Rehabilitacja i fizjoterapia » Rehabilitacja » Drętwienie kończyn - efektywne metody rehabilitacji

Rehabilitacja drętwienia kończyn

Drętwienie kończyn – nieprzyjemne uczucie, związane z uciskiem na nerwy i naczynia krwionośne, a czasem choroby – można z powodzeniem leczyć w gabinecie fizjoterapeuty. Specjalista może zaproponować Ci zabiegi, które całkowicie wyeliminują objawy drętwienia kończyny.

Rehabilitacja drętwienia kończyn
Drętwienie kończyn możesz skutecznie leczyć w gabinecie fizjoterapeuty

Dlaczego drętwieją kończyny?

Drętwienie rąk i nóg to częsta anomalia, która może dotknąć osób w każdym wieku. Wiąże się ono ze zmianami chorobowymi oraz niedoborami witamin, jednak wielokrotnie dotyka osób całkowicie zdrowych.

Częstym powodem drętwienia u osób zdrowych jest:

  • niewłaściwa pozycja rąk i nóg podczas pracy oraz zbyt długa praca przy komputerze,
  • ciąża – drętwienie może się ujawnić przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie i występujących przez nie obrzęków.

Mrowienie mogą odczuwać osoby przebywające długotrwale w jednej pozycji. Przejściowe drętwienie lub utrata czucia nie musi rodzić obaw o zdrowie, jednak w przypadku częstego powrotu dolegliwości należy zadbać o odpowiednią diagnostykę, aby wykluczyć poważniejsze zaburzenia.

Niestety mrowienie w kończynach może sugerować poważne choroby, np. cukrzycę lub dyskopatię.

Najczęstsze schorzenia, które prowadzą do drętwienia kończyn to m.in. zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienie stawów, przepuklina w kręgosłupie, neuropatie obwodowe, reumatoidalne zapalenie stawów i niewydolność krążeniowa. Często jest to również skutek niedoborów witamin B12.

Rehabilitacja drętwienia kończyn – zabiegi

Doświadczony fizjoterapeuta ma do wyboru sporo zabiegów, które mogą przynieść ulgę osobom borykającym się z mrowieniem. Najpierw przeprowadza wywiad, dzięki któremu może wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Wybór zabiegów rehabilitacyjnych pomocnych przy drętwieniu nóg i rąk zależy od m.in. przyczyny mrowienia. Jeżeli występuje ono wskutek nieprawidłowej postawy i przepracowania, pomocna będzie kinezyterapia redukująca objawy. 

Często stosowane są również masaże lecznicze, kinesiotaping oraz zabiegi, pozwalające na usunięcie nadmiaru płynów z organizmu. Terapia mrowienia kończyn zwykle przynosi satysfakcjonujące efekty i przywraca komfort codziennego funkcjonowania.

Zestaw ćwiczeń - autoterapia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin: 

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak 
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Wojciech Horba
    Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: