Jak masaż relaksacyjny wspomaga leczenie depresji?

Masaż relaksacyjny

Odprężające działanie masażu pomaga w leczeniu wielu różnych schorzeń fizycznych. Niewielu pacjentów wie, że to również doskonały sposób na leczenie depresji. Dotyk może mieć terapeutyczną moc i wspomagać leczenie zaburzeń psychicznych.

Wprowadź masaże relaksacyjne do swojego planu leczenia lub namów bliską osobę z depresją do skorzystania z pomocy fizjoterapeuty i zobacz, jak profesjonalnie wykonany masaż pomaga w odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Masaż relaksacyjny jako metoda leczenia depresji
Masaże relaksacyjne w gabinecie fizjoterapii to sposób na leczenie depresji

Masaże relaksacyjne w leczeniu depresji

Depresja to choroba XXI wieku. Współczesny człowiek jest zwykle przepracowany, wystawiony na wciąż nowe bodźce, żyje w chaosie i pędzie. Depresja wiąże się ze stałym obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań, smutkiem i płaczliwością, ciągłym zmęczeniem i spadkiem energii. W chorobie stałym elementem są zaburzenia snu i niepokój. Leczenie zaawansowanej depresji wymaga kontaktu z terapeutą i leczenia farmakologicznego, jednak warto wdrożyć dodatkowe zabiegi, które przyniosą pacjentowi komfort psychiczny.

Badania wskazują, że masaże mogą bardzo pomóc pacjentom chorym na depresję i inne zaburzenia psychiczne, powodujące spadek nastroju, ataki paniki czy lęk. Wdrożenie cyklicznych masaży do codziennej terapii powoduje znaczącą poprawę stanu leczonych osób. Terapeutyczna moc masażu wiąże się bezpośrednio z dotykiem drugiej osoby.

Jak masaż może wpłynąć na leczenie depresji?

Pacjenci z depresją często mają trudność w kontaktach z innymi. Bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą, polegający głównie na dotyku może być dla nich bardzo budujący.

Masując całe ciało można wpłynąć bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego, odprężenie i rozluźnienie spiętego przez chorobę ciała. Głęboki smutek wpływa na stan ciała: jego relaks i odprężenie jest bardzo ważny w leczeniu wszelkich schorzeń psychicznych.

Im więcej kontaktu z drugim człowiekiem i jego uwagi, tym lepsze funkcjonowanie pacjentów zmagających się z zaburzeniami nastroju. 

Zalety masażu w leczeniu depresji:

  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • poprawa jakości snu, który w depresji jest często zaburzony,
  • korzystny wpływ na układ krążenia,
  • wyciszenie i niwelowanie stanów lękowych,
  • obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i uwalnianie endorfin,
  • zniwelowanie napięcia mięśni,
  • pozytywny wpływ na samopoczucie dzięki dotykowi i bliskości drugiej osoby.

Jaki masaż wspomaga leczenie depresji?

Leczenie depresji wspomaga wiele masaży, których celem jest relaks i odprężenie całego ciała. Na stan zdrowia pacjentów pozytywnie wpływa m.in. masaż tajski i mauri i refleksoterapia. Wspomaganie terapii wizytami u fizjoterapeuty może przyspieszyć efekt leczenia, pomóc w codziennym funkcjonowaniu i powrocie do normalnego życia.

Masaż w leczeniu depresji może pomóc zarówno osobom, które cierpią na depresję od dłuższego czasu i nie działa u nich tradycyjne leczenie, jak i u osób mających problem z depresją sezonową. Masaż znajdzie zastosowanie także u tych pacjentów, którzy mają problem z zasypianiem i regularnym odpoczynkiem, z nerwicą czy z napięciem psychicznym wywołanym codziennym stresem.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

  • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.