Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Czy lepsza jest operacja, czy rehabilitacja na cieśń nadgarstka?

Cieśń nadgarstka – operować czy rehabilitować?

Przeciążenie dłoni i ciągła praca przy komputerze może prowadzić do jednej z najbardziej dokuczliwych chorób cywilizacyjnych – zespołu cieśni nadgarstka.

Ta wyjątkowo bolesna przypadłość może być zoperowana, jednak istnieją również mniej inwazyjne techniki pomagające wrócić do normalnego funkcjonowania bez konieczności poddawania się procedurom operacyjnym. Z artykułu dowiesz się, na czym polega rehabilitacja cieśni nadgarstka i czy może ona zastąpić operację.

Jak leczyć cieśń nadgarstka?
Czy cieśń nadgarstka należy rehabilitować czy operować?

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Nadgarstek jest miejscem, w którym znajduje się sieć naczyń, ścięgni, mięśni i nerwów. To niezwykle delikatna struktura, którą łatwo jest nadwyrężyć zbyt długą, nieergonomiczną pracą przy komputerze lub fizyczną, powtarzalną pracą.

Obciążenia nadgarstka prowadzą do zwężania kanału w którym biegną nerwy, co prowadzi do ich ciągłego drażnienia i zaburzeń funkcjonowania.

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo częsta dolegliwość wśród starszych osób, jednak współczesny tryb życia powoduje, że cierpią na nie też przedstawiciele określonych zawodów: informatycy, pracownicy biurowi, fryzjerzy oraz inne osoby, które w swojej pracy nadwyrężają dłonie

Objawy cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą, która rozwija się powoli. Początkowo objawy nie są bardzo uciążliwe: można je odczuwać jedynie podczas długotrwałej pracy z użyciem rąk.

Po czasie mogą one występować coraz częściej, z nasilonymi objawami w porze nocnej oraz nad ranem. Do najczęściej występujących objawów należą silny ból, mrowienie i drętwienie palców i nadgarstka, osłabienie mięśni dłoni, a w ostatnim stadium choroby problem z rozprostowaniem przykurczonych palców.

Zespół cieśni nadgarstka – operacja czy rehabilitacja?

Operację cieśni nadgarstka przeprowadza się w ostateczności. W początkowych stadiach schorzenia lepiej jest zastosować fizjoterapię oraz leczenie farmakologiczne, ułatwiające normalne funkcjonowanie.

Terapia w gabinecie fizjoterapeuty może być niezwykle skuteczna, warto więc spróbować jej zanim podejmiemy decyzję o bardziej inwazyjnych procedurach chirurgicznych.

Zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty, pozwalające lepiej funkcjonować to m.in.:

  • masaż funkcjonalny mięśni przedramienia,
  • neuromobilizacje nerwu pośrodkowego,
  • ćwiczenia stabilizacyjne wykonywane razem z fizjoterapeutą oraz wykonywane w domu (m.in. z użyciem piłek),
  • zabiegi fizykalne (laserowe, z zastosowaniem ultradźwięków i elekstrostymulacji, pola magnetycznego i hydroterapii).

Rehabilitacja cieśni nadgarstka ma przede wszystkim doprowadzić do rozluźnienia tkanek, regeneracji i ułatwienia wykonywania ruchów ręką.

Rehabilitację stosuje się również po zabiegach operacyjnych – wówczas ma ona na celu powrót dłoni do pełnej sprawności.

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.