Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Jakie są wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji?

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

W ramach naszego gabinetu rehabilitacji oferujemy: rehabilitację dla dorosłychrehabilitację kobiecąrehabilitację dla dzieci i młodzieżyrehabilitację dla osób starszych.

Konieczność skorzystania z usług rehabilitacyjnych (szeroko pojętej rehabilitacji) skierowana jest dla osób, które z różnych powodów, np. urazu, operacji, infekcji, postępującej choroby, utraciły zdolność do normalnego funkcjonowania. Poprzez rehabilitację i wszelkiego rodzaju procesy z nią związane, możliwy jest powrót do dawnej sprawności. Od powodzenia rehabilitacji zależeć będzie stan pacjenta, w jakim rozpoczął terapię.

Poza typowymi przyczynami zaburzeń, możemy także spotkać się z ich wtórnymi skutkami i problemami, które są następstwem pierwotnego zdarzenia. Mogą one mieć ogromny wpływ na zdrowie oraz jakość życia.

Fizjoterapia osób starszych Szczecin
Rehabilitacja dla seniorów w gabinecie fizjoterapeuty

W czym pomaga rehabilitacja?

Rehabilitacja pozwala objąć leczenie zarówno objawów wtórnych jak również objawów będących ich następstwem. Zajmuje się leczeniem dysfunkcji, które docelowo powodują niepełnosprawność, zarówno w sferze biologicznej, psychologicznej, jak i społecznej. Skutki jej powstania mogą powstać na każdym etapie życia człowieka, zarówno po urodzeniu, przebytej chorobie lub w wyniku urazu.

Rozpoczęcie całego procesu rehabilitacji może być następstwem wizyty u lekarza który zaleci wizytę u fizjoterapeuty, ortopedy czy ośrodka rehabilitacji. Ważne jest rozpoznanie potrzeb pacjenta, a więc zidentyfikowanie przyczyny utraty zdolności do normalnego funkcjonowania, następnie jej skutków oraz wyznaczenie celu terapii.

Cel terapii zawiera w sobie opis rodzaju choroby czy urazu, ale również rodzaj potrzebnej terapii. Rehabilitacja, chociaż może dotyczyć określonych funkcji człowieka (np. ruchowych), może wymagać podejścia zespołowego, ponieważ problemy ze zdrowiem, mogą ciągnąć za sobą inne objawy, jak np. depresję czy apatię.

Powody, przy których konieczna jest rehabilitacja

Typowe powody, przy których korzystanie z usług rehabilitacyjnych może być konieczne lub zalecane:

  • urazy, np. złamanie, oparzenie, uszkodzenie mózgu, utrata wzroku lub słuchu,
  • utrata lub amputacja kończyny.

Choroby i stany powodujące utratę funkcji ruchowej:

  • skolioza, wymiana biodra, udar, porażenie mózgowe, Choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa, rozszczep kręgosłupa, artroplastyka.

Utrata funkcji będących następstwem operacji chirurgicznych lub długotrwałego leczenia chorób powiązanych:

  • choroby tętnic obwodowych, zatrzymanie serca, cukrzyca, neuropatia, infekcja, nowotwór.

Najpopularniejszym typem rehabilitacji jest rehabilitacja ortopedyczna, związana z długotrwałym unieruchomieniem zarówno miejscowym lub ogólnym. Rehabilitacja następuje poprzez wprowadzenie ćwiczeń fizycznych lub specjalistycznego sprzętu wspierającego proces rehabilitacji.

Innym rodzajem jest rehabilitacja neurologiczna związana bezpośrednio z układem nerwowym. Dotyczy to m.in. urazów mózgu, rdzenia kręgowego, udarów i chorób przewlekłych.

Czy potrzebuję rehabilitanta?

Rehabilitacja to złożony proces składający się z wielu mniejszych lub większych działań jakie można podjąć wobec pacjentów z dysfunkcjami / niepełnosprawnościami, aby przywrócić ogólną sprawność fizyczną, ale również społeczną i psychiczną.

Procesem tożsamym lub wchodzącym w skład rehabilitacji jest między innymi popularna fizjoterapia, która opiera się na pracy z ciałem, np. z uszkodzoną lub nieprawidłowo funkcjonującą kończyną.

O tym czy potrzebujesz rehabilitanta decyduje przede wszystkim cel samej rehabilitacji oraz narzędzia (działania) jakie zostaną podjęte w celu odzyskania sprawności. Może okazać się, że nie będzie konieczne stałe korzystanie z pomocy rehabilitanta, ale jego rola będzie kluczowa w nauce działań, jakie następnie będziesz mógł podejmować samodzielnie. 

Praca rehabilitanta opiera się w dużej mierze na tym z jakim problemem przychodzi pacjent i jakie zalecenia dot. zakresu rehabilitacji wskazał specjalista po rozpoznaniu problemu. Rehabilitant na tej podstawie może dobrać odpowiednie narzędzia, za pomocą których stan pacjenta zostanie przywrócony lub umożliwione zostanie normalne funkcjonowanie.

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na samą potrzebę rehabilitacji, kiedy i czy w ogóle może być ona konieczna. Rehabilitacja nie określa wieku pacjentów, a także przyczyn ich problemów. Mogą one wynikać zarówno z wad wrodzonych, nabytych, np. długotrwałą chorobą, unieruchomieniem, a nawet i powikłań po innych podjętych czynnościach naprawczych. 

Rehabilitacja zajmuje się przywróceniem sprawności pacjenta – może więc to być zarówno praca z rehabilitantem nadzorującym i wspierającym pacjenta, ale również poprzez zestaw samodzielnych zadań, które pacjent nauczy się i będzie wykonywał samodzielnie w domu.

Każdy człowiek może na pewnym etapie swojego życia potrzebować rehabilitacji, np. po urazie, przebytej chorobie lub z powodu wieku. Poniżej znajdziesz kilka przykładów rehabilitacji wskazujących potrzebę oraz rozwiązanie:

  • wsparcie psychologiczne dla osoby z depresją,
  • edukacja oraz wprowadzenie ćwiczeń fizycznych dla osób z chorobami serca,
  • akupresura zmniejszająca napięcie mięśniowe, poprawiająca krążenie krwi, rozluźniająca,
  • wszelkiego rodzaju ćwiczenia obejmujące przywrócenie sprawności ruchowej, społecznej lub psychicznej,
  • nauka samoleczenia lub wspierania procesu gojenia ran skóry, zmniejszania obrzęku oraz przywracania sprawności ruchowej po głębokich oparzeniach, itp..

Potrzeba korzystania z pomocy rehabilitanta, a tym samym także rehabilitacji, to potrzeba skoncentrowania na sobie wszelkich działań dopasowanych do jej celów i preferencji, które mogą poprawić jakość naszego życia. 

Poprzez poprawę jakości życia rozumie się przede wszystkim doprowadzenie naszego organizmu, ciała i psychiki do stanu sprawności, pozwalającej na bezbolesne i nieograniczone niczym funkcjonowanie.

Nasi specjaliści rehabilitacja Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: