Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Dlaczego warto zainwestować w trening personalny?

Zalety treningu personalnego

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję, to z pewnością zainteresuje Cię trening personalny

Kiedyś dostępny był tylko dla zawodowych sportowców i celebrytów, dzisiaj takie ćwiczenia z trenerem personalnym są dostępne dla każdego. 

Trening personalny przede wszystkim pozwala uzyskać znacznie lepsze i szybsze efekty, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo. Sprawdź zatem, co takiego sprawia, że jest on tak popularny w gabinetach fizjoterapii, rehabilitacji i na siłowniach.

Dlaczego warto zapisać się na trening personalny?

Profesjonalna opieka w trakcie ćwiczeń fizycznych jest naprawdę bardzo przydatna, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w którym momencie przestaje utrzymywać prawidłową postawę ciała lub wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo technicznie. 

Poza tym, osoba bez znajomości anatomii nie ma pojęcia, jak zaplanować plan treningu, aby ćwiczyło całe a nie tylko jedna partia mięśni.

Natomiast trening personalny to gwarancja efektów i bezpieczeństwa. Fizjoterapeuta, rehabilitant czy trener personalny z odpowiednimi kwalifikacjami tworzy specjalny plan treningowy, w którym wspólnie z podopiecznym pracują nad siłą, wytrzymałością, zwinnością i psychiką. 

Podczas ćwiczeń dobiera właściwy ciężar, tempo i intensywność treningową, by jak najbardziej zmaksymalizować postępy pacjenta. Co więcej profesjonalna obserwacja na treningu zapobiega wykonywaniu nieprawidłowo techniki, która może prowadzić do rozwoju bolesnych zaburzeń.

Trening personalny to doskonałe rozwiązanie dla dzieci i młodzieży mających problem z nieprawidłową postawą. Takie spotkania pomagają nauczyć najmłodszych właściwych nawyków, korygują wady postawy i zapobiegają ich pogłębianiu się. Oprócz tego, rewelacyjnie wpływa na zwiększenie wydolności organizmu i ogólnej sprawności fizycznej dziecka. 

Dlatego też trening pod profesjonalną opieką stanowi niezawodne rozwiązanie dla przyszłych sportowców, a także osób dopiero zaczynających uprawiać sport. Dzięki treningowi można poradzić sobie z bólem związanym z daną aktywnością fizyczną np. bieganiem, szybką jazdą na rowerze czy skakaniem.

Jak wygląda trening personalny?

Każdy trening personalny jest poprzedzony szczegółowym wywiadem i w razie potrzeby konsultacją lekarską lub fizjoterapeuty. Następnie prowadzona jest dokładna diagnoza stanu pacjenta w tym postawy, zakresu narządu ruchu, wagi ciała, preferencji i nawyków żywieniowych. 

Dopiero na podstawie wyników diagnozy trener tworzy indywidualny plan treningu, przy którym będzie wspólnie pracować z pacjentem.

Właściwy trening personalny składa się z 3 części: rozgrzewki, ćwiczeń ułożonych przez trenera pod kątem fizyczności pacjenta i rozciągania. Pierwszy etap ma za zadanie przygotować mięśnie, stawy i powięzi do aktywności fizycznej. W rezultacie zmniejsza się ryzyko nabycia urazu, przy czym pacjent nabiera pozytywnej energii. 

Po rozgrzewce przechodzi się do głównego planu ćwiczeń, gdzie wykonuje się serie bazowe zgodnie z wytycznymi od trenera. Po intensywnym treningu następuje ostatni etap, mający na celu wyciszenie organizmu, czyli zwykle skupiamy się na ćwiczeniach rozciągających lub mobilizujących. 

Rolą trenera personalnego jest decydowanie, która forma będzie bardziej odpowiednia dla pacjenta.

Jakie konkretnie korzyści niesie ze sobą praca z trenerem?

  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • eliminowanie błędów podczas wykonywania ćwiczeń,
  • poprawa zdrowia i kondycji,
  • kontrolowanie prawidłowej postawy ciała,
  • minimalizowanie bólu i przeciążeń,
  • zapobieganie kontuzjom i innym urazom,
  • dobieranie odpowiedniego tempa, obciążenia i intensywności ćwiczeń,
  • wpływa na dobre samopoczucie i motywację,
  • praca nad zdrowymi i prawidłowymi nawykami,
  • trener czuwa nad bezpieczeństwem,
  • maksymalizacja efektów treningu,
  • profilaktyka otyłości.

Przez jaki okres trzeba uczęszczać na treningi personalne?

Okres uczestnictwa w treningu personalnym zależy od tego, jaki założyliśmy cel i nad czym pragniemy popracować. 

Minimalny czas ćwiczeń pod okiem trenera to około 3 miesiące, w tym okresie jesteśmy w stanie wyrobić w sobie nawyk systematycznej aktywności fizycznej a trener poznaje nasze ciało na tyle, by dobrać najbardziej efektywne ćwiczenia i dietę. 

Jednak w tym czasie pacjent jest w stanie opanować tylko podstawy. Na większe efekty takie jak skorygowanie wady postawy, zbudowanie sylwetki czy bezpieczne schudnięcie trzeba poświęcić więcej czasu. 

Nie sposób jasno określić ile może to zająć, gdyż każdy człowiek jest inny. Dlatego warto nastawić się, że czas współpracy z trenerem personalnym może nie być z góry określony.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: