć obniżenie gęstości kośćca, co jest zwykle oznaką osteoporozy. Oprócz tego analiza składu masy ciała mówi nam o zapotrzebowaniu energetycznym, a mianowicie chodzi o podstawowy poziom przemiany energii, który wskazuje na to, jaką dietę powinno się przestrzegać, aby przyniosła, jak najlepsze efekty w odchudzaniu lub przybraniu na masie.

Metoda bioimpedancji elektrycznej znajduje zastosowanie w sporcie, dietetyce i diagnozowaniu poważnych dolegliwości dla zdrowia. Wykorzystują ją zarówno lekarze, terapeuci, trenerzy, jak i dietetycy, by ustalić indywidualną dietę, ćwiczenia, zmienić styl życia, zapobiegać i leczyć choroby. Warto zaznaczyć, że analiza składu masy ciała w specjalistycznych gabinetach pomaga monitorować utratę tkanki tłuszczowej przy walce z otyłością.

Nasi specjaliści od profesjonalnej analizy składu masy ciała:

  • Łukasz Ho Thanh
    Specjalista dietetyki funkcjonalnej, trener personalny i wykładowca. Absolwent międzynarodowej akademii fitnessu i aerobiku IFAA oraz amerykańskiego uniwersytetu medycyny funkcjonalnej Functional Medicine University.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.