Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Rola fizjoterapeuty w leczeniu urologicznym

Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista zajmujący się dolegliwościami układu moczowo-płciowego, występującymi częściej u kobiet, niż mężczyzn. Jest to tak naprawdę, całkiem nowa dziedzina fizjoterapii, która między innymi ma na celu uzupełnić pracę ginekologa i pomóc kobietom przejść przez trudny okres ciąży. 

Jednak, to nie wszystko. Zakres działań fizjoterapeuty uroginekologicznego jest znacznie szerszy, lecz jeszcze nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Jak sama nazwa wskazuje fizjoterapeuta specjalizuje się w zabiegach fizjoterapii uroginekologicznej dedykowanej dla kobiet. 

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje zarówno profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie dolegliwości mięśni dna miednicy, przy wykorzystaniu bezpiecznych oraz bezbolesnych metod w połączeniu z technikami fizjoterapii

Jej celem jest zapobiec lub leczyć problemy w zakresie urologii, ginekologii, proktologii i seksuologii. Zatem, każda kobieta może umówić się na profilaktyczną wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby dowiedzieć się, jak dbać o prawidłową higienę miejsc intymnych, narządów płciowych wraz z układem moczowym, kondycję mięśni miednicy a także zaplanować ciąże.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Zazwyczaj dysfunkcje dna miednicy mają związek ze zbyt wysokim lub małym napięciem mięśniowym. Dlatego też fizjoterapeuta uroginekologiczny na początku analizuje postawę całego ciała, tor oddychania, kondycję kręgosłupa i pracę wyznaczonych mięśni. 

Natomiast, jeśli chodzi o analizę działania mięśni dna miednicy, to może być ona wykonana przez badanie przezpochwowe, lecz nie zawsze jest stosowane. Aczkolwiek to właśnie ono pozwala z niezwykłą dokładnością dobrać plan terapii dla kobiety.

Proces fizjoterapii uroginekologicznej dla kobiet polega głównie na właściwej nauce oddechu podczas indywidualnie dobranych ćwiczeń, aktywacji mięśni brzucha, masażu, terapii manualnej czy kinesiotapingu (przy użyciu specjalnych taśm w obrębie wyznaczonych odcinków kręgosłupa) i innych zabiegów w zakresie fizykoterapii.

Dzięki czemu kobiety pracują nad postawą sylwetki i rozluźnieniem całego ciała, a w szczególności mięśni dna miednicy.

W jakich problemach można się zwrócić do fizjoterapeuty urologicznego?

Kobiety mogą się zwrócić do fizjoterapeuty uroginekologicznego w następujących schorzeniach i dolegliwościach: 

  • nietrzymanie moczu, stolca, gazów czy częstomocz,
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej, takich jak pęcherz, macica i odbytnica,
  • poród,
  • dolegliwości związane z ciążą,
  • w okresie regeneracji po porodzie (połóg),
  • blizna po cesarskim cięciu,
  • objawy rozejścia spojenia łonowego,
  • bolesne menstruacje,
  • okres menopauzy,
  • ból podczas współżycia.

Fizjoterapia uroginekologiczna jako rehabilitacja w ciąży

Kobiety w trakcie ciąży muszą borykać się z wieloma problemami, takimi jak ból pleców, rwa kulszowa czy obrzęki nóg. 

Jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacji kobiecej można zmniejszyć dolegliwości bólowe, a nawet przygotować swoje ciało do porodu. 

To właśnie fizjoterapia uroginekologiczna daje najlepsze efekty, gdyż pozwala całkowicie kontrolować dno miednicy i brzuch, co z kolei zmniejsza ryzyko występowania komplikacji.

Fizjoterapia uroginekologiczna podczas ciąży skupia się na nieinwazyjnych ćwiczeniach, które przygotowują mięśnie dna miednicy do wysiłku, jaki będą musiały doświadczyć w momencie rozwiązania. 

Do większości ćwiczeń fizjoterapeuci stosują taśmy do kinesiotapingu, ponieważ pozwalają one odciążyć wybrane odcinki kręgosłupa. Warto podkreślić, że rehabilitacja ta pomaga właściwie ustawić macicę, nauczyć się prawidłowego rytmu oddechu przed porodem, uniknąć zjawiska tak zwanego rozerwania krocza i przede wszystkim szybciej wrócić do formy po porodzie. 

Innymi słowy fizjoterapia uroginekologiczna umożliwia zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także dziecka.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: