Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Łagodzenie bólu w ciąży (rehabilitacja dla ciężarnych)
Rehabilitacja dolegliwości bólowych w ciąży
- Ból kręgosłupa w ciąży – fizjoterapia
- Rehabilitacja kobiet w ciąży – przebieg i efekty
- Rehabilitacja w okresie połogu
Ciąża to okres w życiu kobiety, który warto celebrować. Niestety w radości w tego stanu przeszkadzają dolegliwości, pojawiające się u wielu kobiet: ból pleców, bóle kostno – stawowe i objawy przeciążenia.
Rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeuty może znacznie ułatwić przejście przez ten czas bez większych problemów zdrowotnych. Z artykułu dowiesz się, jak fizjoterapeuta pomoże Ci w łatwym przejściu ciąży i okresu połogu.
Ból kręgosłupa w ciąży – fizjoterapia
Ciąża jest dla organizmu obciążeniem, prowadzącym do zmian w układzie kostnym i stawowym. Dodatkowe kilogramy przybrane w krótkim okresie czasu oraz zmiana środka ciężkości sylwetki sprawia, że kręgosłup i stawy cierpią.
Ból kręgosłupa w ciąży to problem powszechny, nasilający się zwykle kiedy zbliża się termin porodu. Ból zwykle dotyczy dołu pleców. Przyszłe mamy, które w przeszłości cierpiały na wady postawy lub te, które mocno przytyły są szczególnie narażone na ostry ból pleców.
Zwykle dolegliwości bólowe w ciąży nie kończą się wraz z przyjściem dziecka na świat, ale przeciągają się na czas połogu. To właśnie wtedy kobieta jest narażona na dalszy wysiłek – podnoszenie ciężarów (dźwiganie dziecka i wózka) oraz przebywanie w nienaturalnej pozycji podczas karmienia.
Rehabilitacja może pozwolić świeżo upieczonej mamie w pełni cieszyć się plusami macierzyństwa.
Rehabilitacja kobiet w ciąży – przebieg i efekty
Rehabilitacja kobiet w ciąży pozwala na usprawnienie układu kostno – stawowego oraz mięśniowego. Pozwala to na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa i wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie dolegliwości, tak częstych w trakcie ciąży.
Za rehabilitacją przemawia też fakt, że wiele leków przeciwbólowych jest w tym czasie niedozwolona. Pomoc fizjoterapeuty do sprawy kobiecych pozwala bezpiecznie wyeliminować problemy w sposób całkowicie bezpieczny.
Niektóre z metod, wykorzystywanych przez fizjoterapeutów u kobiet w ciąży to terapia manualna, masaż relaksujący, masaż sportowy oraz ćwiczenia stabilizujące sylwetkę. Pomocne jest też stosowanie kinesiotapingu, czyli taśm zmniejszających obciążenie mięśniowe.
Kobietom w ciąży, cierpiących na napięcie nerwowe i lęk zaleca się relaksacyjne masaże. Dzięki odpowiednio dobranym technikom masażu ustępują napięcia mięśniowe i niwelowany jest ból w dole pleców.
Rehabilitacja w okresie połogu
Wiele kobiet kontynuuje rehabilitację również w okresie po urodzeniu dziecka.
Pomoc fizjoterapeuty w połogu znacząco skraca czas potrzebny na powrót do formy sprzed ciąży, a także pomaga przejść bezproblemowo przez ciężki i wymagający fizycznie okres opieki nad noworodkiem. Ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia dysfunkcji seksualnych i problemów z nietrzymaniem moczu.
Powrót do formy po porodzie jest możliwy m.in. dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom. Po porodzie ważne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy. Osłabienie tych mięśni zdarza się u wielu kobiet, prowadząc np. do wysiłkowego nietrzymania moczu.
Dodatkowo zabiegi fizjoterapeutyczne pomagają w prawidłowym gojeniu się blizn po cesarskim cięciu oraz zapobiegają przykurczom.
Rehabilitacja w ciąży jest zalecana niemal każdej kobiecie. Doświadczony fizjoterapeuta wybierze zabiegi, które pomogą w wyeliminowaniu problemów doskwierających ciężarnej.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Blizna po cesarskim cięciuCzym jest cesarskie cięcie? Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu? Czego powinnaś unikać po...
- Czym jest chiropraktyka i kiedy warto udać się na tę terapię?Co kryje się pod pojęciem chiropraktyki? Przebieg zabiegu chiropraktycznego w gabinecie fizjoterapii W jakich...
- Rehabilitacja kobieca – czyli troska o mięśnie dna miednicyZnaczenie prawidłowego funkcjonowania mięśni dna miednicy Indywidualne podejście do rehabilitacji dla kobiet Terapia uroginekologiczna...
- Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowegoRodzaje urazów stawu skokowego – fizjoterapia Rehabiltacja po skręceniu kostki Ćwiczenia po skręceniu kostki...
- Akupunktura. Czy igły naprawdę leczą?Co to jest akupunktura? Jak wygląda zabieg akupunktury? Na co działa akupunktura? Czy akupunktura...