Czym różni się masaż leczniczy od masażu klasycznego lub relaksacyjnego?

Obecnie można spotkać się z wieloma formami masaży, wśród których znajdują się między innymi masaże klasyczne, lecznicze czy relaksacyjne. Wszystkie wymienione formy różnią się od siebie wykorzystywaną techniką masującą, intensywnością a nawet działaniem. Dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj, sprawdź co wyróżnia masaż leczniczy od masażu klasycznego lub relaksacyjnego.

Różnice między masażem klasycznym a leczniczym

Tak naprawdę, masaż klasyczny stanowi podstawę wielu różnych form masażu, w tym leczniczego, sportowego, limfatycznego czy relaksacyjnego. To właśnie z niego wszyscy masażyści czerpią wzorce podstawowych technik masujących takich jak głaskanie, ucierania, ugniatanie, oklepywanie i inne. Dzięki temu są oni w stanie dobrać właściwą technikę masażu w zależności od dolegliwości i stanu pacjenta.

Z tego powodu masażem klasycznym nazywamy ogólną terapię, która poprawia kondycję i pracę głównych układów organizmu. Natomiast masaż leczniczy to zabieg skupiający się na dysfunkcjach i bólach kręgosłupa, stawów, mięśni, a także wspomaganiu leczenia urazów, kontuzji czy stanów pooperacyjnych.

Różnice między masażem relaksacyjnym a leczniczym

Jak już wcześniej wspomnieliśmy masaż leczniczy ma na celu leczyć schorzenia, dolegliwości bólowe czy pomóc pacjentowi szybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej po urazie lub operacji. W przypadku masażu relaksacyjnego mamy do czynienia z wolniejszymi i delikatniejszymi ruchami, które z wyczuciem uciskają miejsca występowania napięcia mięśni. Pozwala to rozluźnić mięśnie i całkowicie rozładować zebrane napięcie nerwowe. Dlatego też masaż relaksacyjny jest zalecany w chorobach psychicznych, stresie, depresji i bezsenności.

W dodatku, by wprowadzić pacjenta w stan wyciszenia – specjaliści wykorzystują specjalne balsamy, olejki eteryczne czy nawet muzykę, która wprowadza pacjentów w swego rodzaju odprężający trans. Zatem masaż relaksacyjny to jedna z delikatniejszych metod masażu, w której zazwyczaj nie stosuje się oklepywania tylko delikatne głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie miejsc na ciele, mające na celu głównie zadbać o zdrowie psychiczne, ale również fizyczne.

Podsumowując obie metody masażu pozytywnie wpływają na organizm pacjentów. Jednak masaż relaksacyjny jest skierowany dla osób potrzebujących odprężenia i wytchnienia, a leczniczy pomaga przede wszystkim uwolnić się od odczuwanego bólu. Istotną różnicą pomiędzy tymi masażami jest czas trwania terapii. Mianowicie, masaż leczniczy powinien być przeprowadzany w kilku seriach, aby całkowicie uśmierzyć ból i przyspieszyć regenerację organizmu po kontuzji. Natomiast w przypadku masażu relaksacyjnego nie ma takiego wymogu. Można jednorazowo zapisać się na niego w dowolnej chwili, gdy potrzebujesz poczuć ulgę i rozluźnienie.

Jaką metodę masażu wybrać?

Aby zdecydować się na konkretny rodzaj masażu warto zadać sobie pytanie, jakich efektów właściwie od niego oczekujemy. Jeśli pragniemy profilaktycznie zadbać o ogólny stan naszego organizmu, to zupełności wystarczy klasyczny masaż. Gdy chcemy przywrócić równowagę psychofizyczną czyli odprężyć się, zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie w tym pomogą nam masaże relaksacyjne. Z kolei osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, napięcia, wady postawy czy inne dysfunkcje związane z układem ruchu powinny wybrać masaż leczniczy.

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.