Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jak rozpoznać rwę kulszową?
Rwa kulszowa - co to dokładnie jest?
- Rwa kulszowa – czym dokładnie to jest?
- Dlaczego wczesne rozpoczęcie leczenia rwy kulszowej jest ważne?
- Fizjoterapia i wspomaganie leczenia rwy kulszowej
Rwa kulszowa – czym dokładnie to jest?
Rwa kulszowa jest to podrażnienie korzeni nerwowych największego nerwu w ciele człowieka w skutek stanu zapalnego, dyskopatii, czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.
Objawia się ostrym bólem w dolnym odcinku kręgosłupa, z czasem promieniując dalej do pośladka, przez tylną część uda, podudzia, aż do stopy.
![Dolegliwości bólowe podudzia z powodu rwy kulszowej Ból uda z powodu rwy kulszowej](https://fizjo-pomoc.pl/wp-content/uploads/2021/03/bol-uda-rwa-kulszowa.jpg)
Promieniowanie zależy od liczby zaatakowanych segmentów, których może być aż 5: L4-L5 oraz S1-S3.
Do innych charakterystycznych objawów należą: zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej, zaburzenie funkcji ruchowych, oraz nasilenie dolegliwości bólowych przy kaszlu czy kichaniu.
Dlaczego wczesne rozpoczęcie leczenia rwy kulszowej jest ważne?
Zwykle bywa tak, że powyższe objawy są lekceważone i uciszane lekami przeciwbólowymi, lecz pomagają na krótko. Stan ostry rwy kulszowej trwa od 4-8 tygodni, a powyżej tego czasu zmienia się w przewlekłą – czyli długoterminową i jej leczenie trwa znacznie dłużej.
Jeżeli pacjent pozostanie w bezczynności i w przekonaniu „samo przejdzie”, po 8 tygodniach nieustającego bólu, istnieje duże ryzyko konieczności podjęcia leczenia operacyjnego.
Już w pierwszych objawach należy skonsultować się z fizjoterapeutom, w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcie rehabilitacji.
Fizjoterapia i wspomaganie leczenia rwy kulszowej
W naszym gabinecie fizjoterapii stosujemy specjalistyczne metody, które radykalnie zmienią odczucia podczas przebiegu rwy kulszowej i ułatwią funkcjonowanie w życiu codziennym.
Fizjoterapeuta dobiera odpowiednią metodę terapii adekwatnie do aktualnego stadium choroby, kierując również krok po kroku jak samemu w warunkach domowych wspomóc proces naprawczy i wykonywać krótkie ćwiczenia, które dadzą ulgę pacjentowi.
Zestaw ćwiczeń na staw biodrowy (biodro)
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopatia,
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Diatermia Winback – szybszy powrót do zdrowiaCzym jest diatermia? Różnice pomiędzy WINBACK, a diatermią krótkofalową? Z jakimi problemami można walczyć...
- Ból karku po przebudzeniuCo to jest sztywność karku? Od czego jest ból karku? Jak się objawia ból...
- Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowegoRodzaje urazów stawu skokowego – fizjoterapia Rehabiltacja po skręceniu kostki Ćwiczenia po skręceniu kostki...
- Wypuklina krążka kręgosłupaCo to jest wypuklina krążka? Przyczyny występowania wypukliny krążka Objawy występowania wypukliny krążka Dyski...
- Rehabilitacja po zabiegu chirurgicznym i nie tylkoRola rehabilitacji w poprawie jakości życia pacjentów Dopasowane programy rehabilitacji dla różnych potrzeb Jak...