Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Fala uderzeniowa - zasady i korzyści terapii

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Terapia z użyciem fali uderzeniowej to jedna z nieinwazyjnych metod fizykoterapeutycznych wykorzystywana w gabinetach, która doskonale sprawdza się w leczeniu przeróżnych schorzeń narządu ruchu. 

Pomaga ona nie tylko zmniejszyć natężenie odczuwanego przez pacjentów bólu, ale również znacznie przyspieszyć proces regeneracji uszkodzonych tkanek i angiogenezy, co przyczynia się do lepszego unaczynienia w miejscu zlokalizowania ognisk schorzenia. 

Z tego właśnie powodu terapia falą uderzeniową jest dziś coraz chętniej wybierana przez pacjentów, zmagających się z przewlekłymi dolegliwościami. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta innowacyjna metoda.

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to tak naprawdę fala akustyczna o małej częstotliwości, którą wytwarza się pod wpływem gwałtownego wzrostu ciśnienia około 10-100 MPa w bardzo krótkim odstępie czasu. 

Do jej uzyskania potrzebna jest specjalistyczna aparatura, gdyż to właśnie ona umożliwia osiągnąć falę o odpowiedniej częstotliwości impulsów i głębokości penetracji. 

Dzięki temu podczas przesuwania głowicy zabiegowej po ciele przekazuje się energię w głąb skóry, nawet na głębokość kilku centymetrów. W ten sposób bezpiecznie trafia do źródła dolegliwości.

Jak wygląda zabieg przy użyciu fali uderzeniowej?

W terapii fali uderzeniowej bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa diagnoza pacjenta, ponieważ terapeuta musi wcześniej określić parametry do zabiegu, które będą oddziaływały na miejsce zabiegowe w zależności od charakteru schorzenia. 

W innym wypadku fala uderzeniowa może nie być tak skuteczna w leczeniu, jak powinna być. Stąd też najpierw terapeuci lokalizują zmienioną chorobowo okolicę i jej przyczynę, a następnie przechodzą do wykonywania terapii falą uderzeniową

Mianowicie po ustawieniu parametrów terapeuta ma za zadanie nałożyć na wyznaczony obszar zabiegowy żel, który zwiększa penetrację fali uderzeniowej i przesuwać po nim delikatnie głowicę, zachowując odpowiedni nacisk.

Zazwyczaj pojedynczy zabieg trwa od 5 do 10 minut, lecz może się to zmienić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjent podczas trwania zabiegu może odczuwać lekkie impulsy uderzeniowe, jednak nie są one niebezpieczne dla jego zdrowia. 

Niekiedy mogą wywoływać dyskomfort lub wręcz przeciwnie działać odprężająco i relaksująco na całe ciało.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów terapeutycznych zaleca się wykonywać jednego dnia po kilka zabiegów przy użyciu fali uderzeniowej w odstępie co 4-7 dni. 

Dużo pacjentów odczuwa zauważalną poprawę już po pierwszym zabiegu, dlatego też terapię falami uderzeniowymi traktują jako szybszy sposób na pozbycie się uporczywego bólu, niż inne zabiegi trwające kilka miesięcy.

Na co pomaga terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa ma niezwykłe właściwości lecznicze, przez co znajduje coraz szersze zastosowanie w dziedzinach medycyny. Trafiając w wyznaczony punkt lub miejsce objęte schorzeniem działa przede wszystkim przeciwbólowo na więzadła, mięśnie, ścięgna, torebki stawowe czy nawet kości. 

Do głównych działań fali uderzeniowej zalicza się przyspieszenie naturalnego procesu regeneracji, na skutek pobudzenia krążenia krwi i stymulacji procesów metabolicznych. 

Oprócz tego dostarczona przez nią energia wspomaga rozdrobnić i rozpuścić złogi wapniowe w obrębie ścięgien, zwiększyć produkcję włókien kolagenowych, łagodzić objawy stanów zapalnych, a także zmniejszyć nadmierne napięcie mięśni. 

W rezultacie pacjent po terapii falami uderzeniowymi zauważa znaczną poprawę zakresu ruchomości, dzięki czemu może swobodnie i bez ciągłego bólu wykonywać codzienne czynności w swoim domu.

Jeśli chodzi o leczenie falą uderzeniową konkretnych schorzeń, to jest ona wskazana do stosowania, w takich problemach jak:

  • ostroga piętowa,
  • stany zapalne,
  • zwapnienia,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • łokieć tenisisty lub golfisty,
  • kolano skoczka,
  • haluksy,
  • terapia punktów spustowych,
  • zrost opóźniony,
  • przeciążenia narządu ruchu,
  • dolegliwości bólowe,
  • stany pourazowe.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: