Rehabilitacja po zapaleniu kaletki podbarkowej

Rehabilitacja po zapaleniu kaletki podbarkowej

Zapalenie kaletki podbarkowej jest bolesną dolegliwością, powstającą na skutek długotrwałych i wielokrotnie powtarzanych ruchów kończynami górnymi.

Najczęściej jej ofiarą padają osoby, czynnie uprawiające tenis, grające w golfa lub pływające. Rehabilitacja kaletki podbarkowej może zlikwidować przykrą dolegliwość. Sprawdź, jak przebiega rehabilitacja kaletki podbarkowej i jakich efektów możesz się spodziewać.

Rehabilitacja kaletki podbarkowej w Szczecinie
Dolegliwości związane z kaletką podbarkową możesz skutecznie leczyć w gabinecie fizjoterapeuty

Przyczyny zapalenia kaletki podbarkowej

Zapalenie kaletki podbarkowej rozwija się często wskutek jej mechanicznego podrażnienia. Ciągłe, powtarzalne ruchy wykonywane w czasie sportu mogą znacząco zwęzić przestrzeń między głową kości ramiennej a więzadłami, co doprowadza do choroby.

Jest to początkowe stadium zespołu ciastony podbarkowej. Większość pacjentów to osoby aktywnie uprawiające sport – pływanie, podnoszenie ciężarów, tenis, siatkówkę. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy poddać się rehabilitacji – aż 90% przypadków zapalenia da się wyleczyć bez konieczności przeprowadzania operacji.

Objawy zapalenia kaletki podbarkowej

Objawem zapalenia kaletki podbarkowej jest przede wszystkim silny ból podczas wysiłku fizycznego i unoszeniu ramion nad głowę. Ruch ramion podczas choroby jest znacznie ograniczony.

Zdarza się też, że ramię jest osłabione lub dochodzi do bolesności podczas dotyku. Widoczny jest również obrzęk tkanek miękkich i zaczerwienienie. Do czasu wyleczenia nie jest zalecany wysiłek fizyczny – należy skupić się na usunięciu stanu zapalnego i rehabilitacji.

Rehabilitacja po zapaleniu kaletki podbarkowej – etapy

Jednym z głównych celów rehabilitacji jest prewencja wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Rehabilitacja powoduje rozciąganie mięśni, które powodują ból ze względu na przykurcze.

Przeprowadzenie rehabilitacji po zapaleniu kaletki jest możliwe po opanowaniu bólu. W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe i sterydowe zastrzyki, walczące ze stanem zapalnym.

Fizjoterapeuci zalecają pacjentom zabiegi z zakresu fizykoterapii, m.in. zimnolecznictwo i ciepłolecznictwo, jonoforezę oraz fonoforezę, kinezyterapię, masaż leczniczy i trening funkcjonalny.

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na staw barkowy (bark)

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

 • Damian Stucki
  Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
 • Rafał Antczak 
  Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
 • Katarzyna Błaszczyk
  Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Damian Ulewski
  Magister fizjoterapii, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, uczestnik wielu kursów.
 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Magdalena Białas
  Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 • Marek Skawiński
  Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.