Rehabilitacja i fizjoterapia » Staw skroniowo-żuchwowy » Dlaczego szczęka trzaska i się blokuje?

Trzaski i zablokowanie szczęki

Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z ważniejszych i skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Łączy on żuchwę z kością skroniową, a pomiędzy nimi znajduje się krążek stawowy. 

Problemy z tym stawem prowadzą do poważnych problemów narządu żucia, którego używamy na co dzień podczas jedzenia, mowy i przeżuwania pokarmu.

Trzaski i zablokowanie szczęki
Każde uczucie bólu, trzaski szczęki i zablokowanie żuchwy świadczą o nieprawidłowym działaniu stawu skroniowo-żuchwowego

Czym jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy jest powiązany z szeregiem mięśni, więzadeł, nerwów oraz naczyń krwionośnych. Łączy on szczękę dolną z czaszką. 

Składa się z dołka stawowego kości skroniowej, wyrostka stawowego żuchwy, krążka stawowego i torebki stawowej. Krążek stawowy znajduje się między kłykciem, a dołem stawowym.

Podczas poruszania żuchwą wraz z krążkiem przesuwa się kłykieć żuchwy po obu stronach. 

Gdyby krążek był ustawiony niewłaściwie nerwy i naczynia krwionośne uległy by uciskowi, który spowodowałby ból. A więc to właśnie dzięki właściwej pozycji krążka stawowego zapewnia się właściwą pracę mięśni głowy, szyi i ramion.

Przyczyny zaburzeń szczęki

Każde uczucie bólu, trzaski szczęki i zablokowanie żuchwy świadczą o nieprawidłowym działaniu stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą powstać przez wiele różnych przyczyn, do których zaliczamy:

  • wady zgryzu,
  • zgrzytanie lub zaciskanie zębów,
  • braki w uzębieniu,
  • wada postawy,
  • schorzenia pourazowe,
  • przemieszczenie dysku stawowego z odprowadzeniem lub bez odprowadzenia,
  • nadmierna lub zbyt mała ruchomość,
  • obgryzanie paznokci,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • zmiany nowotworowe,
  • ostre stany zapalne błony maziowej stawu lub torebki stawowej,
  • zwichnięcie,
  • stres.

Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się bólem przy otwieraniu i zamykaniu ust oraz „trzaskami” wynikającymi z niewłaściwego położenia szczęki i przemieszczenia się krążka stawowego.

 Należy zwrócić uwagę, że ból szczęki może promieniować do okolicy przedusznej i wzdłuż żuchwy.

Głównymi objawami dysfunkcji stawu są:

Czym charakteryzują się trzaski?

Trzaski stawowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowego przemieszczenia się krążka stawowego podczas ruchu żuchwą. 

Nieprawidłowym przemieszczeniem się krążka nazywamy podwichnięciem, które zachodzi w kierunku przednio-przyśrodkowym. Ruch żuchwy jakim jest otwarcie i zamknięcie ust może generować jeden lub dwa trzaski.

Na początku trzaski mogą być bezbolesne, ale z czasem mogą powodować ból w zależności od stopnia deformacji dysku. Trzaski najczęściej towarzyszą podczas jedzenia i szerokiego otwierania ust.

Czym charakteryzuje się blokowanie żuchwy?

Gdy stopień deformacji przemieszczenia dysku jest tak wysoki, że nie dochodzi do samoistnej pozycji powrotu krążka na właściwe miejsce – dochodzi wtedy do tak zwanego blokowania szczęki. 

Blokowanie żuchwy występuje na skutek mechanicznej przeszkody w postaci krążka i może być bolesne.

 Wyróżnia się dwa rodzaje blokowania szczęki: otwierania żuchwy, gdzie pacjent nie może szeroko otworzyć ust i zamykania żuchwy, gdzie pacjent nie może zamknąć ust.

Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Dla każdego pacjenta sposób leczenia dobiera się indywidualnie w zależności od przyczyny schorzenia.

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego jest skomplikowane ze względu na jego umiejscowienie, polega na leczeniu przyczyny powstania dysfunkcji stawu i wyuczonych nawyków. Fizjoterapia zalecana jest w celu rozluźnienia stawów i poprawy elastyczności mięśni.

Nasi fizjoterapeuci oferują różne metody leczenia poprzez rehabilitację stawów skroniowo–żuchwowych, która jest stosowana w celu przywrócenia prawidłowej ruchomości stawów oraz poprawę ukrwienia i funkcji mięśni. 

Poddając się leczeniu można korzystać z wielu płynących korzyści jakimi są m.in. ograniczenie zgrzytania zębami, uniknięcie bólu głowy, stawów i karku, uzyskanie spokojnego snu, a także obniżenie napięcia mięśni policzkowych.

Nasi fizjoterapeuci w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację lub zabieg z dziedziny rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego.

Nasi specjaliści od stawu skroniowo-żuchwowego w mieście Szczecin:

  • Damian Stucki
    Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
  • Rafał Antczak
    Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
  • Natalia Raj
    Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • Marek Skawiński
    Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: