Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Przebieg rehabilitacji w warunkach domowych
Jak wygląda rehabilitacja w domu?
- Jak przebiega rehabilitacja w domu pacjenta?
- Ile trwają zabiegi rehabilitacyjne w domu?
- Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?
Z rehabilitacji domowej może skorzystać każdy pacjent, który nie potrafi dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej ze względu na poważną niesprawność lub stan pooperacyjny. Obecnie wiele prywatnych gabinetów fizjoterapii świadczy tę usługę, by pomóc jak największemu gronu pacjentów wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Rehabilitacja w warunkach domowych prowadzona przez fizjoterapeutę nie różni się od realizacji zabiegów na miejscu w gabinecie. Dzięki temu nawet Ci najbardziej potrzebujący pacjenci mogą podjąć się natychmiastowej formie indywidualnego leczenia o wysokiej skuteczności.
Przebieg rehabilitacji w warunkach domowych
Rehabilitacja domowa obejmuje nie tylko zabiegi z zakresu fizjoterapii, ale również rehabilitacyjną poradę lekarską, która realizowana jest zawsze przy pierwszej wizycie w domu.
Pierwsza wizyta terapeuty ma na celu dokładnie zbadać i ocenić stan zdrowia pacjenta, by odpowiednio zaplanować plan rehabilitacji ruchowej do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego też przeprowadzany jest dokładny proces diagnozowania chorego poprzez szczegółowy wywiad, analizę posiadanych wyników badań diagnostycznych i obrazowych, badanie czynnościowe narządu ruchu czy ocenę samodzielności.
Natomiast zabiegi fizjoterapeutyczne są wykonywane dopiero od następnej wizyty domowej.
Fizjoterapeuta zgodnie z ułożonym planem terapii wykonuje zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże i prowadzi ćwiczenia rehabilitacyjne, które jednocześnie na bieżąco nadzoruje. W ten sposób śledzi jakość wykonywanych przez pacjenta ćwiczeń i widzi, jakie robi on postępy. Pozwala to szybko zmodyfikować plan rehabilitacji, aby zmaksymalizować efekty terapeutyczne.
Oprócz tego fizjoterapeuta stara się wprowadzić zdrowe nawyki kluczowe do prawidłowego funkcjonowanie organizmu, a także zadawać ćwiczenia do samodzielnego wykonywania między kolejnymi wizytami.
Ile trwa rehabilitacja domowa?
Aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki, wizyty domowe powinny odbywać się co najmniej 3 razy w tygodniu po około godziny przez kolejne 4 tygodnie.
Z czego każdy dzień zawiera co najmniej 5 zabiegów. W przypadku, gdy rehabilitacja domowa nie daje oczekiwanych wyników można starać się o przedłużenie zabiegów za zgodą swojego fizjoterapeuty.
Czy każdy może umówić się na rehabilitację domową?
Rehabilitacja z dojazdem do domu przeznaczona jest dla każdej osoby, która ma problem z dotarciem do punktu stacjonarnego i jednocześnie cierpi z powodu urazów, kontuzji, przewlekłych chorób, uszkodzeń układu nerwowego, mózgu czy rdzenia kręgowego.
Jeżeli nie masz pojęcia, czy zaliczasz się do tej grupy osób, skontaktuj się z naszymi fizjoterapeutami w Szczecinie.
Pracownicy naszego Centrum Medycznego Fizjo-Pomoc chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz bez problemu zapiszą Cię na pierwszą wizytę domową, obejmującą konsultację i zabiegi z dziedziny rehabilitacji.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Jak załatwić rehabilitację w domu (z dojazdem do pacjenta)?Dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii domowej? Jak zapisać się na rehabilitację domową? Osoby, które...
- Fizjoterapeuta wizyty domowe (co to jest fizjoterapia domowa?)Dla kogo stworzono ofertę fizjoterapii w domu? Co różni fizjoterapię domową od stacjonarnej? Dlaczego...
- Jakie zabiegi realizuje się podczas wizyt domowych fizjoterapeutów?Z czego składa się wizyta domowa fizjoterapeuty? Fizykoterapia, kinezyterapia i masaż jako główne elementy...
- Rehabilitacja / fizjoterapia z dojazdem do domuDla kogo przeznaczono fizjoterapię z dojazdem do domu? Co przygotować na wizytę fizjoterapeuty? Jak...
- Kiedy jest potrzebna rehabilitacja domowa?Rehabilitacja domowa czyli usługa dla osób z niepełnosprawnością ruchową Kto może umówić się na...