Kim jest trener medyczny?

Ostatnio coraz częściej można spotkać się z ofertą treningów medycznych, które są prowadzone przez specjalnych trenerów medycznych, a nie tylko fizjoterapeutów. Trenerzy medyczni to stosunkowo nowi eksperci w dziedzinie zdrowia i fitnessu, współpracujący ściśle z fizjoterapeutami. Sprawdź, zatem kim tak właściwie są i przede wszystkim czym się oni zajmują.

Trener medyczny za co odpowiada?

Tytuł trenera medycznego można otrzymać tylko i wyłącznie po przejściu zaawansowanego procesu szkolenia w postaci wielogodzinnego kursu, po którym osoba zdobywa odpowiednie kompetencje trenerskie i wymagane uprawnienia do wykonywania treningów medycznych. Po tak rozbudowanym szkoleniu trener medyczny posiada naprawdę ogromną wiedzę medyczną z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii i diagnostyki. Dzięki temu umie postępować z pacjentami z różnymi schorzeniami układu ruchu, układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego, a nawet może pracować z kobietami w ciąży. Bez problemu układa indywidualny medyczny trening terapeutyczny dla danego pacjenta, który głównie ma na celu poprawić wzorce ruchowe.

Jakie działania podejmuje trener medyczny?

Zadaniem trenera medycznego jest prawidłowa ocena stanu i jakości wykonywanych ruchów poprzez holistyczne podejście do pacjenta, aby dobrać dla niego indywidualny plan treningu z ćwiczeniami korekcyjnymi, funkcjonalnymi lub terapię ruchową. Wybrane ćwiczenia konkretne odpowiadają potrzebom, wadom i ograniczeniom diagnozowanej osoby. W ten sposób tener medyczny pomaga przywrócić pacjentowi prawidłowy wzorzec ruchu oraz skorygować wszelkie nieprawidłowości w postawie jego ciała. Oczywiście opieka trenera nie zastępuje całkowicie pracy lekarza i fizjoterapeuty, ale w dużym stopniu wspomaga ich proces leczenia.

Trener personalny a trener medyczny

Trener personalny a trener medyczny to dwie różne osoby. Mianowicie trener medyczny posiada znacznie większą wiedzę medyczną, niż trener personalny. Zna się na anatomii, fizjologii i funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Natomiast w przypadku różnego rodzaju urazów, kontuzji i przeciążeń układu ruchu dobrze orientuje się w mechanizmach działania. Jego holistyczne podejście do ogólnego stanu pacjenta zakłada kompleksowy plan treningu medycznego, w którym skupia się na wszystkich aspektach zdrowia. Trener medyczny uwzględnia poprawę wydolności organizmu w tym układu ruchu, układu nerwowego i narządów wewnętrznych a nie tylko pojedynczych partii ciała. Jest on w stanie skonstruować pozycję w danym ćwiczeniu do indywidualnych możliwości pacjenta.

Jaki jest cel pracy z trenerem medycznym?

 • poprawa jakości życia,
 • zwiększenie efektywności rehabilitacji narządu ruchu,
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
 • przywrócenie funkcji narządu ruchu,
 • poprawa sylwetki, kondycji i samopoczucia,
 • zapobieganie urazom, kontuzjom i przeciążeniom,
 • korekcja wad postawy i zapobieganie ich pogłębianiu,
 • profilaktyka otyłości.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.