Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jak rehabilitować nabytą skoliozę?
Rehabilitacja nabytych skolioz
Noszenie torby na jednym ramieniu, dźwiganie ciężkich zakupów w jednej ręce lub zła pozycja podczas pracy – wszystkie te nawyki mają ogromny wpływ na zdrowie Twoich pleców. Lata złych nawyków doprowadzają do poważnych defektów postawy.
Jedną z częściej występujących jest skolioza. Jak ją leczyć? Czy da się przeprowadzić rehabilitację, która pomoże całkowicie odzyskać zdrowie i zapomnieć o uporczywym bólu pleców? W artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania związane z nabytymi skoliozami i ich rehabilitacją.
Czym jest skolioza?
Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli odchylenie jego linii od naturalnego, fizjologicznego stanu. Jest to wada spowodowana przez trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa (kąt skrzywienia jest większy niż 10 stopni). Powoduje ona negatywne dla zdrowia następstwa.
Oprócz dolegliwości bólowych pleców, które postępują w czasie, wywołują zmiany w narządzie ruchu i w narządach wewnętrznych. U osób cierpiących na to schorzenie zmniejsza się też sprawność fizyczna.
Niezwykle ważne jest eliminowanie powstającej skoliozy u dzieci. To wada rozwijająca się szczególnie często w momencie skoków wzrostowych, np. między 7. a 9. rokiem oraz między 12. a 15. rokiem życia.
Szybkie wykrycie wady postawy daje szerokie możliwości przeciwdziałania, np. poprzez zastosowanie gimnastyki korekcyjnej. Niestety zaawansowana skolioza może wymagać leczenia operacyjnego.
Rodzaje skolioz – fizjoterapia i rehabilitacja
Rodzaje skolioz zależą od wieku w których występują (niemowlęce, dziecięce, młodzieńcze oraz dorosłych), a także na czynnościowe oraz strukturalne.
Skoliozy czynnościowe (początkowe) są odwracalne, natomiast strukturalne wynikają z nieleczonej skoliozy czynnościowej i charakterystyczne są dla nich wygięcia kręgosłupa w kilku łukach.
To dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniej terapii skoliozy w jak najwcześniejszej fazie: późniejsza rehabilitacja skoliozy jest o wiele bardziej skomplikowana i nie zawsze kończy się sukcesem.
Objawami skoliozy, widocznymi na pierwszy rzut oka są:
- widoczne wygięcie kręgosłupa na bok,
- wystawanie barku do przodu,
- asymetria talii,
- cofnięcie klatki piersiowej z jednej strony.
Rehabilitacja skoliozy – metody rehabilitacji
Rehabilitacja skolioz i jej techniki są zależne od indywidualnego przypadku. W leczeniu korzysta się z następujących metod:
- metody neurofizjologiczne (poprawa funkcji, związanych ze sterowaniem postawą ciała),
- metody aktywnie redresujące (metoda intensywnie stymulująca układ mięśniowy),
- metody wyrabiające świadomość ciała i rozluźniające mięśnie.
W leczeniu poważnych skolioz pomocne są również specjalnie dobrane gorsety. Nie każdą skoliozę da się całkowicie cofnąć, jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacji można utrzymać mobilność kręgów i elastyczność mięśni podtrzymujących kręgosłup.
Ćwiczenia dla osób ze skoliozą
Osoby ze skrzywieniem kręgosłupa, które ma początkową formę mogą sobie pomóc dzięki specjalistycznym ćwiczeniom, indywidualnie dobieranym razem z fizjoterapeutą.
Leczenie w tym przypadku polega na wzmocnieniu gorsetu mięśniowego oraz mięśni prostownika grzbietu, przykręgosłupowych, ściągających łopatki a także mięśni brzucha i pośladkowych.
Przy jakichkolwiek wadach postawy – również przy skoliozie – ważna jest poprawa wydolności mięśni i sprawności całego organizmu.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlątCzym jest obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt? Przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt Objawy...
- Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowegoRodzaje urazów stawu skokowego – fizjoterapia Rehabiltacja po skręceniu kostki Ćwiczenia po skręceniu kostki...
- Wypuklina krążka kręgosłupaCo to jest wypuklina krążka? Przyczyny występowania wypukliny krążka Objawy występowania wypukliny krążka Dyski...
- Obniżone napięcie mięśniowe a rozwój intelektualnyCzym dokładnie jest obniżone napięcie mięśniowe? Jak objawia się hipotonia u niemowlaka? Czy hipotonia...
- Rehabilitacja w ostrym bólu plecówPrzyczyny występowania bólu pleców – fizjoterapia Zabiegi fizjoterapeutyczne na ostry ból pleców Autoterapia, czyli...