Rwący ból kończyn
Rwący ból kończyn
Rwący ból kończyn dolnych i górnych związany jest z chorobami kręgosłupa, naczyń krwionośnych i z wieloma innymi schorzeniami. Na ogół może być spowodowany nadmierną aktywnością fizyczną – powodując zmęczenie. Jednak nie powinno się ignorować bólu, ponieważ może on prowadzić do ciężkich powikłań.
Czym jest rwący ból kończyn?
Rwący ból kończyn pojawia się nagle w ciągu dnia lub w nocy. Dolegliwość objawia się silnym bólem, który można określić jako rwący, ostry, piekący, kłujący lub pulsujący. Oprócz bólu może pojawić się uczucie drętwienia, mrowienia lub skurczów mięśni.
Dolegliwości kończyn wynikają z łagodniejszych lub poważnych schorzeń. Bardzo często wynika z zmęczenia kończyn, nadwagi ciała i chorób naczyń, kości, mięśni oraz stawów. Rwący ból nóg występujący w nocy jest w dużej mierze skutkiem niewydolności żylnej, w której to krew zalega w naczyniach prowadząc do powstawania żylaków.

Jednym z groźniejszych objawów jest nasilony rwący ból nóg tylko podczas chodzenia, ponieważ jest to symptom zaburzenia tętnic, w których doprowadzana jest krew do kończyn.
Kolejną charakterystyczną chorobą powodującą ból kończyn dolnych jest rwa kulszowa. Zaczyna się ona od bólu kręgosłupa, który w następnej chwili promieniuje do tylnej część uda, łydki i stopy. Rwa kulszowa powstaje przez przepuklinę jądra miażdżystego kręgosłupa, powodując rozstrój korzeni biegnących do nóg. Dolegliwość może trwać do kilku dni a nawet lat.
Przyczyny rwącego bólu kończyn
Do przyczyn rwącego bólu kończyn zalicza się:
- zakrzepica żył głębokich,
- rwa kulszowa,
- urazy,
- wady postawy (płaskostopie),
- nerwobóle,
- zmiany zapalne i zwyrodnieniowe,
- miażdżyca,
- przeciążenia mięśni i stawów,
- zespół niespokojnych nóg,
- ciąża.
Rwący ból nóg co robić i jak leczyć?
Nie należy ignorować bólu kończyn, ponieważ jego charakter różni się w zależności od przyczyny, w niektórych przypadkach może być nawet objawem poważnych chorób. Nie zawsze ciepły kompres i środki przeciwbólowe wystarczą w pozbyciu się bólu. Dlatego na dolegliwości kończyn stosuje się leczenie osteopatyczne oparte na manualnych technikach, w celu odnalezienia przyczyny bólu i wyeliminowaniu go.
Nasi fizjoterapeuci w Szczecinie poprzez indywidualną rehabilitację zapobiegają także ewentualnym nawrotom dolegliwości. Jedną z częstych przyczyn nawracającego bólu kończyn dolnych jest rwa kulszowa. W jej napadach najefektywniejsze jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w połączeniu z zabiegami osteopatycznymi. W naszym gabinecie zajmujemy się leczeniem wielu innych dolegliwości powodujących rwący ból nóg.
Zapraszamy również do naszego sklepu z produktami fizjoterapeutycznymi, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia do ćwiczeń. Już teraz przejdź do oferty profesjonalnych piłek do masażu.
Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinek lędźwiowy i staw biodrowy
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
- Dlaczego powinno się wykonać analizę składu masy ciała?
- Na czym polega klawiterapia i jak działa na zdrowie?
- Dlaczego masaż relaksuje? Dlaczego relaks jest ważny dla ciała?
- Czym różni się masaż leczniczy od masażu klasycznego lub relaksacyjnego?
- Masaż kręgosłupa – lecznicza technika masażu
- Jak masaż działa na zdrowie i kondycję psychiczną?
- Na czym polega medyczny trening terapeutyczny?
- Kim jest trener medyczny?
Nasi specjaliści od osteopatii:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.