Jak masaż relaksacyjny wspomaga leczenie depresji?
- Masaże relaksacyjne w leczeniu depresji
- Jak masaż może wpłynąć na leczenie depresji?
- Jaki masaż wspomaga leczenie depresji?
Masaż relaksacyjny
Odprężające działanie masażu pomaga w leczeniu wielu różnych schorzeń fizycznych. Niewielu pacjentów wie, że to również doskonały sposób na leczenie depresji. Dotyk może mieć terapeutyczną moc i wspomagać leczenie zaburzeń psychicznych.
Wprowadź masaże relaksacyjne do swojego planu leczenia lub namów bliską osobę z depresją do skorzystania z pomocy fizjoterapeuty i zobacz, jak profesjonalnie wykonany masaż pomaga w odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Masaże relaksacyjne w leczeniu depresji
Depresja to choroba XXI wieku. Współczesny człowiek jest zwykle przepracowany, wystawiony na wciąż nowe bodźce, żyje w chaosie i pędzie. Depresja wiąże się ze stałym obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań, smutkiem i płaczliwością, ciągłym zmęczeniem i spadkiem energii. W chorobie stałym elementem są zaburzenia snu i niepokój. Leczenie zaawansowanej depresji wymaga kontaktu z terapeutą i leczenia farmakologicznego, jednak warto wdrożyć dodatkowe zabiegi, które przyniosą pacjentowi komfort psychiczny.
Badania wskazują, że masaże mogą bardzo pomóc pacjentom chorym na depresją i inne zaburzenia psychiczne, powodujące spadek nastroju, ataki paniki czy lęk. Wdrożenie cyklicznych masaży do codziennej terapii powoduje znaczącą poprawę stanu leczonych osób. Terapeutyczna moc masażu wiąże się bezpośrednio z dotykiem drugiej osoby.
Jak masaż może wpłynąć na leczenie depresji?
Pacjenci z depresją często mają trudność w kontaktach z innymi. Bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą, polegający głównie na dotyku może być dla nich bardzo budujący.
Masując całe ciało można wpłynąć bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego, odprężenie i rozluźnienie spiętego przez chorobę ciała. Głęboki smutek wpływa na stan ciała: jego relaks i odprężenie jest bardzo ważny w leczeniu wszelkich schorzeń psychicznych.
Im więcej kontaktu z drugim człowiekiem i jego uwagi, tym lepsze funkcjonowanie pacjentów zmagających się z zaburzeniami nastroju.
Zalety masażu w leczeniu depresji:
wzmocnienie układu odpornościowego
poprawa jakości snu, który w depresji jest często zaburzony
korzystny wpływ na układ krążenia
wyciszenie i niwelowanie stanów lękowych
obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i uwalnianie endorfin
zniwelowanie napięcia mięśni
pozytywny wpływ na samopoczucie dzięki dotykowi i bliskości drugiej osoby
Jaki masaż wspomaga leczenie depresji?
Leczenie depresji wspomaga wiele masaży, których celem jest relaks i odprężenie całego ciała. Na stan zdrowia pacjentów pozytywnie wpływa m.in. masaż tajski i mauri i refleksoterapia. Wspomaganie terapii wizytami u fizjoterapeuty może przyspieszyć efekt leczenia, pomóc w codziennym funkcjonowaniu i powrocie do normalnego życia.
Masaż w leczeniu depresji może pomóc zarówno osobom, które cierpią na depresję od dłuższego czasu i nie działa u nich tradycyjne leczenie, jak i u osób mających problem z depresją sezonową. Masaż znajdzie zastosowanie także u tych pacjentów, którzy mają problem z zasypianiem i regularnym odpoczynkiem, z nerwicą czy z napięciem psychicznym wywołanym codziennym stresem.
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
- Masaż klasyczny cudowny sposób na obolałe mięśnie
- Masaż sportowy – wybawienie dla osób aktywnych
- Jak masaż relaksacyjny wspomaga leczenie depresji?
- Jak masaż leczniczy niweluje ból kręgosłupa?
- Wypuklina krążka kręgosłupa
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?
- Ból w stawie biodrowym podczas ruchu
Nasi specjaliści rehabilitacja Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Katarzyna Błaszczyk
Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. - Damian Ulewski
Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Magdalena Białas
Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu. - Natalia Rudnicka
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.