Jak przebiega rehabilitacja po operacji?

Przebieg rehabilitacji po operacji

Operacja to dla organizmu duże obciążenie. Niemal każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem powikłań, obciążeniem fizycznym i psychicznym.

Unieruchomienie, leki i stres sprawiają, że trudno wrócić do formy sprzed zabiegu. Istnieją jednak nowoczesne techniki rehabilitacji pooperacyjnej, dzięki której do zdrowia można wrócić o wiele szybciej.

Sprawdź, jak wygląda proces rehabilitacji po operacji, jakie metody stosują fizjoterapeuci i ile czasu zajmuje powrót do pełnej sprawności sprzed zabiegu.

Rehabilitacja po operacji – po co to robić?

Operacja niesie za sobą ryzyko długiego powrotu do zdrowia. Obciążeniem dla organizmu jest przede wszystkim długie unieruchomienie, co wpływa bezpośrednio na sprawność.

Dodatkowym czynnikiem jest ból pooperacyjny, który może prowadzić do przewlekłego stresu. Pacjenci po operacjach często zmagają się z zaburzeniami krążenia, zakrzepami, opuchlizną i długim powrotem do wcześniejszej sprawności.

Jakie zabiegi wymagają działań rehabilitacyjnych?

Rehabilitacja jest konieczna, kiedy ingerencja chirurga występuje w okolicy stawów:

Metody rehabilitacji pooperacyjnej

Metody rehabilitacji zależą głównie od tego, jaka operacja miała miejsce i jaki jest główny cel zabiegów. Rehabilitant (Szczecin) może zastosować zróżnicowane techniki, które wpływają na lepsze funkcjonowanie organizmu po zabiegu operacyjnym.

 • prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
 • przeciwdziałanie bólom pooperacyjnym,
 • przeciwdziałanie zakrzepom,
 • usuwanie obrzęków pooperacyjnych,
 • wzmacnianie mięśni, więzadeł i struktur, które wskutek zabiegu zostały uszkodzone,
 • przywracanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach,
 • przyspieszenie gojenia się ran,
 • mobilizacja blizn, aby zminimalizować ich widoczność i grubość.

Podczas rehabilitacji stosuje się szereg różnych zabiegów, które pomagają w powrocie do pełnej sprawności: masaże limfatyczne, fizykoterapię, kinezyterapię, terapię manualną i inne. Połączenie terapii rehabilitacyjnych i ćwiczeń domowych może znacząco przyspieszyć powrót do wcześniejszej sprawności. Dlatego też zachęcamy Państwa do stosowania specjalnych mat z kolcami, które rewelacyjnie wspierają proces rehabilitacji. 

Kiedy można zacząć rehabilitację po operacji?

Rehabilitacja jest cyklem spotkań, które zwykle wykonuje się dość szybko po przebytym zabiegu. Zdarza się, że rehabilitant pomaga pacjentom już w pierwszej dobie, zwykle jednak jest to okres kilkunastu dni.

Warto pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny: zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent korzysta z pomocy rehabilitanta jeszcze przed operacją, aby przygotować się do zabiegu.

Rehabilitacja kolana w gabinecie rehabilitacji
Rehabilitacja jest cyklem spotkań, które zwykle wykonuje się dość szybko po przebytym zabiegu.

Więcej o rehabilitacji pooperacyjnej w Szczecinie

Nasi specjaliści od rehabilitacji w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje dotyczące rehabilitacji po zabiegach operacyjnych.

Decydując się na zabieg w naszym gabinecie wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów. Zabiegi, które przeprowadzamy są wykonywane w czystych, profesjonalnych gabinetach zaopatrzonych w niezbędny sprzęt.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Rehabilitacja pooperacyjna Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.