Zastosowanie fali uderzeniowej w leczeniu kontuzji narządu ruchu
- Terapia falą uderzeniową skierowana na mięśnie i stawy
- Odzyskaj komfort w przypadku zapalenia kaletki maziowej
- Skuteczne podejście do złamań kości
- Metoda leczenia punktów spustowych
- Leczenie ostrogi piętowej w nowej perspektywie
- Wykorzystaj moc fali uderzeniowej w rehabilitacji
Fala uderzeniowa, znana również jako terapia falą uderzeniową (TFU) to technika leczenia wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej energii do leczenia szereg różnych schorzeń, szczególnie tych związanych z narządem ruchu. Kontuzje narządu ruchu są często skomplikowane i trudne do leczenia. Mogą one obejmować urazy mięśni, ścięgien, kości i innych struktur anatomicznych odpowiedzialnych za ruch. W tym artykule omówimy, jak terapia falą uderzeniową jest wykorzystywana do leczenia różnych rodzajów kontuzji narządu ruchu.
Leczenie bólu mięśni i stawów
Ból mięśni i stawów jest jednym z najczęstszych problemów narządu ruchu. Może on wynikać z urazów, przewlekłych stanów zapalnych, przeciążeń lub degeneracji. Terapia falą uderzeniową ma na celu stymulację procesów gojenia i regeneracji w dotkniętych obszarach. Działanie fal uderzeniowych skupia się na zwiększeniu przepływu krwi, co przekłada się na większą dostępność składników odżywczych dla tkanek i jednocześnie przyspiesza procesy regeneracyjne.
Zapalenie kaletki maziowej
Zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny, który dotyczy małych woreczków wypełnionych płynem, mających na celu zmniejszyć tarcie pomiędzy kośćmi, ścięgnami i mięśniami. Ten rodzaj zapalenia jest często wynikiem przewlekłego przeciążenia lub urazu i może powodować ból oraz ograniczenie ruchomości. Fala uderzeniowa pomaga zmniejszyć stan zapalny i dyskomfort, stymulując naturalne procesy gojenia organizmu. W efekcie pacjenci doświadczają znacznej poprawy komfortu i jakości życia.
Złamania kości
Terapia falą uderzeniową jest coraz częściej stosowana również w kontekście leczenia złamań kości. W przypadkach, gdy proces gojenia jest opóźniony, a złamanie nie wykazuje tendencji do zrostu – działanie fali uderzeniowej może znacznie przyspieszyć ten proces. Fale uderzeniowe stymulują bowiem produkcję nowych komórek kostnych i zwiększają przepływ krwi do obszaru złamania.
Terapia punktów spustowych
Punkty spustowe to obszary w mięśniach, które są niezwykle wrażliwe na nacisk i mogą powodować ból w różnych częściach ciała. Stan ten jest często spotykany u osób z przewlekłymi schorzeniami mięśni, a także u sportowców. Fale uderzeniowe są wykorzystywane w leczeniu tych punktów, ponieważ skupiają energię na konkretnym, problematycznym obszarze, co pozwala na dokładne i skuteczne oddziaływanie. Terapia falą uderzeniową (TFU) pomaga zatem złagodzić napięcie mięśniowe, zmniejszyć ból i poprawić zakres ruchu.
Ostroga Piętowa
Ostroga piętowa to częsta dolegliwość polegająca na tworzeniu się narośli kostnych na kości piętowej. Jest to zazwyczaj spowodowane przewlekłym stanem zapalnym ścięgna piętowego, przez co prowadzi do bólu i ograniczenia ruchomości. Na szczęście, terapia przy użyciu fali uderzeniowej okazuje się skuteczna w leczeniu ostrogi piętowej, ponieważ fale dźwiękowe o wysokiej energii docierają bezpośrednio w źródło problemu. W wielu przypadkach pacjenci doświadczają znaczącej poprawy, a nawet całkowitej remisji objawów po serii zabiegów falą uderzeniową.
Terapia falą uderzeniową o szerokim spektrum zastosowań
Zastosowanie terapii falą uderzeniową w leczeniu różnorodnych dolegliwości i kontuzji narządu ruchu staje się coraz bardziej powszechne. Wymienione schorzenia to jedynie ułamek możliwości, jakie daje ta innowacyjna forma leczenia.
Bezpieczeństwo i skuteczność fali uderzeniowej jest przede wszystkim efektem pracy wykwalifikowanego specjalisty, który potrafi precyzyjnie zidentyfikować problem i skierować ją do miejsca, wymagającego leczenia. Dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnych gabinetów fizjoterapii i rehabilitacji, które mają w swojej ofercie tą zaawansowaną formę terapii.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
- Rafał Antczak Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
- Katarzyna Błaszczyk Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM.
- Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
- Natalia Raj Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Marek Skawiński Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.