Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Jak często odwiedzać fizjoterapeutę?

Jak często chodzi się do fizjoterapeuty?

W momencie, gdy doświadczamy kontuzji, choroby lub urazu i zaczynamy proces leczenia, jedno z pierwszych pytań, które się pojawia brzmi: jak często muszę odwiedzać fizjoterapeutę?

To pytanie zadawane jest regularnie przez pacjentów podczas ich pierwszej wizyty w naszym centrum Fizjopomoc

Chęć poznania harmonogramu leczenia i spodziewanych efektów jest naturalna, ponieważ każdy pacjent chce wiedzieć, ile czasu potrwa powrót do pełnej sprawności oraz jakie rezultaty może osiągnąć dzięki fizjoterapii.

Co wpływa na długość fizjoterapii?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwała fizjoterapia. Czas trwania i liczba wizyt są uzależnione od wielu czynników:

  • Diagnoza i rodzaj problemu. Na przykład nagły atak bólu rwy kulszowej można czasem złagodzić kilkoma sesjami, ale przewlekłe schorzenia kręgosłupa mogą wymagać długotrwałego leczenia, a nawet stałej terapii,
  • Zaangażowanie pacjenta. Aktywne uczestnictwo pacjenta w procesie leczenia ma duży wpływ na skuteczność terapii. Regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń oraz dbałość o poprawne wykonywanie codziennych czynności może znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia,
  • Czas rozpoczęcia terapii. Im szybciej pacjent zacznie leczenie po urazie lub wystąpieniu dolegliwości, tym większe szanse na szybkie i pełne odzyskanie sprawności,
  • Preferencje pacjenta. Czasem pacjenci nie mogą regularnie odwiedzać gabinetu fizjoterapeutycznego, co może wpływać na długość terapii. W takich przypadkach alternatywą jest fizjoterapia domowa.

Jak długo trwa leczenie?

Fizjoterapia może być krótkoterminowa lub długoterminowa, w zależności od problemu zdrowotnego:

  • Krótka i skuteczna terapia – przy przeciążeniowych bólach kręgosłupa lub drobnych urazach, pacjenci mogą odczuć poprawę już po kilku sesjach. Przy odpowiedniej aktywności fizycznej, cały proces leczenia może na dobrą sprawę zakończyć się na kilku wizytach,
  • Długoterminowa terapia – w przypadkach poważniejszych urazów, korekty postawy ciała czy rehabilitacji po udarze, konieczne mogą być regularne wizyty raz lub kilka razy w tygodniu przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Jak tworzymy plany leczenia w klinice Fizjopomoc?

W naszej klinice każda terapia jest dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowe badania i na ich podstawie opracowuje plan leczenia. 

To pozwala ustalić, jak często pacjent powinien się pojawiać na wizytach oraz ile zabiegów będzie potrzebnych do osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: